- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Italai, garsėjantys karštu temperamentu, pirmieji išėjo į gatves dėl finansinės krizės. Gatvėse užkūrę laužus Neapolio bedarbiai pavargo nuo pažadų. Vietoj darbo gavę trigubai išaugusias komunalines sąskaitas, jas tiesiog sudegino.
„Sudeginome šimtus sąskaitų, nebegalime jų apmokėti. Šokiravo degalų ir maisto, visų kainų augimas“, – komentavo Neapolio gyventojas.
Tuo tarpu britai sąskaitų nedegina, o tiesiog jas ignoruoja. Atsirado judėjimas „Don’t pay“, kuris ragina žmones nemokėti už dujas ir elektrą energetikos bendrovėms.
Vokietijoje išeiti į gatves kursto opozicija ir radikalai. Kairiųjų pažiūrų atstovai skelbia „karštą rudenį prieš socialinį šaltį“. Dešinieji reklamuojasi šūkiu: „Karštas ruduo, o ne šaltis“.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Namuose, o ne į gatves išėję pensininkai, irgi laikosi griežtai. Pensininkė mokytoja Barbara dėl aukštų kainų kaltina Vakarus.
„Mes esame Vakarų įvestų sankcijų aukos. Jos kenkia tik mums patiems. Ką mes galime padaryti? Tik nutraukti sankcijas ir atidaryti dujotiekį „Nord Stream 2““, – teigė berlynietė Barbara.
Sudeginome šimtus sąskaitų, nebegalime jų apmokėti. Šokiravo degalų ir maisto, visų kainų augimas.
Dalis Čekijos gyventojų pritaria tokiai nuomonei ir ragina nusilenkti V. Putinui. Prahoje, dešimttūkstantinėje minioje plevėsuoja plakatai, smerkiantys narystę Europos Sąjungoje.
„Esu pensininkas, kaip ir mano antroji pusė. Nerimauju dėl artėjančios žiemos“, – dalijosi vyras iš minios.
„Nepritariu tam, kas vyksta dabar. Kylančios elektros, dujų kainos“, – antrino kita praeivė.
Kinija šaiposi
Europiečiams sunku atsisakyti gero gyvenimo. Vietoj makaronų itališkame restorane, kai kurie yra priversti taupyti sąskaitoms.
Protestuose besilankantys gyventojai daro paslaugą autokratiniams režimams.
Kinijos komunistinis leidinys „Global Times“ karikatūrose piešia Europą kaip sukaustytą ledo. Neabejojama, tokia situacija džiaugiasi ir Rusija.
„Kuomet Europos Sąjungos šalių vyriausybės jaučia savo gyventojų spaudimą, toms vyriausybėm yra vis sunkiau kalbėti apie naujas sankcijas“, – situaciją komentavo komunikacijos ekspertas Arūnas Armalis.
Lietuvoje apklausos visada parodydavo, kad lietuviai nėra linkę protestuoti.
„Pilietinės galios indekso apklausa paskutiniu metu rodė, kad demonstracijos, mitingai ir piketai sulaukia iki 8 proc. palaikymo. Tai nėra dideli skaičiai“, – tvirtino Pilietinės visuomenės instituto direktorė Ieva Petronytė-Urbonavičienė.
Vėl daužys langus?
Istoriškai žvelgiant, būtent ekonominė padėtis lietuvius išgindavo į gatves. 2009 m. sausį įsisiūbavus ekonominei krizei, profsąjungos sukvietė žmones prie Seimo. Mitinguotojai piktinosi, kad prieš Kalėdas nurėžtos pensijos ir atlyginimų išmokos.
„10 proc. tik gerai gyvena, o visi kiti – tik kruopom“, – archyvinėje vaizdo medžiagoje atskleidė mitingo dalyvė.
Tuometinis mitingas virto riaušėmis, politikai apmėtyti kiaušiniais, daužyti parlamento langai. Pareigūnams teko naudoti ašarines dujas. Tačiau skelbta, kad tokius neramumus kažkas išprovokavo.
Politologės teigimu, protestui kilti daug nereikia, jau kelis metus jaučiamas nuovargis ir įtampa.
„Įtampa ateina kartu su karo Ukrainoje situacija. Tai papildomi dirgikliai, kurie visai šalia kainų kilimo. Kartu tai galingas užtaisas, kuris gali virsti protestais“, – darė išvadas I. Petronytė-Urbonavičienė.
„Norėčiau padaužyti langus vieną kartą ir viskas. Emocijas reikia išleist“, – tvirtino senyvas lietuvis.
Kartu tai galingas užtaisas, kuris gali virsti protestais.
Ekonomistai teigia, kad šiuo sunkmečiu išeitis – taupymas. Bene pusę šalies gyventojų ir pradėjo tą daryti.
„Renkasi pigesnius prekių ženklus, atsisako nebūtinų pirkinių. Apklausoje žmonės rašė, kad kam seniau samdydavo kitus, dirba patys“, – reziumavo „Swedbank“ finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė.
Vyriausybei atrodo, kad padėtis nėra tokia bloga. Pasak energetikos ministro, net 87 proc. vartotojų už elektrą vis dar moka mažiau nei 24 centus už kilovatvalandę.
„Kiekvienas mūsų turėtų suprasti, kad tai – laikina“, – sakė A. Armalis.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Seimas ėmėsi ratifikuoti ekstradicijos, teisinės pagalbos sutartis su JAE
Seimas ėmėsi ratifikuoti su Jungtiniais Arabų Emyratais (JAE) pernai pasirašytas sutartis dėl ekstradicijos, savitarpio teisinės pagalbos bei nuteistųjų perdavimo. ...
-
Viešojo valdymo agentūra tampa pavaldi Vyriausybei6
Nuo sekmadienio keičiasi Viešojo valdymo agentūros pavaldumas – ji taps Vyriausybės įstaiga. ...
-
Pasienyje su Baltarusija apgręžti 43 neteisėti migrantai
Lietuvos pasienyje su Baltarusija praėjusią parą apgręžti 43 neteisėti migrantai, šeštadienį pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). ...
-
Ministras ir streikuojantys mokytojai nesusitiko6
Sekmadienį ryte neįvyko planuoti švietimo, mokslo ir sporto ministro Gintauto Jakšto susitikimai su streikuojančiais mokytojais prie Vyriausybės pastato Vilniuje ir kelyje link sostinės – ministro teigimu, ten pedagogų nebuvo. Mokytoj...
-
Panevėžio gimtadienio proga bus sodinama apie 6 tūkst. medelių1
Panevėžio 520-ojo gimtadienio proga sekmadienį bus pasodinta apie 6 tūkst. medelių. ...
-
Panevėžyje pradeda veikti elektroninio bilieto sistema
Panevėžio viešajame transporte sekmadienį pradeda veikti elektroninio bilieto sistema. ...
-
Keičiasi tvarka: vizitą Migracijos departamente reikės rezervuoti iš anksto
Nuo spalio 1 dienos keičiama asmenų aptarnavimo tvarka Migracijos departamente: vizitus reikės rezervuoti iš anksto. ...
-
Spalio 1-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Spalio 1-oji, sekmadienis, 40 savaitė. ...
-
Žvalgybos kontrolierius savo iniciatyva pradėjo pirmuosius du patikrinimus (interviu)4
Balandį pareigas pradėjęs eiti pirmasis Lietuvos istorijoje žvalgybos kontrolierius jau sulaukė ir žmonių skundų, ir savo iniciatyva pradėjo pirmuosius du patikrinimus. ...
-
Augintinius į kavines atsivedančius žmones varsto žvilgsniais: galvoja, kad šuo – tik prie būdos30
Mada, kad augintinis eitų visur kartu su šeimininku, sparčiai populiarėja ir Lietuvoje, praneša LNK. ...