Lietuvos valstybė nesutinka mokėti daugiau nei pusės milijono litų kompensacijos tarpukario Lietuvos aktoriaus Vinco Steponavičiaus dukrai už sovietų valdžios nusavintą tėvo paveikslų kolekciją.
Vilniaus apygardos teismas pernai spalio 25 dienos sprendimu Antrai Vincei Karosienei iš valstybės priteisė 635 tūkst. 775 litų dydžio kompensaciją už 27 natūra negrąžintus meno kūrinius. Ieškovės reikalavimas dėl kompensacijos priteisimo už Antonio Campi paveikslą "Trys Marijos prie Kristaus kapo" buvo išskirtas į atskirą bylą.
Šią teismo nutartį Lietuvos valstybė, atstovaujama Lietuvos dailės muziejaus ir Kultūros ministerijos, apskundė. Valstybė mano, kad palikus galioti apygardos teismo nutartį bus pažeistas asmenų lygiateisiškumo principas. Be to, nėra įrodymų, kaip aktorius įgijo meno vertybes, ar jos tikrai buvo jo nuosavybė.
Apeliaciniu skundu prašoma panaikinti pirmosios instancijos teismo sprendimo dalį, kuria buvo patenkinta ieškinio dalis, ir šioje dalyje priimti naują sprendimą – ieškinį atmesti. Ieškovė A.V.Karosienė prašė skundą atmesti, nurodydama, kad pirmosios instancijos teismas priėmė teisėtą ir pagrįstą sprendimą.
Apeliacinis teismas savo nutartį paskelbs liepos 1 dieną. Ji įsiteisės tą pačią dieną.
Bylos nagrinėjimui pirmininkavęs Apeliacinio teismo teisėjas Vigintas Višinskis turėjo daug klausimų valstybei atstovaujančioms institucijoms.
''Kokiu teisiniu pagrindu šį turtą valdo valstybė? Jūs pripažįstate, kad šį turtą įgijote turto konfiskacijos pagrindu? Ar moralu valstybei savintis prievartą atimtą turtą?" - klausė teisėjas Kultūros ministerijos Teisės skyriaus vyriausiojo specialisto Jovaldo Černiausko.
Šis teigė, kad šiuos klausimus reikėtų užduoti įstatymų leidėjui, tačiau teisėjas jam priminė, kad jis atstovauja valstybei.
"Konfiskavimą vykdė sovietų okupacinė valdžia. Buvo grąžintas nekilnojamas turtas, o su kilnojamu turtu yra sunkiau. Siekiant užtikrinti lygiateisiškumą, kilnojamas turtas negrąžinamas", - aiškino J.Černiauskas.
Tuo metu A.V.Karosienės advokatas teigė, kad paveikslų priklausomybė V.Steponavičiui yra įrodyta - tas faktas pagrįstas konfiskavimo aktu.
Valdžios atstovai sako, kad dabar galiojantis teismo sprendimas yra "pavojingas" precedentas - teismus gali užplūsti kiti ieškiniai.
V.A.Karosienė teisme yra sakiusi, kad dėl 27 paveikslų kolekcijos kovoja jau 20 metų.
Aktoriaus paveikslų kolekcija saugoma Dailės muziejuje. Vienas grafikos darbas buvo perduotas į Lvovo muziejų, tačiau tolesnis jo likimas nėra žinomas.
Tarp iš V.Steponavičiaus konfiskuotų paveikslų yra ir italų dailininko A.Campi drobė "Trys moterys prie Kristaus kapo", į kurį savo teises yra pareiškusi Vokietija.
Pasak A.V.Karosienės advokato, ekspertai yra nustatę, jog paveikslo vertė siekia 1,3-1,5 mln. litų. Paveikslą valstybė galės grąžinti Vokietijai ar iškeisti tik tuomet, "kai taps jo savininke".
Lietuvos dailės muziejaus direktoriaus Romualdo Budrio teigimu, A.Campi paveikslas yra "iš Potsdamo galerijos paveikslų rinkinio".
"Muziejus yra saugotojas. (...) Bus ministro įsakymas grąžinti, mes grąžinsime. Bus ministro įsakymas grąžinti Vokietijai, mes lygiai tą patį padarysime", - BNS sakė R.Budrys.
A.V.Karosienės tėvas V.Steponavičius buvo įkalintas 1951 metais, tuo pat metu konfiskuotas tėvo turtas - paveikslų kolekcija. Ji tais pačiais metais perduota Dailės muziejui. 1989 metais V.Steponavičius po mirties buvo reabilituotas, tačiau paveikslų kolekcija ieškovei iki šiol negrąžinta ir už ją nėra atlyginta.
Naujausi komentarai