Žvalgybai siūloma leisti realiuoju laiku gauti keleivių skrydžių duomenis

Siūloma sudaryti galimybes Antrajam operatyvinių tarnybų departamentui prie Krašto apsaugos ministerijos (AOTD) realiuoju laiku gauti keleivių skrydžio (PNR) duomenis, reikalingus tiriant sunkius ir labai sunkius nusikaltimus pagal Kriminalinės žvalgybos įstatyme nustatytą AOTD kompetenciją.

Tokį Transporto veiklos pagrindų įstatymo pakeitimo projektą įregistravo rašto apsaugos ministras Seimo narys  Arvydas Anušauskas.

Šiuo projektu siekiama sudaryti galimybes Antrajam operatyvinių tarnybų departamentui vykdyti efektyvią rizikos veiksnių, pavojų ir grėsmių analizę sunkių ir labai sunkių nusikaltimų prevencijos nustatymo tikslais, realiuoju laiku gaunant bilietų užsakymo ir išvykimo kontrolės, keleivių skrydžio (PNR) duomenis. AOTD, vadovaudamasis Žvalgybos įstatymu, renka informaciją apie rizikos veiksnius, pavojus ir grėsmes, pateikia ją nacionalinį saugumą užtikrinančioms institucijoms ir šalina šiuos rizikos veiksnius, pavojus ir grėsmes.

Pagal Kriminalinės žvalgybos įstatymą, AOTD gali atlikti kriminalinės žvalgybos tyrimą, kai gauna duomenų apie šiuos sunkius ir labai sunkius Baudžiamojo kodekso 114 (Valstybės perversmas), 118 (Padėjimas kitai valstybei veikti prieš Lietuvos Respubliką), 119 (Šnipinėjimas), 121 (Antikonstitucinių grupių ar organizacijų kūrimas ir veikla) straipsniuose numatytus nusikaltimus arba apie jas rengiantį, darantį ar padariusį asmenį.

„AOTD prieiga prie PNR duomenų laikoma svarbiu efektyvaus ir veiksmingo rizikos veiksnių, pavojų ir grėsmių prognozavimo, nustatymo ir šalinimo veiksniu, padedant užkirsti kelią galimoms grėsmėms valstybės vidaus saugumui ir mažinant šalies pažeidžiamumą“, – sakoma dokumento Aiškinamajame rašte.

Realiuoju laiku negaunant išankstinių elektroninių duomenų apie keleivių vežimą, nesudaromos sąlygos laiku atskleisti veikas, keliančias grėsmę valstybės saugumui.

Pagal galiojantį Transporto veiklos pagrindų įstatymą  įgaliotas padalinys, kuriam priklauso policijos pareigūnai, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Muitinės departamento ir Valstybės saugumo departamento deleguoti pareigūnai, PNR duomenis kitoms institucijoms (tarp jų ir AOTD) teikia pagrįsto prašymo pagrindu tik konkrečiais teroristinių nusikaltimų ar labai sunkių ir sunkių nusikaltimų prevencijos, nustatymo, tyrimo ar patraukimo baudžiamojon atsakomybėn tikslais ir tik atskirai įvertinęs kiekvieną konkretų atvejį.

PNR duomenų teikimo kompetentingoms institucijos tvarką nustato Bilietų užsakymo ir išvykimo kontrolės, keleivių skrydžio duomenų teikimo ir naudojimo taisyklės, patvirtintos Vyriausybės 2017 m. gruodžio 20 d. nutarimu „Dėl Bilietų užsakymo ir išvykimo kontrolės, keleivių skrydžio duomenų teikimo ir naudojimo taisyklių patvirtinimo“. Prašomi PNR duomenys, nurodyti pagrįstame prašyme, pateikiami ne vėliau kaip per 14 kalendorinių dienų nuo įgalioto padalinio priimto sprendimo – teikti prašomus duomenis – priėmimo.

Pasak A. Anušausko, toks duomenų gavimo būdas praktiškai nesuteikia AOTD galimybės šių duomenų pagrindu vykdyti rizikos veiksnių, pavojų ir grėsmių analizės realiojo laiko režimu, t. y. realiuoju laiku negaunant išankstinių elektroninių duomenų apie keleivių vežimą, nesudaromos sąlygos laiku atskleisti veikas, keliančias grėsmę valstybės saugumui, suverenitetui, teritorijos neliečiamybei ir vientisumui, konstitucinei santvarkai.

Prognozuojama, kad, priėmus įstatymą, bus sudarytos sąlygos efektyviai išaiškinti sunkius ir labai sunkius nusikaltimus pagal įstatymuose nustatytą AOTD kompetenciją ir vykdyti jų prevenciją. 

Siūloma,  kad naujas teisinis reguliavimas įsigaliotų  2021 m. liepos 1 d.

Įstatymo pataisas kartu su  A. Anušausku teikia Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas, Seimo nariai  Arvydas Pocius, Raimundas Lopata, Valdas Rakutis.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių