- Raminta Majauskaitė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kasmet didėjant į Lietuvą atvykstančių studentų iš trečiųjų šalių skaičiui, Migracijos departamento vadovė Evelina Gudzinskaitė sako, kad kai kurios aukštosios mokyklos nelegalią imigraciją skatina sąmoningai. Savo ruožtu Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) atstovai teigia šiuos nuogąstavimus girdintys ir svarstantys apie galimus problemos sprendimo būdus.
„Tarptautinių studentų, kurie kiekvienais metais atvyksta į Lietuvą, skaičius po truputį didėja. Todėl ši problema darosi vis aktualesnė. Kol tai netapo nevaldomu reiškiniu, reikėtų pašalinti procedūrų trūkumus“, – Eltai pabrėžė E. Gudzinskaitė.
„Vienos aukštosios mokyklos stengiasi sąžiningai vykdyti studentų atrankas, tačiau kitos užsieniečius studentus mato kaip pasipelnymo šaltinį, kad galėtų parduoti studijų vietas. Kadangi studijų vietos nekainuoja labai brangiai, tai yra auksinė galimybė gauti leidimą gyventi Europos Sąjungos valstybėje“, – pasakojo ji.
Ministerija: problemą girdime
Savo ruožtu švietimo, mokslo ir sporto ministrė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė apie problemą tikina žinanti.
„Žinome, kad problema dėl studentų iš trečiųjų šalių egzistuoja“, – trečiadienį vykusiame Seimo švietimo ir mokslo komiteto posėdyje sakė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.
„Buvome susitikę ir su kolegijų, ir su universitetų vadovais, Migracijos departamentu, Vidaus reikalų ministerija. Jie mano, kad reikėtų imtis tam tikrų užkardymo veiksmų. Šią problemą girdime“, – antrino viceministras Justas Nugaras.
Anot jo, nelegalios imigracijos pavyzdžių kolegijose pasitaiko kur kas daugiau nei universitetuose.
„Kolegijose studentų skaičius yra mažesnis, todėl tradiciškai tokių keistų šalių, keistų studentų ten yra daugiau nei universitetuose, kurie nuo seniau jau yra pradėję reikalingas procedūras ir turi didesnį įdirbį“, – komiteto posėdžio metu pasakojo švietimo viceministras.
Ragina tobulinti studentų registrą
Pasak J. Nugaro, šiuo metu yra svarstomi keli variantai, kaip sumažinti neteisėtai į Lietuvą patekusių trečiųjų šalių studentų skaičių.
„Mes matome kelis scenarijus – arba galėtų atsirasti tarptautiškumo kokybės ženklas, kuris duotų greitesnį vizų tvarkymą toms (švietimo – ELTA) institucijoms, kurios geba tvarkytis, sąžiningai laikosi įstatymų ir procedūrų, arba tai galėtų būti prioritetinės sritys, kurių reikia Lietuvai, su mintimi, kad daugiau studentų čia pasiliks“, – aiškino viceministras.
„Kol kas nė vieno kelio nepasirinkome. Dar gavome prašymą tobulinti studentų registrą tam, kad informacija apie užsieniečius greičiau pasiektų Migracijos departamentą ir jie galėtų operatyviau spręsti tuos klausimus“, – sakė jis.
Užsieniečius studentus mato kaip pasipelnymo šaltinį, kad galėtų parduoti studijų vietas.
Migracijos departamento vadovės teigimu, neatsakingas šio studentų registro pildymas šiuo metu yra vienas iš didžiausių sunkumų.
„Studentų registro patobulinimas padėtų užsiimti kontrole po to, kai jau yra išduotas leidimas gyventi. Šiuo metu registras yra, bet aukštosios mokyklos jį neatsakingai pildo, ne visus reikiamus duomenis suveda, jų neatnaujina. Informacija registre nėra patikima, todėl Migracijos departamentas negali patikimai jais vadovautis“, – tikino E. Gudzinskaitė.
„Matome, kad būna amžinų studentų, kurie atvyksta į labai „minkštas“ studijas, pirmus metus pasimoko, gauna akademinių skolų, lieka antriems metams arba pereina į kitą studijų programą ir vėl studijuoja nuo pirmo kurso. Tada susiranda antrą pusę, susilaukia vaikų ir tokiu būdu lieka Lietuvoje. Vėliau visi piktinasi ant pavežėjų iš trečiųjų šalių, bet didelė jų dalis taip pat yra atvykę studijuoti“, – pasakojo ji.
E. Gudzinskaitės teigimu, norint sustabdyti nelegalią imigraciją, būtina užtikrinti ir studentų atrankų, kurias vykdo aukštosios mokyklos, sąžiningumą.
„Į Lietuvą atvykę studentai turėtų prisidėti prie šalies mokslo kokybės kėlimo. Tačiau, kai mokyklos kuria studijų programas vien tam, kad sukurtų vietas, kurias galėtų pardavinėti trečiųjų šalių piliečiams, yra neteisinga. (...) Reikia imtis priemonių, kad mokyklos atsakingiau atsirinkinėtų studentus, jog būtų galima ramia sąžine išduoti leidimus gyventi visiems studentams, o ne vykdyti patikrinimus, naikinti leidimus arba jų neišduoti“, – apibendrino ji.
Liepos mėnesį Migracijos departamento skelbti duomenys rodo, kad į Lietuvą atvykstantys užsieniečiai šalyje užsibūna ilgiau. Nurodoma, kad pirmąjį šių metų pusmetį pastebimai išaugo pakeistų leidimų laikinai gyventi Lietuvoje skaičius.
Didžiausia dalis visų Lietuvoje gyvenančių užsienio valstybių piliečių ir toliau atvyksta dirbti. Kitos pagal gausumą grupės – šeimos nariai, aukštos kvalifikacijos darbuotojai ir studentai.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Genocido centras bendradarbiaus su Vengrijos valstybės saugumo istorijos archyvu1
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC) pasirašė sutartį su Vengrijos valstybės saugumo istorijos archyvu, ji leis centro istorikams naudotis šios įstaigos turimais dokumentais. ...
-
Lietuvos bankas panaikino „Foxpay“ licenciją1
Lietuvos bankas (LB) už šiurkščius ir nuolatinius pažeidimus panaikino teisėsaugos akiratyje atsidūrusios Ievos Trinkūnaitės valdomos finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją, penktadienį paskelbė bankas. ...
-
Keturioms Vilniaus rajono mokykloms perduoti nauji mokykliniai autobusai
Keturioms Vilniaus rajono savivaldybės mokykloms penktadienį perduoti nauji mokykliniai autobusai. ...
-
Karaliaus Mindaugo husarų batalione prisiekė 300 šauktinių
Panevėžyje įsikūrusiame Karaliaus Mindaugo husarų batalione penktadienį prisiekė 300 karių šauktinių. ...
-
Laukiate švenčių? Sužinokite, kada Kalėdų eglė bus įžiebta jūsų mieste3
Artėjant didžiausioms metų šventėms, ruošiasi, puošiasi Lietuvos miestai ir miesteliai. Belaukiant jų eglių įžiebimo, LNK.LT kviečia sužinoti, kada eglė sužibs jūsų mieste. ...
-
Kai kur Lietuvoje – sniego pusnys ir prastos eismo sąlygos: ar ilgai tai truks?2
Vakarų Lietuvą penktadienio rytą pasitiko žiema. Kelininkai tikina, kad dirba visu pajėgumu, tačiau oro sąlygos kai kur Lietuvoje darbus apsunkina. Meteorologai apžvelgė orus ir pateikė artimiausių dienų prognozę. ...
-
Pasakė, kas apsunkina apsnigtų kelių valymą: specialistai turi prašymą vairuotojams
Lietuvą užklupus sniegui, plikledžiui ir šlapdribai, valstybinės reikšmės keliuose intensyviai prižiūrima kelių danga, vykdomi sniego ir ledo šalinimo bei slidumą mažinančių medžiagų barstymo darbai. Kaip skelbia „Keli...
-
Patiklumo epidemija: kaunietis sukčiams nepagailėjo 700 tūkst. eurų24
Patiklumo epidemija gyventojams atsieina jų santaupas. Kasdien dėl to šalies policija pradedama net po devynis ikiteisminius tyrimus. Toks tyrimas vykdomas, jeigu prarasta suma viršija 165 eurus. Į mažesnių nuostolių patyrusius gyventojus t...
-
Bedė į piktžaizdę: policijos naujokų mentoriais tampa pareigūnai be patirties – pradirbę vos pusmetį
Lietuvoje tragiškai eskaluojami klausimai dėl teisėsaugos gebėjimo apsaugoti piliečius, ypač pažeidžiamiausius visuomenės narius. Policijos profesinės sąjungos atstovė atskleidė, kad pareigūnų trūkumas, pervargimas, kvalifikacijos stoka i...
-
Vakarų Lietuvoje – sniego pusnys: dalis žmonių liko be elektros
Vakarų Lietuvą penktadienio rytą pasitiko žiema. Socialiniuose tinkluose žmonės dalijosi įvairiuose miestuose užfiksuotais sniego pusnių vaizdais. ...