- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Jeigu nejauti meilės Lietuvai ir jos vertybėms, gal tai turi turėti ir teisinių pasekmių? Kai kurie politikai mano, kad iš nelojalių ir antivalstybine veikla užsiimančių žmonių reikėtų atimti pilietybę, o pačius žmones net išvežti iš Lietuvos. Vienas tokių politikų – Jurgis Razma, kuris siūlo svarstyti teisines galimybes, kaip būtų galima atimti Lietuvos pilietybę. Apie tai su juo buvo kalbama LNK reportaže.
– Kaip vertinate sprendimą iš Margaritos Drobiazko ir Povilo Vanago atimti apdovanojimus?
– Manau, kad sprendimas labai logiškas, jam pritariu. Praeities sportiniai nuopelnai negali būti pateisinimu, kad tokiems asmenims apdovanojimas išliktų visuomet. Jeigu dabar yra netinkami veiksmai tai gerai, kad prezidentas reaguoja principingai.
– Ar reikėtų iš M. Drobiazko ir galbūt net P. Vanago atimti Lietuvos pilietybę?
– Šiuo metu nėra teisinių mechanizmų pilietybės atėmimui dėl priesaikos sulaužymo. Yra tam tikra teisinė spraga. Mes mėginsime ją užpildyti, tikiuosi, rudens sesijoje. Prieš kurį laiką kreipiausi į Vyriausybę dėl tos spragos. Vidaus reikalų ministrė sutiko, kad tą spręsti reikia. Kiek žinau, yra duotas vidaus reikalų ministrės pavedimas savo darbuotojams, kad rengtų projektą dėl pilietybės įstatymo papildymo, jog būtų teisiniai mechanizmai dėl galimybės atimti pilietybę už šiurkštų priesaikos sulaužymą. Tiesa, daugiausiai kalbame apie tuos atvejus, kai žmogus turi dvigubą pilietybę. Dėl vienintelės pilietybės atėmimo, deja, mes esame suvaržyti ratifikuotos tarptautinės konvencijos, kuri gina vienintelę žmogaus turimą pilietybę. Čia jau reikia ieškoti kitų teisinių mechanizmų, kaip bausti tokius asmenis, kurie veikia prieš valstybę turėdami vienintelę mūsų šalies pilietybę. Jeigu kalbame apie keliones į Maskvą kai kurių veikėjų, tai, manau, pirmiausia turėtų būti sprendžiama jų atsakomybė pagal Baudžiamąjį kodeksą.
Šiuo metu nėra teisinių mechanizmų pilietybės atėmimui dėl priesaikos sulaužymo.
– Jeigu jau yra Baudžiamasis kodeksas ir galiojantys įstatymai, kurie gali nubausti už antivalstybinę veiklą arba už šnipinėjimą, tai kam reikalingi papildomi įstatymai dėl pilietybės?
– Baudžiamoji atsakomybė yra vienas dalykas. Paradoksaliai atrodo, kad yra Lietuvos pilietis, kuris prisiekė ištikimybę mūsų valstybei, o veikia prieš ją. Ar turime taikstytis su tokia paradoksalia situacija, ar jis, toliau veikdamas prieš valstybę, turi išlikti Lietuvos piliečiu? Ypač, kai jis turi dvigubą pilietybę. Jeigu matome, kad jis veikia Rusijos interesams ir Rusijos pilietybė, matyt, yra daug reikšmingesnė.
– Ar dabar ir būtų tas šiurkštus priesaikos sulaužymas kalbant konkrečiai apie M. Drobiazko?
– Nesiimčiau vertinti, nes ką gali žinoti, jeigu ateityje tai taps teisinio nagrinėjimo dalyku, jeigu bus priimtas toks įstatymas, tai politikų išankstiniai nuomonės formavimai paskui komplikuoja teisinių sprendimų priėmimą. Kai aš kreipiausi į Vyriausybę, šio atvejo dar nebuvo, tad ne šis atvejis paskatino kreipimąsi. Buvo pasižiūrėta, kad, mano supratimu, yra teisinė spraga mūsų sistemoje. Dėl piliečio, kuris prisiekė savo valstybei už tos priesaikos sulaužymo nieko nėra. Ką tada tokia priesaika reiškia? Ji tampa tuščiu dalyku.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Ar manote, kad reikėtų atimti pilietybę ir iš Lietuvos piliečių už jų nelojalumą bei veikimą prieš valstybę?
– Manau, kad būtų geriau, jeigu mes ratifikuodami konvenciją būtume sugebėję įtvirtinti išlygą, jog būtų galimybė atimti ir vienintelę pilietybę už šiurkštų priesaikos sulaužymą, už tokius veiksmus, kurie kelia grėsmę valstybės nacionaliniams interesams. Būtų, manau, geriau ir teisingiau.
– Ar tuomet neatsiranda galimybė šiuo klausimu manipuliuoti politiškai? Nes, pavyzdžiui, Jums nemeilė valstybei arba nelojalumas Lietuvai gali būti kitoks, negu kitam Seimo nariui.
– Jeigu tai būtų palikta spręsti vien politikams, tai, ką jūs sakote, be abejo, gali taip atsitikti. Bet, kaip ir minėjau, turėtų būti labai objektyvūs teisiniai mechanizmai, kurie apsaugotų nuo tokių grėsmių. Viena galimybių galėtų būti Konstitucinio Teismo išvada, kadangi jis apkaltos atveju yra atsakingas, ar ta išvada – šiurkštus Konstitucijos pažeidimas. Apkaltos atveju yra kvalifikuotos daugumos reikalavimas balsuojant Seime, kad viena politinė dauguma nebūtinai galėtų priimti sprendimą.
– Ar tie veikėjai, kurie vyko į Maskvą, dalyvavo propagandinės televizijos laidose, yra svarbūs, kad būtų galima diskutuoti apie tokį klausimą?
– Nereikia pamiršti, kad išgirdom Valstybės saugumo departamento išvadą dėl tų piliečių išvykų, kad jų veiksmai kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, tai, matyt, ši institucija įvertina visas pasekmes.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Nelegalių cigarečių pasienyje su Baltarusija ieškoma kiekviename vilkike2
Lietuvos muitinė pasienyje su Baltarusija sustiprino krovininio transporto kontrolę ir nuodugniai tikrina kiekvieną įvažiuojantį vilkiką. Dėl didesnių eilių skundžiasi vežėjai, tačiau jų atstovas sako, kad tai – nuolatinis reiškinys...
-
Seimo pirmininkė: neįgaliesiems kyla daugiau rizikų patirti smurtą7
Tarptautinę neįgaliųjų dieną Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen atkreipia dėmesį, kad šiai visuomenės grupei kyla daugiau rizikų patirti smurtą. ...
-
Eismo sąlygas Lietuvos keliuose sunkina snygis ir plikledis2
Eismo sąlygas Lietuvos keliuose sunkina snygis ir plikledis, įspėja Automobilių kelių direkcija. ...
-
Naktį eismo sąlygas sunkins snygis ir rūkas1
Naktį iš šeštadienio į sekmadienį eismo sąlygas sunkins snygis ir rūkas, perspėja kelininkai. ...
-
Ministerija svarsto skųsti Konstituciniam Teismui draudimą skatinti LGBTIQ šeimos sampratą89
Teisingumo ministerija svarsto kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT) dėl įstatymo nuostatos, draudžiančios nepilnamečiams skleisti informaciją, „kuria niekinamos šeimos vertybės“ ir skatinama LGBTIQ šeimos samprata. ...
-
D. Teišerskytė atgulė amžinojo poilsio: Petrašiūnų kapinėse urną užliejo gėlės6
Poetė, žurnalistė, visuomenininkė Dalia Teišerskytė šiandien amžinojo poilsio atgulė Petrašiūnų kapinėse. ...
-
Maltiečiai kauniečius pakvietė dubenėliui karštos sriubos30
Šeštadienį „Maltos ordinas“ Rotušės aikštėje pakvietė kauniečius ir miesto svečius pasivaišinti dubenėliu karštos sriubos, o kartu ir prisidėti prie organizacijos veiklos, kad kuo daugiau senelių g...
-
Mirė Kovo 11-osios signataras S. Pečeliūnas35
Eidamas 68-uosius metus šeštadienį mirė Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Saulius Pečeliūnas, pranešė LRT radijas. ...
-
KAM: praėjusių metų pabaigoje įsigyti dronai Lietuvą pasieks jau kitąmet22
Praėjusių metų pabaigoje Lietuvos įsigytų „Switchblade 600“ dronų gamintojas „AeroVironment“ patikino, kad įranga Lietuvą pasieks jau kitąmet. Tai krašto apsaugos ministrui Arvydui Anušauskui patvirtino gamyklos v...
-
Pasienyje su Baltarusija neteisėtų migrantų nefiksuota1
Lietuvos pasienyje su Baltarusija praėjusią parą nefiksuota neteisėtai sieną bandžiusių kirsti migrantų, šeštadienį pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). ...