Prokuratūra užvertė saugumo karininko mirties bylą Pereiti į pagrindinį turinį

Prokuratūra užvertė saugumo karininko mirties bylą

2006-12-02 00:00

Ikiteisminio tyrimo metu buvo konstatuota, kad Vytautas Pociūnas žuvo per nelaimingą atsitikimą

Ikiteisminio tyrimo metu buvo konstatuota, kad Vytautas Pociūnas žuvo per nelaimingą atsitikimą

Vakar Generalinė prokuratūra paskelbė gavusi paskutines ekspertizių išvadas ir nutraukusi ikiteisminį tyrimą dėl Valstybės saugumo departamento (VSD) karininko ir diplomato V.Pociūno žūties Baltarusijoje, nes nebuvo nustatyta jokių nusikaltimo požymių.

Iškrito persisvėręs per palangę

Generalinės prokuratūros išplatintame pranešime teigiama, kad ketvirtadienį buvo gauta paskutinės užsakytos ekspertizės išvada, po kurios liko tik konstatuoti, kad neaptikta jokių duomenų, jog V.Pociūnas galėjo būti nužudytas.

V.Pociūno žūtį tyręs Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Justas Laucius vakar žurnalistams sakė, kad baudžiamojo proceso įstatymai tyrėjus įpareigoja iš karto nutraukti procesą, kai tik nustatoma, kad tiriamame įvykyje nėra nusikalstamos veikos požymių. “Tai ir buvo padaryta”, - sakė prokuroras.

Byloje priimant procesinį sprendimą atsižvelgta į VRM ir Užsienio reikalų ministerijos pateiktą informaciją, kad nėra jokių duomenų, jog V.Pociūnui dirbant Baltarusijoje jam būtų grasinta susidorojimu. Taip pat konstatuota, kad nėra pagrindo manyti, jog V.Pociūnas galėjęs įvykdyti savižudybę.

“Ikiteisminio tyrimo metu surinktos medžiagos pagrindu buvo padaryta išvada, jog V.Pociūno mirtis yra nelaimingas atsitikimas. Tai yra, kad 2006 m. rugpjūčio 23 d., apie 2 val. 30 min., Baltarusijos Respublikoje, Bresto mieste, per viešbučio “Inturist” devintojo aukšto kambario, kurio numeris 909, langą V.Pociūnas, neatsargiai persisvėręs per palangę, iškrito ir nuo 30 m aukščio kritimo metu patirtų sužalojimų visumos mirė”, - reziumavo J.Laucius.

Kalba apie promiles - tabu

Pasak prokuroro, tyrimo metu nebuvo nustatyta, kad V.Pociūno žūties metu jo kambaryje būtų buvęs koks nors pašalinis asmuo. Saugumo karininkas per langą iškrito būdamas gyvas. Jokių kritimui nebūdingų sužalojimų, kurie galėjo atsirasti grumiantis arba ginantis, ant lavono kūno neaptikta.

Tyrimo metu buvo atliktos net keturios toksikologinės ekspertizės. Viena iš jų, atlikta Suomijoje, Helsinkio universiteto Teismo toksikologijos laboratorijoje, anot J.Lauciaus, buvo itin išsami. Su į šią laboratoriją nusiųstais V.Pociūno kraujo ir audinių pavyzdžiais ekspertai atliko daugiau nei du šimtus atskirų tyrimų. “Buvo norima nustatyti, ar juose nėra kokio nors nuodo, stipriai veikiančios medžiagos, toksinių metalų. Kitaip tariant, buvo patikrinta viskas, kas įmanoma”, - sakė J.Laucius.

Helsinkio mokslininkų išvados sutapo su Lietuvos ir Baltarusijos teismo medikų išvadomis, kad V.Pociūno kraujas ir kūnas šiuo aspektu “švarūs”. Baltarusijos prokuratūra netrukus po nelemto įvykio paskelbė, kad V.Pociūnas žūties metu buvo neblaivus, jo kraujyje aptikta 1,9 promilės alkoholio, o tai yra vidutinis girtumo laipsnis. J.Laucius vakar pareiškė, kad Lietuvos teismo medikų išvados nepaneigė šio Baltarusijos teisėsaugos pareigūnų teiginio, tačiau atsisakė plačiau kalbėti šia tema ar įvardyti Lietuvos mokslininkų nustatytų promilių kiekį teigdamas, kad tai būtų nepagarba žuvusiojo atminimui ir brovimasis į jo asmeninį gyvenimą.

Aptikti delnų atspaudai

Teismo ekspertai Generalinės prokuratūros užsakymu atliko ir visų kitų tyrimų, kuriuos prieš tai buvo atlikę baltarusiai, kontrolinius tyrimus. Pasak J.Lauciaus, kai kurių iš šių ekspertizių metu buvo nustatyta daugiau duomenų, nei jų buvo nustatyta Baltarusijoje. Pavyzdžiui, ant viešbučio kambario palangės išorinio krašto aptikti V.Pociūno delnų atspaudai, kurių nesugebėjo identifikuoti baltarusiai.

Per biomechaninį objektų tyrimą, kurio metu buvo aiškinamasi V.Pociūno galimybė iškristi pačiam bei jo kritimo trajektorija, pasak J.Lauciaus, nustatyta, kad labiausiai tikėtinas įvykio scenarijus yra toks, jog V.Pociūnas “iškrito savaime, persisvėręs per palangę, o ne kitų asmenų išstumtas ar išmestas per lango angą”.

Žurnalistams priminus, kad anksčiau buvo skelbiama, jog viešbučio kambario palangė yra gana plati, tad versija, jog V.Pociūnas iškrito dėl neatsargumo, sunkiai tikėtina, J.Laucius atsakė: “Tyrimo metu buvo atlikta papildoma kruopšti V.Pociūno kambario apžiūra. Aš jums pateiksiu duomenis apie palangės aukštį ir plotį. Palangė yra 70 cm aukštyje nuo žemės - taigi ji tikrai nėra aukšta. Ir 30 cm pločio - taigi tikrai nėra plati. Kitaip tariant, ganėtinai aukštam žmogui ši palangė yra vos vos virš kelių”.

Baltarusių duomenys - patikimi

J.Laucius kategoriškai atmetė viename Lietuvos dienraštyje anksčiau skelbtą versiją, neva V.Pociūnas iškrito per atvirą langą tuomet, kai neblaivus bandė nusišlapinti užlipęs ant palangės. “Kai kuriose Lietuvos žiniasklaidos priemonėse paskelbti žeminantys žuvusįjį ir jo atminimą faktai apie jo mirties aplinkybes neturi nieko bendro su ikiteisminio tyrimo metu nustatytomis aplinkybėmis”, - griežtai pareiškė prokuroras.

Paklaustas, kiek Lietuvoje atliekamam tyrimui turėjo reikšmės Baltarusijos prokuratūros surinkta medžiaga, J.Laucius paaiškino, kad jos objektyvumu netikėti pagrindo nebuvo. “Kitą dieną po V.Pociūno mirties aš ir kolega iš VSD Ikiteisminio tyrimo skyriaus buvome Baltarusijoje ir praktiškai visas ikiteisminis tyrimas ir jo veiksmai, kurie buvo atlikti Baltarusijoje, buvo atlikti mums dalyvaujant. Mums buvo suteikta galimybė dalyvauti visų reikšmingų liudytojų apklausose, užduoti jiems klausimus. Taip pat buvo kolegiškai vykdomi visi mūsų prašymai atlikti vieną ar kitą ikiteisminio tyrimo veiksmą. Taigi rėmėmės ta medžiaga, kurią renkant dalyvavau aš pats ir man buvo sudaryta galimybė patikrinti jos teisingumą”, - tikino J.Laucius.

J.Laucius į Baltarusiją tyrimo metu vyko du kartus. Baltarusijos prokuratūra įvykdė visus šešis Lietuvos generalinės prokuratūros teisinės pagalbos prašymus.

Žuvusiojo žmona Liudvika Pociūnienė, kuri byloje pripažinta nukentėjusiąja, turi teisę prokuratūros
sprendimą nutraukti tyrimą apskųsti teismui, jeigu manys, kad šis sprendimas nepagrįstas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų