Švietimo ir mokslo ministerijoje pakvipo korupcija Pereiti į pagrindinį turinį

Švietimo ir mokslo ministerijoje pakvipo korupcija

2009-06-29 20:08
Švietimo ir mokslo ministerijoje pakvipo korupcija
Švietimo ir mokslo ministerijoje pakvipo korupcija / Tomo Urbelionio (BFL) nuotr.

Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius įtaria eilę jo vadovaujamos ministerijos pareigūnų supainiojus viešuosius ir privačiuosius interesus. Du galimai neskaidriai apvalias sumas susižėrę Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) pareigūnai jau pasitraukė iš pareigų. Ministras grasina komisijomis, inspekcijomis ir masiniais patikrinimais, tačiau į specialiąsias tarnybas kreiptis kol kas neketina.

Už paskaitas - 100 tūkst. litų

Ketvirtadienį spaudos konferencijos metu žurnalistams G.Steponavičius sakė, kad įtariama keliolika ministerijos tarnautojų, kurių viešųjų ir privačiųjų interesų konfliktas galėjo kilti kuruojant pedagogų profesinės kvalifikacijos kėlimo ir Europiniu lėšų skirstymo sritis.

Anot ministro, du įtariami tarnautojai jau pasitraukė iš pareigų. Pastarieji, anot ministro, skirstė europines lėšas, patys vedė paskaitas ir gaudavo honorarą. Tačiau susikompromitavusių ŠMM darbuotojų pavardžių G.Steponavičius neatskleidė. Portalo Delfi.lt žiniomis, minėtieji ŠMM pareigūnai - Pedagogų rengimo ir kvalifikacijos tobulinimo skyriaus vedėjas Mindaugas Briedis bei to paties skyriaus vyriausiasis specialistas Renaldas Čiužas. Kol kas ŠMM tokios informacijos nepatvirtino ir nepaneigė.

Anot ministro, piktnaudžiavimo modelis gana paprastas: ŠMM valdininkai ne konkurso būdu skirsto ES paramos lėšas, parengia sąlygas paramai gauti, kurios dažnai būna palankios tik vienai švietimo sektoriaus įstaigai, o vėliau pinigų skirstymu užsiėmęs ŠMM valdininkas skaito paskaitas ar rengia seminarus, už kuriuos gauna solidų honorarą iš paramos gavėjų. G.Steponavičius teigia įtariantis ir korupcinius ryšius, tačiau pripažįsta, kad kol kas prie tokio valdininkų elgesio galima prikibti tik dėl etikos - esą honorarų ėmimas iš įstaigos, kuriai tas pats valdininkas skyrė ES lėšas, su įstatymais neprasilenkia.

Du iš ŠMM pasitraukę tarnautojai minėtuoju būdu gerokai papildė savo kišenes. Vienas jų iš miniterijai pavaldžių institutcijų už paskaitas ir seminarus per pastaruosius trejus metus gavo apie 100 tūkst., kitas - apie 50 tūkst. litų.

Saviems pinigų negaila

ŠMM atlikto patikrinimo duomenimis, daugelis ministerijai pavaldžių įstaigų itin dosniai žarstėsi pinigais autoriniams atlygiams už paskaitas ir seminarus. Nors bendrai tarp 18 institucijų praėjusiais metais skirtų asignavimų (beveik 1,05 mlrd. litų) honorarams skirta 9,43 proc., kai kurios institucijos kelissyk viršija šį vidurkį.

Bene labiausiai išsiskiria Profesinio mokymo metodikos centras. Ši įstaiga iš 1,33 mln. litų pernai gautų asignavimų net 894,4 tūkst. litų (67,22 proc.) skyrė honorarams. Nemažą dalį šios sumos - 382,6 tūkst. litų - išsidalijo su Profesinio mokymo metodikos centru darbo santykiais susiję asmenys.

Įspūdingi ir Studijų kokybės vertinimo centro bei Švietimo plėtotės centro duomenys. Šios dvi įstaigos honorarams pernai išleido po daugiau nei 30 proc. visų gautų asignavimų - atitinkamai 877,8 tūkst. ir 1,233 mln. litų.

Viena gausiausiai pernai finansuotų įstaigų - Pedagogų profesinės raidos centras - honorarams taip pat išleido kone trečdalį visų gautų asignavimų - per 3 mln .litų. Tiesa, su šia įstaiga darbo santykiais susiję paskaitų bei seminarų lektoriai išsidalijo palyginti nedidelę sumą - beveik 271 tūkst. litų.

Lietuvos vaikų ir jaunimo centras honorarams teskyrė 2,72 proc. pernai gautų asignavimų - 268,7 tūkst. litų. Tačiau daugiau nei pusę šios sumos (135,8 tūkst. Lt) išsidalijo su šia įstaiga darbo santykiais susiję asmenys.

Ruošia atleidimų bangą

Ministras teigė, kad 2006-2008 metais per autorines sutartis ministerijos darbuotojams išmokėta 781 tūkst. litų.

Tokia tvarka pasipiktinęs G.Steponavičius žada masinius patikrinimus, tačiau kol kas nei Specialiųjų tyrimų tarnybą, nei į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją kreiptis nežada. Esą tai būtų daroma tik kritiniu atveju.

Švietimo ir mokslo ministras žada masinę ministerijai pavaldžių institucijų pertvarką. Tris iš aštuoniolikos įstaigų žadama reorganizuoti, o iš 900 ministerijai pavaldžiose įstaigose dirbančių specialistų ketinama atleisti 200.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų