- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuvoje savanoriais ugniagesiais, kurie gali dalyvauti gaisrų gesinime, tapo apie 700 asmenų.
Didžioji dalis – apie 90 proc. savanorių – valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai ir savivaldybių priešgaisrinių tarnybų darbuotojai, savanoriaujantys laisvu nuo darbo metu.
„Mes ir tikėjomės, kad taip ir bus. Tie profesionalai, kurie dirba, jie giliai širdyje seniai yra savanoriai. Anksčiau nebuvo teisinio pagrindo to įteisinti. Analizuodami sutartis mes matome, kada dauguma ugniagesiai. Kai kur visos komandos užsirašo. Natūralu, jie suvokia paprastą dalyką. Anksčiau jie irgi patys atbėgdavo į gaisrą savo kaime, tik tai nebuvo formalizuota“, – BNS pirmadienį sakė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriaus pavaduotojas Vygandas Kurkulis.
Paklaustas, ar tokia veikla nepažeidžia ugniagesių darbo ir poilsio režimo, V.Kurkulis teigė, kad kiekvienas ugniagesys įvertina savo galimybes ir būklę.
„Žinodamas, kad jam rytoj reikia į budėjimą, jis galbūt neužsirašys į aktyvuosius savanorius, kuriems yra skambinama ir sakoma, kad esi reikalingas“, – BNS sakė V.Kurkulis.
Taip pat yra sudaryta beveik 120 sutarčių su savanoriais, kurie šviečia visuomenę gaisrų prevencijos srityje. Dar 270 gyventojų laukia savo eilės tapti savanoriais ugniagesiais, nes neseniai įteikė prašymus, skelbia Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas.
Per pusę metų, kol veikia Priešgaisrinės saugos įstatymo pataisos, įteisinančios savanorių ugniagesių veiklą bei užtikrinančios jų socialines garantijas, leidžiančios ugdyti ir sustiprinti bendruomenių saugumo lygį, sutartis su savanoriais ugniagesiais sudarė 31 savivaldybės priešgaisrinė tarnyba.
Pasak Molėtų rajono ugniagesių tarnybos direktoriaus Lino Dirmos, šiame rajone iš viso yra 45 savanoriai ugniagesiai, 42 iš jų gesina gaisrus ir trys atlieka švietėjišką darbą. Visi savanoriai, padedantys gesinti gaisrus – rajono ugniagesių tarnybos ugniagesiai gelbėtojai. Tarnyba turi penkias ugniagesių komandas, savanoriai budi keturiose iš jų. Skudutiškio komandoje budėjimai nevyksta, nes čia dirba tik šeši, o ne devyni ugniagesiai. Bet savanoriai, kilus gaisrui Skudutiškio apylinkėse, visada skuba padėti.
Savanoriai važiuoja į buitinius gaisrus, po audrų padeda pašalinti nugriuvusius medžius, iškviečiami ir į avarijas. Neseniai Giedraičiuose nuo kelio nuskriejo automobilis. Jį ištraukti vienam komandoje dirbusiam ugniagesiui irgi padėjo savanoris ugniagesys. Savanoriai ypač reikalingi, kai ugniagesių komandoje dėl kolegų ligų ir atostogų neretai budi vienas žmogus.
Pasak L.Dirmos, savanorius vargina tik budėjimai namuose, nes tuo metu žmogus yra „pririštas“. Jis negali niekur išvažiuoti, švęsti švenčių, kiti ūkininkauja, todėl jiems irgi kyla problemų. Todėl ieškoma priemonių, kaip tuos žmones paskatinti.
Savanoriai ugniagesiai yra draudžiami draudimu nuo nelaimingų atsitikimų, jiems mokamos kompensacijos už patirtas išlaidas, atlyginimas už sugaištą laiką atliekant savanorišką veiklą, vedami papildomi mokymai, o savanoriškos veiklos organizatorius juos aprūpina veiklai reikalingomis priemonėmis ir darbo apranga.
Šių metų pradžioje įsigaliojus Priešgaisrinės saugos įstatymo pataisos dėl savanorių ugniagesių veiklos organizavimo. Kaip ir daugelyje Europos šalių, įvairių profesijų žmonės, siekiantys prisidėti prie gyventojų saugumo užtikrinimo, gali atlikti kilnią pareigą ir tapę savanoriais ugniagesiais pirmieji suskubti į pagalbą kaimynui. Šiemet jie jau 120 kartų padėjo gesinti gaisrus, gelbėti žmones ir jų turtą, 32 kartus talkino gelbėjimo darbų metu.
„Ir šiandien visoje šalyje budi 60 savanorių ugniagesių, ir tikrai ne „popierinių“. Savanoriai ugniagesiai padeda gesinti gaisrus ir atlikti kitus darbus, – sakė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriaus pavaduotojas V.Kurkulis.
V.Kurkulio teigimu, savanoriai ugniagesiai yra išgelbėję ne vieną gyvybę ir padėję išsaugoti ne vieną gyvenamąjį namą ar ūkinį pastatą, jų pagalba labai reikalinga gesinant gaisrus atvirose teritorijose.
Šalyje yra 51 savivaldybė, kurioje veikia priešgaisrinės tarnybos, gesinančios gaisrus ir atliekančios pirminius žmonių ir turto gelbėjimo darbus. Iš viso kaimiškose vietovėse joms priklauso 277 ugniagesių komandos.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ministerija parengė standartą ligoninėms: kaip pasiruošti galimoms grėsmėms?
Kilus ekstremaliai situacijai ar krizei šalies ligoninių skubios pagalbos, intensyviosios priežiūros, sterilizavimo, rentgeno ar kiti diagnostikos skyriai, operacinės, vaistinės bei laboratorijos turėtų būti aprūpintos elektros tiekimu mažiaus...
-
Lapkričio 24-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Lapkričio 24-oji, sekmadienis, 47 savaitė. ...
-
Nuo kitų metų startuos nauja Lituanistikos prioriteto įgyvendinimo programa
Nuo sausio mėnesio startuos penkmetį truksianti naujoji Lituanistikos prioriteto įgyvendinimo programa, praneša Lietuvos mokslo taryba (LMT). Programos, kuria siekiama vystyti lituanistinius tyrimus, finansavimui numatyta maždaug 22 mln. eurų. ...
-
Švedija prisijungė prie danų, po kabelių pažeidimo stebinčių kinų laivą Baltijos jūroje4
Švedijos pakrančių apsauga šeštadienį pranešė prisijungusi prie Danijos, stebinčios sąsiauryje tarp Danijos ir pietvakarinių Švedijos krantų sustojusį Kinijos krovininį laivą, kelioms šalims pradėjus tyrimu...
-
Kuri Kauno eglutė gražesnė: šių ar praėjusių metų?16
Nauja puošimo komanda Kaune šiandien paskleidė meduolių kvapą – Vienybės aikštėje įžiebta miesto eglė. Praeitais metais Kalėdos Kaune susitelkė ties lengvumo tema. Tada eglę puošė menininkė Jolanta Šmi...
-
Lietuvoje įžiebta pirmoji Kalėdų eglė: Kaunas pakvipo meduoliais, Kalėdų Senelis leidosi stogu71
Kauno Vienybės aikštėje įžiebta eglė – smaližių širdis tirpdančiomis dekoracijomis papuoštas kalėdinis medis ėmė skaičiuoti iki didžiųjų metų švenčių likusį laiką. ...
-
Restauruoti Prienų ir Kauno rajono miškuose rasti partizanų dokumentai16
Po metus trukusių darbų restauruota dalis Lietuvos partizanų Tauro apygardos Geležinio Vilko ir Žalgirio rinktinių dokumentų. Dalies dokumentų, daugiau kaip 70 metų išbuvusių po žeme, nepavyko atkurti. ...
-
Naktį – žemiausia šaltojo sezono temperatūra: kur taip šalo?
Šią naktį išmatuota kol kas pati žemiausia 2024–2025 m. šaltojo sezono oro temperatūra, pranešė Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba. ...
-
Po incidento progimnazijoje prabilo apie mokyklų saugumą: reikia daryti du dalykus
Klaipėdoje vyrui patekus į progimnaziją ir pavogus moksleivių telefonus, švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ignas Gaižiūnas teigia, kad stiprinant ugdymo įstaigų saugumą, svarbiausia užtikrinti aplinkos stebėjimą ir patekimo į pastat...
-
Siūloma griežčiau bausti narkotikų lindynių savininkus3
Būstų, kuriose platinami ir vartojami narkotikai ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, savininkus nuo kitų metų siūloma bausti griežčiau. ...