VSD pranešėjo istoriją tirianti Seimo komisija vėl kviečia D. Jauniškį

Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo informaciją tirianti Seimo komisija pirmadienį planuoja dar kartą kviesti VSD direktorių Darių Jauniškį, taip pat ketina apklausti prezidento patarėją, Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininką.

Kaip BNS teigė komisijos pirmininkas Vytautas Bakas, D. Jauniškiui bus pateikiami papildomi klausimai uždarame posėdyje, kadangi VSD vadovas praėjusią savaitę dėl informacijos slaptumo viešai negalėjo pateikti dalies atsakymų dėl rinktos informacijos apie prezidento Gitano Nausėdos komandą prieš buvusius rinkimus.

„Iš esmės, bus klausiama, kokią informaciją rinko VSD direktorius apie pono Gitano Nausėdos komandos narius. Nes, kaip matėte, atvirame posėdyje jis pripažino, kad tokia informacija buvo renkama dar iki tol, kol apskritai kandidatas apsisprendė kandidatuoti. Iš tiesų keista, kaip galima sužinoti apie štabo narius, jei štabas nėra net suformuotas“, – tvirtino V. Bakas.

Pasak jo, komisija ketina aiškintis, kokia informacija buvo renkama, iš kur ji gauta, kaip ji buvo registruojama ar registruojama apskritai. V. Bako teigimu, tai yra svarbi aplinkybė, nes ji „parodytų, ar informacija rinkta kaip VSD institucijos, ar tai darė vadovas, kaip fizinis asmuo“.

Anot jo, taip pat ketinama teirautis, ar kandidato aplinkoje VSD nustatė kokias nors rizikas dėl nacionalinio saugumo bei jas keliančius asmenis, jei taip – kokį vaidmenį šie asmenys atliko rinkimų kampanijoje.

„Taip pat aiškinsimės baltarusiškomis trąšomis prekiaujančių asmenų poveikį prezidentui rinkimų metu ir po rinkimų, aiškinsimės, ar trąšų verslo atstovai nebuvo nominuojami į patarėjus, ar nevyko susitikimų, kurie nebuvo viešinami“, – teigė V. Bakas.

Praėjusią savaitę komisijai liudijęs D. Jauniškis tvirtino, kad per praėjusius prezidento rinkimus buvo tikrinami visi kandidatai, o konkretų sąrašą su Gitano Nausėdos aplinkos sąrašu gavo „iš žmogiškojo šaltinio“. Jis tvirtino pats asmeniškai jokios informacijos nerinkęs.

D. Jauniškis šaltinio neįvardijo, tik nurodė, jog tai nebuvo G. Nausėda.

V. Bakas teigia, kad VSD turi griežtą vidinę tvarką, pagal kurią nustatyta, kaip organizuojamas darbas su minėtais šaltiniais.

„Jis nėra atskiro pareigūno nuosavybė, jis yra VSD išteklis, kuris turi būti registruojamas nustatyta tvarka, jam turi būti užtikrintos garantijos, veiklos tęstinumas net ir pasikeitus vadovams, pareigūnams. Tam yra procedūros – jei jis nebuvo registruotas, jis negali būti laikomas žmogiškuoju šaltiniu (...). Tai iš esmės apsprendžia VSD vadovo veiklos teisėtumą“, – tikino V. Bakas.

Viešoje komisijos posėdžio dalyje taip pat ketinama kviesti prezidento Užsienio politikos grupės patarėją Skirmantę Straigienę, Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininką Žygimantą Pavilionį.

S. Straigienė figūravo ES sankcijų baltarusiškoms trąšoms istorijoje. Užsienio reikalų viceministras Jonas Survila vasario pradžioje komisijai teigė, kad Prezidentūra 2021-aisiais vienintelė iš institucijų abejojo sankcijų baltarusiškoms trąšoms tikslingumu. Jis pateikė S. Straigienės citatas iš susirašinėjimo su Užsienio reikalų ministerijos diplomatais, kurias 2021-aisiais buvo paskelbęs naujienų portalas „Delfi“.

„Nesiekiame visų sankcijų sektorinių užblokuoti, tik norime trąšas out, AAE (Astravo atominę elektrinę – BNS) in“, – patarėją citavo viceministras.

Seimo komisija aiškinasi VSD pranešėjo Tomo Gailiaus informaciją dėl departamento vadovo veiksmų tikrinant tuomet į prezidentus kandidatavusio G. Nausėdos aplinką.

T. Gailius sakė įtaręs, kad jo vadovai galėjo padaryti drausminį pažeidimą ar net nusikaltimą, kai pavedė tikrinti G. Nausėdos aplinką ir galimai perdavė patikrinimo rezultatus tretiesiems asmenims, neturintiems teisės dirbti su įslaptinta informacija. Todėl T. Gailius teigė ir kreipęsis į politikus bei tapęs pranešėju.

Komisijai liudijęs VSD direktoriaus pavaduotojas Remigijus Bridikis patvirtino iš VSD generalinio direktoriaus Dariaus Jauniškio gavęs G. Nausėdos komandos sąrašą, kurį perdavęs savo pavaldiniui, vėliau pranešėju tapusiam T. Gailiui ir nurodęs patikrinti jame esančius asmenis.

Jis taip pat sakė, jog tai buvo žodinis pavedimas patikrinti sąraše esančius asmenis, norint įvertinti galimas grėsmes ir rizikas rinkimų proceso dalyviams, o patikrinimai buvę orientuoti „ne į konkretų asmenį, o į procesus“.

Komisijai jau liudijo buvę ir esami prokuratūros, Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovai, taip pat savo tapatybės nusprendęs nebeslėpti pranešėjas, buvęs vienos iš VSD valdybos viršininkas T. Gailius, keli VSD pareigūnai.

Po T. Gailiaus liudijimo, kad jis į teisėsaugą kreipėsi įtaręs, jog jo vadovai galėjo padaryti pažeidimus ar net nusikalstamas veikas, VSD pakartojo, jog tikrindami G. Nausėdos aplinką laikėsi įstatymų.

Žvalgybos atstovai sakė tikrinę visų kandidatų į prezidentus komandas, pats pranešėjas teigė, jog tikrinta tik G. Nausėdos aplinka, o R. Bridikis jam patvirtino, kad sąrašai gauti iš paties G. Nausėdos. Prezidentas kategoriškai neigia prašęs VSD tikrinti jo komandą.

2023 metų pradžioje išleistoje knygoje „Pranešėjas ir prezidentas“, kurios dalis turinio yra paremta T. Gailiaus pasakojimais, keliami klausimai ir dėl G. Nausėdos rinkimų kampanijos finansavimo skaidrumo.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Vsd

Vsd portretas
Kencia, visi nori uzmirsti SITA istorija, bet zmogus praeina Melo dedekroriu 3 kartus, Tai kaip nuskandint istorija??baigsis reputacijos menkinimu manau
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių