Seimo komitetas pradeda VSD užkulisių tyrimą Pereiti į pagrindinį turinį

Seimo komitetas pradeda VSD užkulisių tyrimą

2006-09-07 00:00

Parlamentarai nusprendė išsiversti be laikinosios tyrimo komisijos ir pasikliauti Seimo struktūromis

Parlamentarai nusprendė išsiversti be laikinosios tyrimo komisijos ir pasikliauti Seimo struktūromis

Prezidentas, Seimo Pirmininkas, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariai bei Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas vieningai teigia, kad nėra reikalo kurti parlamentinę komisiją Vytauto Pociūno žūties aplinkybėms ištirti. NSGK nusprendė pats pradėti tyrimą ir tikisi šias aplinkybes išsiaiškinti savarankiškai

Nedubliuos prokurorų tyrimo

Vakar NSGK po posėdžio paskelbė pradėjęs parlamentinį tyrimą “Dėl VSD veiklos ir VSD pareigūno V.Pociūno žūties bei su ja susijusių aplinkybių”. Po šio posėdžio įvairioms Seimo frakcijoms priklausantys komiteto parlamentarai žurnalistams deklaravo pasiekę konsensusą ir nė vienas nemato reikalo kurti specialią laikinąją Seimo tyrimo komisiją, apie kurią pastarosiomis dienomis politikai nemažai diskutavo.

Tyrimo pradžioje NSGK apsibrėžė savo darbo ribas ir suformulavo aštuonis klausimus, į kuriuos sieks gauti atsakymus. Komiteto pirmininkas socialliberalas Alvydas Sadeckas pabrėžė, kad komitetas nedubliuos Generalinėje prokuratūroje atliekamo ikiteisminio tyrimo dėl V.Pociūno mirties ir nedarys jam jokios įtakos, bet aiškinsis kitus aspektus.

NSGK nusprendė aiškintis, kaip VSD vykdoma reorganizacija ir kaip įgyvendinami strateginiai uždaviniai. Taip pat bus tiriamos V.Pociūno žūties aplinkybės, VSD personalo politika ir moralinis klimatas tarnyboje, VSD pareigūnų politizavimo problema, tarnybinės informacijos nesankcionuotas nutekinimas, santykiai su kitomis institucijomis ir teisinės VSD veiklos bazės tobulinimas.

“Komitetas pakankamai gerai žino problematiką, kadangi komitetas nuolat nagrinėja šiuos klausimus, komiteto nariai žino tas problemas”, - paaiškino A.Sadeckas, kodėl šiuos klausimus turėtų tirti NSGK, o ne specialiai įsteigta laikinoji komisija.

Saugumo vadovas atmetė priekaištus

Vakar po anksti ryte vykusio susitikimo su VSD generaliniu direktoriumi Arvydu Pociumi šalies vadovas Valdas Adamkus pritarė minčiai, kad V.Pociūno mirties aplinkybes ir situaciją VSD turėtų tirti NSGK.

“Mes turime komitetą, kurio viena iš pareigų yra tokius tyrimus atlikti ir aš esu tikras, kad jie kompetentingi. Kam reikalinga vėl paskęsti laikinosiose komisijose? Tai kam tada reikalingi komitetai? Aš visiškai jais pasitikiu ir jeigu jie nepajėgs to padaryti ir viešai pasakys, kad jie nepajėgia, tada taip, ieškosime kelių”, - vakar pareiškė V.Adamkus.

Tos pačios nuomonės laikosi ir VSD vadovas A.Pocius. “Seimo NSGK yra parlamentinę kontrolę įgyvendinanti institucija, kol kas kitokios institucijos nėra. Parlamentinė kontrolė vykdoma per šį komitetą, kurį sudaro įvairiausių partijų atstovai. Ir manau, kad komitetas gali pradėti tuos klausimus nagrinėti ir gauti tuos atsakymus”, - tikino A.Pocius.

A.Pocius taip pat pareiškė, kad, pasibaigus tyrimui, jo rezultatai turėtų būti pateikti visuomenei.

VSD generalinis direktorius atmetė viešai reiškiamus priekaištus, kad buvo padaryta klaida išsiunčiant aukštos kvalifikacijos VSD karininką V.Pociūną dirbti į Baltarusiją, Lietuvos generalinį konsulatą Gardine.

“Departamente vyksta ir rotacija, ir pareigūnų pasikeitimai. Ir tai privalo vykti. Departamentas yra reformuojamas ir atitinkami pareigūnai siunčiami ten, kur atitinka ir jų kvalifikaciją, ir jų žinias, atitinka jų asmeninį pasirengimą, o svarbiausia, siunčiami pareigūnai, turintys pakankamą sistemos ir valstybės pasitikėjimą ir gebantys atitinkamai atlikti savo uždavinius ir funkcijas”, - teigė VSD vadovas.

Nuomonė - tik po tyrimo

Seimo Pirmininkas Viktoras Muntianas, vakar kalbėdamas per radiją, taip pat ragino politikus pasitikėti V.Pociūno mirties aplinkybes tiriančiomis teisėsaugos institucijomis ir atsisakyti minčių, kad šių institucijų darbą reikėtų dubliuoti steigiant specialias komisijas.

“Noriu grįžti prie to, kas išaiškinta Konstitucinio Teismo, nereikia dubliuoti tų institucijų, kurios įsteigtos šiandien, reikia leisti ir padėti joms dirbti. Neturiu pagrindo nepasitikėti Generaline prokuratūra, galvoju, kad jie klausimą ištirs iki galo”, - sakė V.Muntianas.

“Nereikia politizuoti bet kokio proceso, nes tada atsiranda daug emocijų, bet sunku prisikasti prie pačios tiesos. Aš galvoju, kad mes turėtume pasitikėti tomis teisėsaugos institucijomis, kurios tuo procesu užsiima, turėtume sulaukti tyrimo išvadų, o vėliau dėl tų išvadų galbūt ir būtų galima išreikšti savo nuomonę”, - teigė Seimo Pirmininkas.

Tačiau V.Muntianas pabrėžė, kad parlamentas vis dėlto neturėtų likti nuošalyje aiškinantis tragišką V.Pociūno istoriją. V.Muntiano nuomone, Seimo komitetai “turėtų preciziškai pasižiūrėti į tuos procesus, kurie vyksta vienoje ar kitoje institucijoje”. Kaip sritį, kuriai dėmesį turėtų skirti parlamentarai, Seimo Pirmininkas nurodė VSD vidaus tvarką ir procesus šioje institucijoje.

Anonimas rašo apie destrukciją

NSGK nariai sulaukė antradienį vakare išsiųsto anoniminio elektroninio laiško, kuris kaip tik ragina suabejoti procesų VSD skaidrumu. “Saugumiečiu” prisistatęs asmuo tvirtina parlamentarams pateikiąs “ant kelio užvedančių” užuominų “apie destrukciją VSD viduje”.

“Neturėdami pakankamai informacijos apie destrukciją departamento viduje, Seimo nariai negalės užduoti taiklių klausimų. Noriu jus “užvesti ant kelio”, - laiško įžangoje rašo anonimas.

“Kiek asmenų, susijusių su A.Pociumi giminystės ir svainystės ryšiais dirba VSD? Kokia jų karjeros eiga? Kiek pareigūnų paliko VSD per pastaruosius 3 paskutinius metus? Kaip buvo reorganizuota V.Pociūno vadovaujama valdyba? Kokia dabar vadovaujančių VSD šiai valdybai pareigūnų karjeros eiga? Profesinė patirtis?” - rašoma laiške.

Vadinamasis “saugumietis” čia pat teigia neabejojantis, kad tikslių atsakymų į šiuos klausimus parlamentarams nepavyks gauti.

“Todėl, kiek tai bus pakomentuota žiniasklaidoje ir neatskleis mano asmenybės, tiek pateiksiu papildomų nuorodų, kur ieškoti įrodymų”, - teigia anonimas.

VSD vadovas A.Pocius atsisakė žiniasklaidai komentuoti anoniminį laišką.

Parūpo paskyrimo aplinkybės

Po to, kai šią savaitę žiniasklaidoje pasirodė versija, jog V.Pociūnas į Baltarusiją buvo išsiųstas po to, kai pateko į Užsienio reikalų ministerijos (URM) sekretoriaus Albino Januškos ir VSD generalinio direktoriaus pavaduotojo Dariaus Jurgelevičiaus nemalonę, konservatoriui Jurgiui Razmai parūpo, ar URM dirbusio karjeros diplomato Dariaus Jurgelevičiaus paskyrimas į Valstybės VSD buvo teisėtas.

Prašydamas suteikti išsamesnę informaciją dėl D.Jurgelevičiaus paskyrimo aplinkybių, konservatorius trečiadienį kreipėsi į užsienio reikalų ministrą Petrą Vaitiekūną. Savo rašte parlamentaras klausia, ar D.Jurgelevičius į VSD generalinio direktoriaus pavaduotojus 2004 metų birželį buvo deleguotas užsienio reikalų ministro įsakymu, vadovaujantis Diplomatinės tarnybos įstatymo 24 str. 3 dalimi, t.y. ar jo diplomato sutartis tebegalioja, tebeturimas rangas ir už jį gaunamas priedas.

Pasak J.Razmos, jei toks ministro įsakymas egzistuoja, D.Jurgelevičiaus paskyrimas prieštarauja įstatymams, mat paskyrimo metu įstatymas numatė, kad diplomatas gali būti perkeltas į “Prezidentūrą, Seimą, Vyriausybę, kitą ministeriją ar Vyriausybės įstaigą”. Tuo tarpu, kaip pastebi J.Razma, VSD nėra Vyriausybės įstaiga.

A.Januška ir D.Jurgelevičius teiginius apie galimas intrigas, kurių auka tapo V.Pociūnas, pavadino visiškai nepagrįstais. Užsienio reikalų ministras P.Vaitiekūnas pareiškė visiškai pasitikįs A.Januška. Jokių duomenų apie intrigas pareiškė neturįs ir Prezidentas V.Adamkus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų