Prie Vyriausybės – protestas: kai vadovai pliekiasi, sunkiau mums dirbti Pereiti į pagrindinį turinį

Prie Vyriausybės – protestas: kai vadovai pliekiasi, sunkiau mums dirbti

Atkerta – gina draugelį
2025-07-22 12:06

Teisingumo ministerijai po atliktų patikrinimų siūlant atleisti iš pareigų Kalėjimų tarnybos direktorių Mindaugą Kairį, į įspėjamąjį protestą prie Vyriausybės antradienį susirinkę pareigūnų profesinių sąjungų atstovai sako prieštaraujantys ministerijos taikomiems metodams.

„Konkrečiai yra mobinguojamas generolas. Mes pasisakome prieš mobingą. Negalima taip elgtis. Ką mes duodame tada į ateitį kitiems vadovams, kokią žinią išsiunčia Vyriausybė? Kad jeigu jūs turėsite kitą nuomonę, prieštarausite mūsų pozicijai, bus taip pačiai, kaip ir su šituo generolu“, – žurnalistams antradienį sakė Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas Vitalijus Jagminas.

„Mes kalbame ne apie vadovo kaip figūros gynimą, mes kalbam apie taikomus metodus ir būdus“, – aiškino jis.

Netenkina veikimo metodai

Į Ikiteisminio tyrimo įstaigų, Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų ir Lietuvos policijos profesinės sąjungos organizuojamą protestą susirinko 15 žmonių, jie laikė plakatus su užrašais „Mobingui ne“, „Kodėl išseko noras kovoti prieš korupciją?“, „Noriu skaidrumo“.

Vėliau su akcijos dalyviais pasikalbėti atvyko ir teisingumo viceministras Ričardas Pocius.

BNS rašė, kad Kalėjimų tarnybos vadovui Vyriausybė yra skyrusi papeikimą ir griežtą papeikimą, o pirmadienį registruotas siūlymas M. Kairį atleisti iš pareigų. Pasak nutarimo projekto, tarnybinė nuobauda – atleidimas iš vidaus tarnybos – būtų skiriama už M. Kairio tarnybinį nusižengimą.

Projekto teikime rašoma, kad R. Mockaus sudaryta komisija dėl M. Kairio atliko tris savarankiškus tarnybinius patikrinimus. Teigiama, kad direktorius netinkamai atliko pareigas, nesukūrė efektyvios vidaus kontrolės, o aptiktus trūkumus vadindamas mažareikšmiais, demonstruoja aplaidų ir atsainų požiūrį į darbą.

Anot V. Jagmino, būdai, kuriais siekiama M. Kairio atleidimo, gali būti pritaikyti bet kam ir bet kada, neatsižvelgiant į žmogaus rangą, o tai, pasak jo, kelia nerimą.

„Mes kalbam apie netinkamą atstovavimą Teisingumo ministerijos pozicijoje esančių žmonių. Taip pat didelį susirūpinimą ir nerimą kelia tai, kas atlieka tuos patikrinimus – (...) buvęs Kalėjimų departamento pavaduotojas Gintautas Šarauskas, kuris irgi „savo noru“ paliko tarnybą. Ir dabar jis yra paimamas į komandą ir jis pats audituoja savo veiklą“, – sakė profsąjungos pirmininkas.

Jo teigimu, auditai ir tyrimai turi būti atlikti tam, kad „būtų atsakyta, kur yra spragos ir kas yra blogai padaryta“, o ne susidoroti su vienu asmeniu.

„Neturime kitos išeities“

Prieš protestą R. Pocius BNS sakė abejojantis jį organizuojančia profsąjunga.

„Policijos profsąjunga gina savo draugelį, taip vadinkime, kuris buvo anksčiau policijoje. Tai yra labai nerimta“, – teigė viceministras.

Policijos profsąjunga gina savo draugelį, taip vadinkime, kuris buvo anksčiau policijoje. Tai yra labai nerimta.

Pasak jo, ministerija nustatė daugybę grubių turto ir finansų valdymo pažeidimų, o detalesnę statistiką ketina pateikti vėliau antradienį.

R. Pociaus teigimu, kadangi M. Kairys jau yra gavęs papeikimą ir griežtą papeikimą, paskutinė likusi sankcija, pagal statutą, yra atleidimas.

„Mes neturime kitos išeities, kaip jį atleisti, nes jis jau turi net dvi nuobaudas“, – sakė jis.

Kaip vėliau protesto vietoje žurnalistams teigė R. Pocius, kol kas nėra numatyta, kas galėtų užimti Kalėjimų tarnybos vadovo pareigas.

„Jeigu Vyriausybė priims sprendimą atleisti, tai skirsime laikinai, kol rasime tinkamą kandidatą. Ne, kandidato neturim (šiuo metu – BNS)“, – žurnalistams sakė viceministras.

„Kai vadovai pliekiasi – sunkiau yra mums dirbti“

Įspėjamojoje akcijoje dalyvavusi Kalėjimų tarnybos saugumo valdymo skyriaus jaunesnioji specialistė Gražina Kliukienė žurnalistams teigė savo dalyvavimu norinti pasakyti, jog „gyvename teisinėje valstybėje, turime vadovautis Lietuvos Respublikos Seimo priimtais įstatymais.“

Tuo metu ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos atstovė Ina Širvinskienė pabrėžė, kad tokie vieši ginčai labiausiai kenkia sistemos darbuotojams.

„Kai mūsų vadovai pliekiasi tarpusavyje, tai, žinokit, sunkiau yra mums dirbti“, – žurnalistams sakė I. Širvinskienė.

„Kalėjimo sistemą šiandien dienai palieka labai daug pareigūnų. Ir dar mes žadam netekti vieno iš svarbių pareigūnų, kuris tikrai jau pradėjo suprasti apie sistemą, apie tai, kaip viskas vyksta, visi procesai. Tai, žinokit, sudėtinga yra tada žemiausiai grandžiai“, – teigė ji.

Jau skirtos dvi nuobaudos

BNS skelbė, kad praėjusią savaitę griežtas papeikimas M. Kairiui skirtas R. Mockaus sudarytai komisijai nustačius, kad Kalėjimų tarnybos vadovas nuo pernai rugpjūčio iki šių metų balandžio neteisėtai naudojosi tarnybiniu automobiliu nuvykti į darbą ir atgal iš jo, o nuo balandžio pabaigos iki gegužės 7-osios apskritai neteisėtai naudojosi šiuo transportu ir taip įstaigai padarė 2156 eurų žalą.

Papeikimas tarnybos vadovui skirtas už Kauno kalėjimo inventorizacijos pirkimo aplinkybes, kai, komisijos duomenimis, nepagrįstai pavesdamas inventorizaciją atlikti išoriniam tiekėjui, valdomam su „Vieningu Kaunu“ susijusio asmens, M. Kairys sukėlė Kalėjimų tarnybai 35,6 tūkst. eurų žalą.

Komisija taip pat nustatė, kad M. Kairys neužtikrino šio pirkimo skaidrumo, viešųjų ir privačių interesų kontrolės, todėl nebuvo laiku identifikuotas ir suvaldytas galimas kanclerės Ligitos Valalytės interesų konfliktas.

M. Kairys žadėjo skųsti abu jam skirtus papeikimus.

BNS taip pat pranešė, kad Apeliacinis teismas birželį nusprendė, jog Kalėjimų tarnyba turi nutraukti Šiaulių rajone planuojamo beveik 57 mln. eurų vertės kalėjimo statybos ir valdymo viešosios ir privačios partnerystės būdu konkursą dėl subjektyviai suformuluotų jo sąlygų.

R. Mockus tuomet sakė reikalausiantis Kalėjimų tarnybos vadovybės atsakomybės, o paaiškėjus apie M. Kairiui siekiamą skirti papeikimą neigė, kad šis susijęs su Šiaulių kalėjimo situacija.

Savo ruožtu teisingumo viceministras Ričardas Pocius tvirtino, kad Apeliacinio teismo sprendimas dėl šio kalėjimo „padėjo galutinį tašką“ ministerijos gilinimesi į Kalėjimų tarnybos finansus ir turto valdymą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Nuomonė

Čia ką, Kairio palydovės susirinko?
1
-1
Cha cha

Visa Lietuva tapo itartina kyšiai mobinga seime bardakas
1
-1
Visi komentarai (2)

Daugiau naujienų