ABSURDAS
Vietoje didingo namo dygsta meldai
Kol biurokratijos liūne grimzta statybų projektas, pačioje miesto širdyje želia meldai ir kaupiasi šiukšlės. Šalia senojo Biržos tilto brangų sklypą nuomojantys verslininkai ieško būdų, kaip suderinti verslo interesus su paveldo reikalavimais. Kol varstomos kabinetų durys ir laukiama ekspertų išvadų, archeologų atkasti pastato likučiai jau spėjo pavirsti sąvartynu.
Teismą laimėjo
Klaipėdos vyriausiasis administracinis teismas panaikino Klaipėdos savivaldybės tarybos sprendimą, kuriuo, negavus Kultūros vertybių apsaugos departamento pritarimo, buvo patvirtintas sklypo Žvejų g. 2b detalusis planas. Šalia senojo Biržos tilto ketinta statyti septynių aukštų pastatą, o tai kertasi su paveldo reikalavimais.
Vieno brangiausių sklypų mieste nuomininkai bendrovė „Paulius and Associates“, norėdama paspartinti savo projektų įgyvendinimą, užsakė archeologinius kasinėjimus, kuriuos atliko Vakarų Lietuvos ir Prūsijos istorijos centras. Pasak šio centro darbuotojo istoriko Mindaugo Brazausko, prieš pradedant statybas senamiestyje privaloma atlikti archeologinius tyrimus.
Jais remiantis, sprendžiama, koks turėtų būti būsimojo pastato aukštis ir fasadas.
Jokių vertybių nėra
Istoriniuose šaltiniuose rašoma, kad netoli Biržos tilto XVIII a. pradžioje buvo pastatytas neaukštas dvišlaitis pastatas, vadinamosios svarstyklės, kuriose sverdavo visus į miestą ir iš jo gabenamus krovinius. XX a. pradžioje čia įsikūrė trijų aukštų batų parduotuvė „Salamander“. Yra duomenų, kad iki XVII a. stovėjo vadinamasis gėdos stulpas, prie kurio buvo prirakinami smulkūs miesto nusikaltėliai.
Pasak M.Brazausko, kasinėjant šį sklypą, buvo rastos tik XIX a. pastato liekanos. Iš XVII a. laikotarpio nieko nebuvo aptikta. Istorikas mano, kad toje vietoje galbūt stovėjo triaukštis pastatas.
Istorija - išpūsta
Savivaldybės paminklotvarkos skyriaus vedėja Rima Noreikienė mano, kad šio sklypo istorija pernelyg išpūsta - niekas čia neketino statyti septynaukščio pastato. Be to, detalusis planas - tai ne techninis projektas, jį galima koreguoti.
Valdininkės teigimu, šiuo metu diskutuojama, ar verta atkurti anksčiau čia galbūt buvusį pastatą. Vienintelė vertybė – pamatai. Tačiau tai dar reikia įrodyti. Kol kas Paminklotvarkos skyrius neturi tai patvirtinančių autentiškų šaltinių.
Kultūros vertybių apsaugos departamento Klaipėdos padalinio viršininko Algirdo Gintaro teigimu, panaikinus senąjį miesto tarybos patvirtintą Žvejų g. 2b sklypo detalųjį planą, nuomininkai turės parengti naują, atitinkantį paminklosauginius reikalavimus. Dabar laukiama ekspertų išvadų dėl išlikusių mūrų vertės. Nuo jų priklausys, ar galima šioje vietoje įrengti požeminę automobilių aikštelę - to norėtų sklypo nuomininkai. A.Gintaras sakė, kad senamiestis visame pasaulyje itin branginamas. Jame nepriimta statyti pastatų, kurie dominuotų, išsišoktų iš bendro konteksto. Žvejų g. 2 b turėtų išdygti naujoviškas administracinis pastatas, tačiau jokiu būdu ne septynių aukštų.
Buvo įspėti
Visai šalia Žvejų g. 2b sklype atkastų pamatų praeivius gąsdina ne vienerius metus tvora aptvertas „Baltijos“ kino teatras. Pasak R.Noreikienės, sklypą nuomojanti bendrovė „Fisanta“ turi parengti šios vietos detalųjį planą. Šių metų vasaros pabaigoje sklypo nuomininkai valdininkams prisižadėjo tai padaryti iki 2005 metų birželio.
Pagal įstatymus nuomininkai tvora aptvertą teritoriją privalo prižiūrėti ir kuopti. Už nepriežiūrą jie gali būti baudžiami administracine bauda iki 2 tūkst. litų. Apšnerkštos teritorijos sklypo nuomininkai buvo ne kartą perspėti. Buvusio „Baltijos“ kino teatro vietoje buvo numatyta statyti administracinės paskirties pastatą.
Uostamiestyje yra bent 10 apleistų ir netvarkomų pastatų. Namų vaiduoklių savininkai ne kartą buvo kviesti „ant kilimėlio“ pas merą ir ne kartą žadėjo susitvarkyti. Iki šiol valdžia už nevalyvumą dar niekam neskyrė baudos.
Naujausi komentarai