Priesaikos sulaužymas - ne kliūtis Pereiti į pagrindinį turinį

Priesaikos sulaužymas - ne kliūtis

2006-11-29 00:00

Seimas neužtvėrė kelio į savivaldą per apkaltą iš aukščiausio šalies valdžios posto pašalintam Rolandui Paksui

Seimas neužtvėrė kelio į savivaldą per apkaltą iš aukščiausio šalies valdžios posto pašalintam Rolandui Paksui

Vakar Seimas atmetė pasiūlymą uždrausti savivaldybių tarybų rinkimuose savo kandidatūras kelti per apkaltą iš pareigų pašalintiems asmenims. Taip pat buvo atmestas pasiūlymas uždrausti vietos valdžios rinkimuose dalyvauti Seimo nariams ir europarlamentarams, nors, kaip parodė praktika, jie į partijų rinkiminius sąrašus dažniausiai įrašomi tik kaip puošmenos rinkėjams privilioti. Užtat parlamentas nusprendė per savivaldos rinkimus atsisakyti išankstinio balsavimo paštu.

Įstatymo projekte numatytą nuostatą, kad savivaldybės tarybos nariu negali būti renkamas asmuo, kuris Konstitucijos nustatytu pagrindu - apkaltos proceso tvarka neteko teisės būti Respublikos Prezidentu, Seimo nariu ar įvairių teismų teisėju, kritikavo tiek Rolando Pakso liberaldemokratų partijos atstovai, tiek ir kai kurie kiti Seimo nariai.

Pasak Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko socialdemokrato Juliaus Sabatausko, toks draudimas būtų antikonstitucinis. Remdamasis prieš pustrečių metų paskelbtu Konstitucinio Teismo nutarimu, parlamentaras savo kolegas tikino, jog valstybės valdymas ir vietos savivalda yra dvi skirtingos viešosios valdžios sistemos.

Asmenys, pašalinti iš pareigų apkaltos būdu, negali ateityje užimti Konstitucijoje išvardintų pareigų, kurių ėjimo pradžia pagal tą pačią Konstituciją yra siejama su priesaikos davimu. “Savivaldybės tarybos nariai nėra tokie asmenys ir tokie asmenys nenurodyti Konstitucijoje, todėl ši norma yra antikonstitucinė ir ją būtina išbraukti”, - argumentavo komiteto pirmininkas.

Kartu Seimas atsisakė naujojo įstatymo projekte buvusios nuostatos, įteisinančios savivaldybės nario priesaiką. Konservatorius Rimantas Dagys, apgailestaudamas dėl to, konstatavo, jog savivaldybių tarybų nariai ir toliau liks “iš esmės neatsakingi prieš nieką”. Jo nuomone, priesaika būtų labai rimtas ir drausminantis svertas.

Seimas atmetė ir liberalcentristo Algio Čapliko siūlymą uždrausti Seimo nariams ir europarlamentarams dalyvauti savivaldos rinkimuose, jeigu jie prieš tai neatsisako turimų mandatų. “Puikiausiai suprantame situaciją, kad daugelis Seimo narių, dalyvausiančių rinkimuose, nežada, nemano ir neplanuoja būti savivaldybių tarybų nariais. Mes manome, kad tai yra rinkėjų apgavystė”, - pareiškė A.Čaplikas.

Užtat parlamentas pritarė kitam A.Čapliko pasiūlymui, kuriuo buvo panaikintas visiems prieinamas išankstinis balsavimas paštu per savivaldos tarybų rinkimus. Nuo šiol iš anksto savo valią specialiuose pašto skyriuose galės pareikšti tik asmenys, atliekantys privalomąją karo ar alternatyviąją karo tarnybą, bei asmenys, atliekantys arešto ar laisvės atėmimo bausmę.

“Panašu, kad parlamentarai suvokė, jog tokių pataisų atsiradimą paskatino ne kokie nors siauri interesai, o per kiekvienus rinkimus didėjantis piktnaudžiavimas išankstine balsavimo tvarka. Pavyzdžiui, argi normalu, kuomet per praėjusius rinkimus Vilniaus rajone beveik visas kaimas - apie 200 žmonių - balsavo tik paštu. Ką, rinkimų dieną visas kaimas išsijuosęs dirbo arba sutartinai šventė? Deja, panašių keistoko bendrapiliečių elgesio pavyzdžių galima rasti beveik kiekviename šalies rajone”, - kalbėjo tokios pataisos iniciatorius A. Čaplikas.

Dėl kai kurių įstatymo straipsnių, reglamentuojančių balsavimą ligoninėse ir kitose įstaigose, parlamentarai dar neapsisprendė ir nutarė padaryti pertrauką jų priėmime.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų