Rusiją siaubiantys gaisrai pasiekė Černobylio katastrofos pažeistus miškus. Radioaktyvusis debesis Lietuvą gali pasiekti jau šį savaitgalį.
Dega užteršti miškai
Kaip pranešė gamtosaugininkų organizacijos "Greenpeace" Rusijos padalinys, miškų gaisrai pasiekė Briansko sritį, esančią netoli Ukrainos ir Baltarusijos bei smarkiai nukentėjusią nuo 1986 m. Černobylio katastrofos. Brianską nuo Vilniaus skiria apie 800 km. Radiacijos pažeistus miškus ugnis pasiekė antradienį.
"Greenpeace" duomenimis, radiacija užterštose teritorijose užfiksuota daugiau kaip 20 gaisrų, trys iš jų – Briansko srityje.
"Greenpeace" teigia, kad degant radiacijos pažeistiems miškams susiformuoja radioaktyvieji debesys. Tiesa, teigiama, kad radiacijos lygis šiuose debesyse bus palyginti nedidelis.
"Tačiau nenuvertinčiau radiacijos poveikio rizikos, nes labai nedaug žinome apie anglies dvideginio, sumišusio su nedidele doze radiacijos, poveikį sveikatai", – mano "Greenpeace" Rusijos padalinio atstovas Vladimiras Čiuprovas. Anot jo, radiacijos paplitimas dabar yra gamtos rankose – viskas priklauso nuo to, į kurią pusę pūs vėjas ir kokio stiprumo jis bus.
Rusijos valdžios atstovai "Greenpeace" pareiškimų rimtais nelaiko ir ragina nepanikuoti. "Nėra jokio reikalo skleisti paniką. Viskas gerai", – naujienų agentūrai "Interfax" sakė Genadijus Oniščenka, vyriausiasis Rusijos sanitarijos gydytojas.
Debesis atslinks šeštadienį
Radiacinės saugos centro duomenimis, debesis su radioaktyviosiomis detalėmis Lietuvą gali pasiekti jau šeštadienį. Tačiau specialistai ramina, kad jis pavojaus žmonių sveikatai nesukeltų.
"Jeigu vis dėlto tų dūmų būtų, pagal hidrometeorologines sąlygas tokie dūmai galėtų Lietuvą pasiekti apie rugpjūčio 14 d. Ir tai būtų tik Aukštaitijos pakraštys", – dienraščiui teigė Radiacinės saugos centro direktoriaus pavaduotojas Julius Žiliukas. Pasak jo, tikimybė, kad debesis pasieks Vilnių, yra labai nedidelė.
Rusų tarnybos ramina, esą gaisrai jau neutralizuoti, o pavojaus, kad į atmosferą pateks didelis kiekis radioaktyviųjų dalelių, beveik nebėra. "Gavome naujausią informaciją iš Rusijos. Tie gaisrai užgesinti. Atsakingos jų tarnybos praneša, kad radiacinis fonas normų neviršija", – kalbėjo J.Žiliukas.
Nieko bloga nenutiko
J.Žiliuko teigimu, tiek Brianske, tiek Baltarusijoje miškų gaisrai jau anksčiau buvo pasiekę vietoves, užterštas po Černobylio avarijos.
Būta ir atvejų, kai šių gaisrų sukelti debesys atkeliavo į Lietuvą, tačiau nieko bloga nenutiko. "Radioaktyvioji tarša buvo tokia maža, kad žmonių sveikatai ji neturėjo jokio poveikio. Dabar yra dar mažesnė tikimybė, kad tai atsilieps žmonių sveikatai. Žmonėms baimintis nėra visiškai jokio pagrindo", – ramino J.Žiliukas.
Pasak jo, net jeigu radioaktyviajam debesiui sklendžiant virš Lietuvos prapliuptų lietus, tai būtų visiškai nepavojinga. Radiacinės saugos centro direktoriaus pavaduotojas taip pat užtikrino, kad radiacinis fonas yra nuolat stebimas ir gyventojai bus informuoti apie bet kokius reikšmingesnius pokyčius.
Naujausi komentarai