Koncertas
Skambės simfoninė ir operų muzika
Antrasis festivalio “Muzika sugrįžta” koncertas vyks antrąją Kalėdų dieną, gruodžio 26-ąją. Klaipėdos koncertų salėje 18 valandą koncertuos Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, diriguojamas meno vadovo Gintaro Rinkevičiaus.
Orkestras festivaliui parengė specialią koncertinę programą, kurią atliks kartu su jauna, perspektyvia soliste Liora Grodnikaite (mecosopranas). Klausysimės Žoržo Bizė operos “Karmen” fragmentų, Gustavo Malerio, Žiulio Masnė, Vytauto Bacevičiaus, Sergejaus Prokofjevo ir Piotro Čaikovskio kūrinių.
Šis simfoninis koncertas naujam gyvenimui prikeltoje salėje bus tikras akustikos išbandymas. Priminsiu, kad tarpukario laikotarpiu ši erdvė garsėjo itin puikia akustika.
Joje nuolat skambėjo ir simfoninė muzika: pirmąjį koncertą 1925 m. gegužės mėnesį čia surengė Stasio Šimkaus vadovaujamas Klaipėdos konservatorijos simfoninis orkestras. 1933 metų birželio mėnesį Klaipėdos simfoniniam orkestrui čia dirigavo Jeronimas Kačinskas, kuris vėliau su orkestru atliko ir savo kolegos Vytauto Bacevičiaus “Elektrinę poemą”.
Pastarasis kūrinys skambės ir kalėdiniame LVSO koncerte. Apie šią lygiai prieš 70 metų pirmąkart Kaune atliktą kompoziciją autorius rašė: “Man čia rūpėjo pagauti tuos gyvenimo pradus, kurie charakterizuoja mūsų XX a. dvasią. Pagrindinius šio kūrinio bruožus sudaro nepaprastai gyvas gyvenimo pulsas ir mašinizmas, kurie ir charakterizuoja mūsų elektros amžių.”
“Elektrinė poema” pradės II koncerto dalį, na, o pirmojoje turėsime puikią progą susipažinti su nuostabia dainininke Liora Grodnikaite. Ji studijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje bei Oberlino muzikos konservatorijoje (JAV). Dainininkė yra kelių tarptautinių konkursų laureatė. Nuo 2004 metų rugsėjo L.Grodnikaitė dalyvauja Vilaro jaunųjų menininkų programoje Londono Covent Gardeno karališkame operos teatre. Tai antroji po Edgaro Montvydo-Prudkausko lietuvių solistė, laimėjusi šią prestižinę vietą.
Klaipėdoje L.Grodnikaitė dainuos tik antrą kartą (prieš penkerius metus ji dainavo E.Balsio oratorijoje “Nelieskite mėlyno gaublio”), tačiau jau turi ne vieną jos pasirodymo laukiantį klausytoją. Juolab kai neseniai LTV laida “Arti toli” pagarsino sėkmingus dainininkės karjeros žingsnius Londone.
G.Malerio Trys dainos iš vokalinio ciklo “Magiškas berniuko ragas” taps rimtu išbandymu jaunai solistei.
Šis kompozitorius laikomas vienu didžiausių muzikos istorijoje simfonistų, ypač sudėtingu autoriumi, reikalaujančiu ir iš dirigento ne tik nuodugnaus batutos paslapčių išmanymo, bet ir žmogiškosios patirties, meninės brandos ir netgi asmeninės charizmos. Maestro G.Rinkevičius tikrai ja yra apdovanotas, o G.Maleris – vienas mėgstamiausių jo autorių. Dirigentas netgi yra parengęs visas dešimt šio kompozitoriaus simfonijų.
G.Rinkevičius ir jo vadovaujamas orkestras gerai pažįstami Klaipėdos melomanams. Daugelio jų fonotekoje rastume orkestro kompaktinių plokštelių su pasaulinio simfonizmo opusais ar žinomų operų įrašais, kurių kolektyvas išleido jau penkiolika. Daugumą LVSO gerbėjų imponuoja ne tik jo atliekami stambūs vokaliniai – simfoniniai veikalai, bet ir netradiciniai sumanymai, kai simfoninis orkestras imasi statyti operas. LVSO yra pastatęs netgi septynias operas, viena jų – Richardo Vagnerio “Skrajojantis olandas” – beveik prieš dešimtmetį buvo parodyta ir Klaipėdoje.
Taigi antrajame festivalio koncerte į Klaipėdą vėl sugrįžta simfoninė ir operų muzika. Kviečiame jos paklausyti!
Naujausi komentarai