Seimo projektuose - dviprasmybės Pereiti į pagrindinį turinį

Seimo projektuose - dviprasmybės

2006-09-15 00:00

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas situaciją Valstybės saugumo departamente kol kas tirs be oficialaus parlamento palaiminimo

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas situaciją Valstybės saugumo departamente kol kas tirs be oficialaus parlamento palaiminimo

Seimo Teisės departamento specialistų aptiktos dviprasmiškos formuluotės dokumentų projektuose vakar sutrukdė parlamentui pradėti spręsti klausimą, kas tirs VSD veiklą. Parlamentui pateikti dviejų alternatyvių nutarimų projektai. Viename jų numatoma, kad situaciją šalies saugumo institucijoje aiškinsis NSGK, kuriam iš esmės būtų suteikti laikinosios komisijos įgaliojimai, o kitame, kurį pristatė Seimo narys Rimantas Smetona, - atskira speciali laikinoji komisija.

Teisės departamento išvadoje nurodoma, kad projektuose numatytas tikslas atlikti parlamentinį tyrimą dėl aplinkybių, susijusių su VSD pareigūno Vytauto Pociūno žūtimi, suformuluotas dviprasmiškai. Pasak teisininkų, tokį teiginį galima suprasti kaip bandymą dubliuoti ikiteisminį tyrimą, atliekamą prokuratūroje, kuris dar nėra baigtas.

Teisės departamento specialistai perspėjo, kad Konstitucinis Teismas 2006 m. balandžio 4 d. nutarime konstatavo, jog “Seimas neturi įgaliojimų sudaryti ir tokių laikinųjų tyrimo komisijų, kurioms būtų pavedama ištirti dalykus, kuriuos tiriant būtų įsiterpiama į kitų viešąją valdžią vykdančių, taip pat kitų Konstitucijoje ir (arba) įstatymuose numatytų valstybės bei savivaldybių institucijų įgaliojimus. Seimo laikinoji tyrimo komisija negali perimti prokurorų konstitucinių įgaliojimų ar kaip nors kitaip įsiterpti į prokurorų konstitucinės kompetencijos įgyvendinimą, pažeisti prokuroro nepriklausomumo organizuojant ikiteisminį tyrimą ir jam vadovaujant, palaikant valstybinį kaltinimą baudžiamosiose bylose”.

Seimo teisininkai taip pat sukritikavo vieną “nejuridiškai” skambančių NSGK nusistatytų tyrimo tikslų - ištirti ir įvertinti moralinį klimatą VSD. Pasak jų, “moralinio klimato” formuluotė taip pat turėtų būti patikslinta.

Vakar Seimo nariai be didelių ginčų bendrai sutarė, kad į Teisės departamento išvadas turėtų atsižvelgti abiejų nutarimų projektų autoriai ir juos atitinkamai pataisyti. Taip pat buvo nuspręsta prie projektų pristatymo klausimo sugrįžti kitame Seimo posėdyje, kuris vyks antradienį. Vakar dar buvo sulauktas ir konservatoriaus Jurgio Razmos siūlymas papildyti tyrimą klausimu apie galimą verslo ir kitų interesų grupių įtaką VSD ir su juo susijusių valstybės institucijų pareigūnų sprendimais.

Kaip vakar sakė NSGK pirmininkas Alvydas Sadeckas, tai, kad Seimas nenusprendė, kas atliks parlamentinį tyrimą, nėra kliūtis tolesniam jau pradėtam NSGK darbui. Pasak jo, Seimo statutas leidžia parlamentiniam komitetui vykdyti savarankiškus tyrimus, o oficialus įpareigojimas atskiru nutarimu tik palengvintų komiteto narių darbą, suteikdamas jiems papildomų teisių ir įgaliojimų. Kol kas, pasak A.Sadecko, teks išsiversti ir be jų. Numatyta, kad jau šiandien NSGK posėdžio metu bus apklausinėjami VSD vadovai.

Po V.Pociūno žūties Baltarusijoje kilus ažiotažui dėl VSD veiklos aukščiausi šalies vadovai ir įtakingiausių Seimo frakcijų atstovai vieningai sutarė, kad šiuo atveju nereikėtų kurti laikinosios Seimo komisijos. Jų nuomone, tyrimą pajėgus atlikti NSGK. Prognozuojama, kad Seimas galiausiai apsispręs priimti nutarimo variantą, kuriuo bus oficialiai pavesta tyrimą atlikti NSGK nariams, o ne laikinajai komisijai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų