- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Italai, garsėjantys karštu temperamentu, pirmieji išėjo į gatves dėl finansinės krizės. Gatvėse užkūrę laužus Neapolio bedarbiai pavargo nuo pažadų. Vietoj darbo gavę trigubai išaugusias komunalines sąskaitas, jas tiesiog sudegino.
„Sudeginome šimtus sąskaitų, nebegalime jų apmokėti. Šokiravo degalų ir maisto, visų kainų augimas“, – komentavo Neapolio gyventojas.
Tuo tarpu britai sąskaitų nedegina, o tiesiog jas ignoruoja. Atsirado judėjimas „Don’t pay“, kuris ragina žmones nemokėti už dujas ir elektrą energetikos bendrovėms.
Vokietijoje išeiti į gatves kursto opozicija ir radikalai. Kairiųjų pažiūrų atstovai skelbia „karštą rudenį prieš socialinį šaltį“. Dešinieji reklamuojasi šūkiu: „Karštas ruduo, o ne šaltis“.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Namuose, o ne į gatves išėję pensininkai, irgi laikosi griežtai. Pensininkė mokytoja Barbara dėl aukštų kainų kaltina Vakarus.
„Mes esame Vakarų įvestų sankcijų aukos. Jos kenkia tik mums patiems. Ką mes galime padaryti? Tik nutraukti sankcijas ir atidaryti dujotiekį „Nord Stream 2““, – teigė berlynietė Barbara.
Sudeginome šimtus sąskaitų, nebegalime jų apmokėti. Šokiravo degalų ir maisto, visų kainų augimas.
Dalis Čekijos gyventojų pritaria tokiai nuomonei ir ragina nusilenkti V. Putinui. Prahoje, dešimttūkstantinėje minioje plevėsuoja plakatai, smerkiantys narystę Europos Sąjungoje.
„Esu pensininkas, kaip ir mano antroji pusė. Nerimauju dėl artėjančios žiemos“, – dalijosi vyras iš minios.
„Nepritariu tam, kas vyksta dabar. Kylančios elektros, dujų kainos“, – antrino kita praeivė.
Kinija šaiposi
Europiečiams sunku atsisakyti gero gyvenimo. Vietoj makaronų itališkame restorane, kai kurie yra priversti taupyti sąskaitoms.
Protestuose besilankantys gyventojai daro paslaugą autokratiniams režimams.
Kinijos komunistinis leidinys „Global Times“ karikatūrose piešia Europą kaip sukaustytą ledo. Neabejojama, tokia situacija džiaugiasi ir Rusija.
„Kuomet Europos Sąjungos šalių vyriausybės jaučia savo gyventojų spaudimą, toms vyriausybėm yra vis sunkiau kalbėti apie naujas sankcijas“, – situaciją komentavo komunikacijos ekspertas Arūnas Armalis.
Lietuvoje apklausos visada parodydavo, kad lietuviai nėra linkę protestuoti.
„Pilietinės galios indekso apklausa paskutiniu metu rodė, kad demonstracijos, mitingai ir piketai sulaukia iki 8 proc. palaikymo. Tai nėra dideli skaičiai“, – tvirtino Pilietinės visuomenės instituto direktorė Ieva Petronytė-Urbonavičienė.
Vėl daužys langus?
Istoriškai žvelgiant, būtent ekonominė padėtis lietuvius išgindavo į gatves. 2009 m. sausį įsisiūbavus ekonominei krizei, profsąjungos sukvietė žmones prie Seimo. Mitinguotojai piktinosi, kad prieš Kalėdas nurėžtos pensijos ir atlyginimų išmokos.
„10 proc. tik gerai gyvena, o visi kiti – tik kruopom“, – archyvinėje vaizdo medžiagoje atskleidė mitingo dalyvė.
Tuometinis mitingas virto riaušėmis, politikai apmėtyti kiaušiniais, daužyti parlamento langai. Pareigūnams teko naudoti ašarines dujas. Tačiau skelbta, kad tokius neramumus kažkas išprovokavo.
Politologės teigimu, protestui kilti daug nereikia, jau kelis metus jaučiamas nuovargis ir įtampa.
„Įtampa ateina kartu su karo Ukrainoje situacija. Tai papildomi dirgikliai, kurie visai šalia kainų kilimo. Kartu tai galingas užtaisas, kuris gali virsti protestais“, – darė išvadas I. Petronytė-Urbonavičienė.
„Norėčiau padaužyti langus vieną kartą ir viskas. Emocijas reikia išleist“, – tvirtino senyvas lietuvis.
Kartu tai galingas užtaisas, kuris gali virsti protestais.
Ekonomistai teigia, kad šiuo sunkmečiu išeitis – taupymas. Bene pusę šalies gyventojų ir pradėjo tą daryti.
„Renkasi pigesnius prekių ženklus, atsisako nebūtinų pirkinių. Apklausoje žmonės rašė, kad kam seniau samdydavo kitus, dirba patys“, – reziumavo „Swedbank“ finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė.
Vyriausybei atrodo, kad padėtis nėra tokia bloga. Pasak energetikos ministro, net 87 proc. vartotojų už elektrą vis dar moka mažiau nei 24 centus už kilovatvalandę.
„Kiekvienas mūsų turėtų suprasti, kad tai – laikina“, – sakė A. Armalis.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Tyrimo rezultatai: 83 proc. lietuvių – patenkinti savo gyvenimu1
Lietuvoje net 83 proc. gyventojų teigia esantys patenkinti savo gyvenimu – tai 2 proc. daugiau nei prieš metus, atskleidė spalio mėn. atlikta „Eurobarometro“ apklausa. ...
-
Miliūtei – medalis3
Žurnalistei, visuomenininkei Ritai Miliūtei įteiktas Jono Karolio Chodkevičiaus Aukso medalis už Valstybės stiprinimo veiklą. Sprendimą apdovanojimą suteikti R. Miliūtei fondo steigėjai priėmė vienbalsiai. ...
-
Dėl lėktuvo katastrofos nukentėjusiems gyventojams metams suteiktas socialinis būstas
Vilniaus miesto savivaldybės taryba pritarė sprendimui metams suteikti socialinį būstą šeimoms, nukentėjusioms nuo DHL lėktuvo katastrofos. Anot savivaldybės, socialiniai būstai nukentėjusiesiems kol kas neatlygintinai suteikti trims mėnesiam...
-
Širinskienė: KT išvada pašalino draudimą niekinti šeimą2
Konstitucinio Teismo (KT) išvada, jog draudimas skatinti LGBTQI+ šeimos sampratą prieštarauja Konstitucijai, iš teisinės sistemos pašalina draudimą niekinti šeimą, sako „Nemuno aušros“ frakcijos ...
-
Simonko: pagaliau atėjo tas laikas32
Konstitucinio Teismo (KT) sprendimas normalizuos LGBTIQ bendruomenės gyvenimą, sako Lietuvos gėjų lygos vadovas Vladimiras Simonko. ...
-
Žemaitaitis įvertino KT sprendimą dėl LGBTIQ šeimos sampratos3
Konstituciniam Teismui (KT) pripažinus, kad įstatymo nuostata, draudžianti nepilnamečiams pasakoti apie LGBTIQ šeimos sampratą, prieštarauja Konstitucijai, valdančiosios „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis tiki...
-
Mirė buvusi Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėja2
Mirė Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) teisėja Liucija Lidija Žilienė. Apie netektį trečiadienį pranešė LAT. ...
-
Narkotikų „taškai“: kokios baudos grėstų ir ar kaimynai jausis saugesni?
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas svarstys siūlymą numatyti administracinę atsakomybę už „taškų“, kur yra vartojamos narkotinės, psichotropinės ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, turėjimą. ...
-
Miškininkai vėl pakvietė į namus parsinešti kvepiančias Kalėdas
Valstybinės miškų urėdijos specialistai paruošė tūkstančius eglių ir pušų šakų ir nemokamai jas išdalijo gyventojams. Kauniečiai neslėpė, kad kasmet labai laukia šios akcijos, o eglišakėmis papuo&sc...
-
Kalėdų pasaka Lietuvoje: įspūdžių ir kalbų – kelioms dienoms į priekį
Šeima, sugrįžusi po ilgų metų emigracijos Danijoje, Lietuvoje sukūrė Kalėdų namelį, kur vaikai susitinka su Kalėdų Seneliu, gamina žaislus ar stebi Elfus, pakuojančius dovanas. Kalėdinės rezidencijos Lietuvoje jau tampa Kalėdų tradicija...