Interneto tinklalapo "WikiLeaks" paviešinta medžiaga metė šešėlį ant Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko Arvydo Anušausko, kuris ragino daryti spaudimą Prezidentei.
Ragino spausti Prezidentę
Paskelbus, kad "WikiLeaks" paviešinti JAV diplomatų susirašinėjimai rodo, jog A.Anušauskas ragino daryti spaudimą Prezidentei Daliai Grybauskaitei, susvyravo šio politiko kėdė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete.
"The New York Times" skelbia, kad kai D.Grybauskaitė nedavė leidimo priimti kalinius iš Gvantanamo, A.Anušauskas "privačiai atsiprašė" ir paragino Jungtines Valstijas paspausti D.Grybauskaitę persigalvoti.
D.Grybauskaitė pernai spalį pareiškė, kad Lietuva nepriims terorizmu įtartų asmenų iš JAV Gvantanamo bazės, kol JAV neišsklaidys šešėlio dėl Lietuvoje galbūt veikusio Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimo. JAV šio šešėlio neišsklaidė, o Lietuva nepriėmė terorizmu įtartų asmenų. A.Anušausko vadovaujamas parlamentinis tyrimas parodė, kad Lietuvoje buvo sudarytos sąlygos veikti slaptam CŽV kalėjimui ir net įrengtos patalpos, bet nenustatyta, ar jose buvo kas nors kalinamas.
"WikiLeaks" iš viso gavo 903 konfidencialius pranešimus iš JAV ambasados Vilniuje. Kol kas nė vienas iš šių pranešimų nebuvo paviešintas, o vienintelė atgarsio sulaukusi Lietuvos sąsaja su "WikiLeaks" medžiaga – dėl A.Anušausko.
Bando nereaguoti
Prezidentei žinia apie Seimo komiteto vadovo veiksmus, žinoma, nebuvo maloni, tačiau D.Grybauskaitės aplinka kol kas nesiima viešai vertinti A.Anušausko.
"Nereaguojame. Nereaguojame, – dienraščiui kartojo D.Grybauskaitės patarėjas užsienio politikos klausimais Darius Semaška. – Kaip ir visi tokiais atvejais, nekomentuojame nežinia iš kokių šaltinių ir kaip paskleistos informacijos."
Paklaustas, ar A.Anušauskas po to, kai "WikiLeaks" paviešino medžiagą, kontaktavo su šalies vadove ar jos komanda, Prezidentės patarėjas atsisakė atskleisti tokią informaciją: "Nekomentuosiu, tikrai."
Premjero Andriaus Kubiliaus patarėjas Virgis Valentinavičius tvirtina, kad "WikiLeaks" medžiaga apie A.Anušauską apskritai neverta dėmesio. "Tokių žinių šaltiniai – privatus diplomatų susirašinėjimas. Nemanau, kad būtina komentuoti tai, ką kažkoks Vilniuje esantis diplomatas čia nugirdo ir pranešė į Vašingtoną. Tai neatrodo labai rimta", – dienraščiui sakė V.Valentinavičius.
Aiškinasi miglotai
Pats A.Anušauskas po kelių valandų tylos vakar išplatino pareiškimą, kuriame tvirtina, kad informacija apie jo tariamus raginimus paspausti Prezidentę yra netiksli ir iškraipyta. "Paskelbtos informacijos kitaip, kaip netikslios ir iškraipančios tikrąją padėtį, negaliu įvertinti", – tvirtina Seimo narys.
Jis taip pat teigia nesiekęs, kad Lietuva įsileistų Gvantanamo kalinius. "Nuosekliai laikiausi ir laikausi pozicijos, kad jokių svetimų kalinių ir kalėjimų Lietuvos teritorijoje negali būti. Tai labai aiškiai ir buvo pasakyta prieš metus atlikto parlamentinio tyrimo metu", – pabrėžia A.Anušauskas.
Santykiams nepakenks
Jungtinės Valstijos teigia, kad slaptų dokumentų iš ambasados Vilniuje nutekinimas neturėtų pakenkti nei Lietuvai, nei JAV, nei valstybių tarpusavio santykiams.
Tai dienraščiui pareiškė JAV ambasados Vilniuje atstovas ryšiams su visuomene Jonathanas Bergeris. "Nemanome, kad dėl "WikiLeaks" nutekintų ambasados dokumentų bus padarinių, nes Lietuvos ir JAV santykiai yra labai stiprūs. Didžiulis "WikiLeaks" nutekinimas gali atsiliepti JAV santykiams su kai kuriais sąjungininkais, bet nemanome, kad nukentės santykiai su Lietuva", – sakė J.Bergeris.
JAV ambasada atsisako komentuoti "The New York Times" paviešintą informaciją, esą A.Anušauskas ragino JAV paspausti Prezidentę Dalią Grybauskaitę dėl kalinių iš Gvantanamo priėmimo. "Laikomės tokios pat pozicijos, kaip ir JAV Valstybės departamentas. Smerkiame šį konfidencialios informacijos nutekinimą, – kalbėjo J.Bergeris. – Tačiau negalime komentuoti specifinių dokumentų."
Naujausi komentarai