Prezidento rinkimai: Kremliaus šmėkla atgijo Pereiti į pagrindinį turinį

Prezidento rinkimai: Kremliaus šmėkla atgijo

2009-05-12 09:00
Prezidento rinkimai: Kremliaus šmėkla atgijo
Prezidento rinkimai: Kremliaus šmėkla atgijo / Gedimino Bartuškos nuotr.

Prezidento rinkimų kampanijos įkarštyje viena iš kandidačių Kazimira Prunskienė aktyviai konsultuojasi su politiniu technologu iš Rusijos, siejamu su Kremliumi ir rusų specialiosiomis tarnybomis.

Ryšys – per dukterį

Prezidento rinkimų išvakarėse Kremlius į Lietuvą delegavo Rusijos politinės analizės instrumentų instituto generalinį direktorių 41 metų Aleksandrą Špuntą. Jis bendrauja su K.Prunskiene ir, kaip įtariama, gali aktyviai padėti jai strateguoti rinkimų kampaniją.

Dienraščio žiniomis, A.Špuntas nuolatinį ryšį su K.Prunskiene palaiko per jos dukrą verslininkę Rasą Vaitkienę. Dienraščiui pavyko gauti nuotraukas, kuriose užfiksuotas vienas iš R.Vaitkienės susitikimų su A.Špuntu.

Pasak šaltinių, Kremliaus emisaras susitinka ir ne tik su R.Vaitkiene, bet ir su pačia kandidate. Tokie susitikimai vyksta europarlamentaro Gintaro Didžioko biure Pamėnkalnio gatvėje Vilniuje, kur įsikūręs kandidatės rinkimų štabas, bei K.Prunskienės ir jos dukters butuose, esančiuose Krivių gatvės name.

Atvykęs į Vilnių A.Špuntas paprastai apsistoja Vilniaus viešbučiuose "Atrium" Pilies gatvėje arba "E-guest house" T.Ševčenkos gatvėje. Šaltinių teigimu, šiomis dienomis A.Špuntas taip pat turi būti Vilniuje.

Siekia antrojo turo

Manoma, kad vienas pagrindinių A.Špunto uždavinių – pasiekti, kad įvyktų antrasis prezidento rinkimų turas ir kad į jį patektų K.Prunskienė, kuri susirungtų su eurokomisare Dalia Grybauskaite. Tuomet antrajame ture esą galėtų būti konsoliduotas visų pirmajame ture pralaimėjusių kandidatų elektoratas ir, padedant juodosioms technologijoms, sumažintas D.Grybauskaitės rinkėjų skaičius.

Kai kuriais duomenimis, pasirinkta taktika – negatyvios informacijos apie D.Grybauskaitės darbinę veiklą bei asmeninį gyvenimą skleidimas Lietuvoje ir užsienyje. Pastaruoju metu dalis K.Prunskienę remiančios Lietuvos žiniasklaidos pradėjo itin aktyviai skleisti D.Grybauskaitę kompromituojančią informaciją.

Paties A.Špunto komentaro apie savo dalyvavimą Lietuvos prezidento rinkimų kampanijoje nepavyko gauti. Jo vadovaujamo instituto Maskvoje sekretorė pažadėjo sujungti su savo šefu, tačiau vėliau pareiškė, kad A.Špunto telefonas išjungtas ir jis nepasiekiamas.

D.Didžiokas atsiriboja

Europos Parlamento narys G.Didžiokas, kurio biure, turimais duomenimis, yra lankęsis A.Špuntas, sakė nežinąs tokio žmogaus.

"Pirmą kartą girdžiu. O kas jis toks?" – pasiteiravo G.Didžiokas, paklaustas apie A.Špuntą.

Europarlamentaras sakė niekada nesusitikęs su šiuo rusu nei savo biure, nei kur nors kitur.

G.Didžiokas atsiribojo nuo K.Prunskienės rinkimų kampanijos, nors anksčiau buvo paskelbta, kad būtent jis yra kandidatės rinkimų štabo vadovas. "Ne, nebevadovauju rinkimų štabui. Taip, buvau iš pradžių, bet paskui buvo pasirinktos skirtingos strategijos. Be to, aš siekiu Europos Parlamento mandato, dalyvauju šioje rinkimų kampanijoje. Todėl prezidento rinkimuose jokia forma nedalyvauju ir išvis nesikišu į kandidatės rinkimų kampanijos reikalus", – sakė G.Didžiokas.

Jis taip pat tvirtino neturįs ir niekad negirdėjęs jokių žinių apie galimą A.Špunto dalyvavimą strateguojant K.Prunskienės kampaniją. "Aš, aišku, matau žmones, kurie jos štabe dirba. Bet toks žmogus man nežinomas", – tikino G.Didžiokas.

Nenori prisiminti susitikimo

K.Prunskienės duktė R.Vaitkienė akivaizdžiai sutriko, paklausta apie A.Špuntą ir susitikimus su juo. Paklausta, ar žino A.Špuntą iš Maskvos, R.Vaitkienė atsakė tik truputį pagalvojusi: "Ė-ė-ė... Žinot, pas mus dabar čia tiek žmonių eina, kad tikrai negaliu nieko pasakyti. O kodėl jūs į mane kreipiatės? Gal geriau kreipkitės į profesorę (K.Prunskienę – red. past.)."

Verslininkė R.Vaitkienė patvirtino padedanti savo motinai per rinkimų kampaniją, bendraujanti su įvairiais žmonėmis, bet nesanti rinkimų štabo darbuotoja. Štabui, pasak R.Vaitkienės, vadovauja pati kandidatė.

Dar kartą paklausta, ar tikrai nežino A.Špunto, kandidatės duktė atsakė: "Tikrai negaliu nieko pasakyti apie tą žmogų."

Ji neprisiminė arba nenorėjo prisiminti, kad buvo susitikusi su šiuo konsultantu. "Oi, tai yra tik jūsų interpretacijos", – atsakė R.Vaitkienė pasiteiravus, ar K.Prunskienei padeda kokie nors konsultantai iš Rusijos.

Versija: leidžia knygą

Pati kandidatė neslėpė bendravusi su A.Špuntu, tačiau teigė, kad jis nekonsultavo rinkimų kampanijos klausimais. Politikė A.Špuntą vadino Maskvoje veikiančios politinių knygų leidyklos atstovu.

"Spėju, kad paprasčiausiai kalbate apie vienos leidyklos atstovą. Kaip tik prieš rinkimus buvau paruošusi vieną knygą, kurią ketinau išleisti lietuvių ir rusų kalba. Kadangi paaiškėjo, kad vis tiek negalėsiu tų knygų dalyti, užsiėmiau rinkimų kampanija. Darbą su tomis knygomis bus galima vėliau užbaigti ir jas išleisti", – sakė K.Prunskienė.

Pasak jos, knyga lietuviškai jau parengta ir suredaguota: "Jeigu dabar turėčiau porą dienų laisvo laiko, jau dabar atiduočiau lietuvišką variantą spausdinti. Prie rusiško varianto dar darbelio yra – ji gabalais versta, dar apie 60 proc. teksto reikia išversti ir suredaguoti. Tik tada galima bus leisti."

K.Prunskienės tvirtinimu, rusišką knygos variantą gali išleisti ir A.Špuntas. Apie tai esą ir kalbėta susitikimuose su juo.

Paklausta, ar A.Špuntas tikrai nekonsultuoja kandidatės rinkimų technologijų klausimais, K.Prunskienė atsakė ir taip turinti pakankamai konsultantų Lietuvoje. "Mano štabas turbūt įsižeistų, jeigu turėčiau tokį konsultantą iš pašalės. Norint konsultuoti reikia gyventi Lietuvoje. O užsukus kokį kartą ar kitą vargu ar kuo nors galima padėti, – sakė ji ir pridūrė: – Ponas A.Špuntas, kaip supratau, išvis pirmą kartą buvo Lietuvoje".

K.Prunskienė negalėjo atsakyti, ar A.Špuntas yra bendravęs su jos dukra R.Vaitkiene. "Tai kad kažin... Manau, kad ko jau ko, tai netgi jeigu ir buvo susidūrę, tai tikrai ji negali niekaip jo identifikuoti. Ir aš pati iš pradžių nelabai mintyse atsekiau, kas yra tas žmogus, nes turiu daug pažįstamų Aleksandrų", – tvirtino kandidatė.

Su rusais – daug sąsajų

R.Vaitkienė, per kurią A.Špuntas gali daryti įtaką K.Prunskienės rinkimų kampanijai, jau ne vienus metus padeda motinai ir politikoje, ir versle.

R.Vaitkienei šiuose reikaluose padėjo ir jos buvęs gyvenimo draugas Rimtautas Telyčėnas. Jie abu vadovavo su K.Prunskiene susijusiai bendrovei "Energetinių sistemų lizingas", buvo šios bendrovės akcininkai. Spaudoje rašyta apie įtartinus šios bendrovės verslo ryšius su Rusijos energetikais.

2005 m. gruodį R.Telyčėnas mirė. Prieš tai jis beveik pusantrų metų sirgo.

Tikėtinos sąsajos su Kremliaus politiniais technologais papildė įtarimų apie K.Prunskienės galimą prorusiškumą sąrašą. Buvusi premjerė kaltinta bendradarbiavimu su KGB, neva turėjo Šatrijos slapyvardį, nors teismas nėra šių įtarimų galutinai patvirtinęs.

Viena prieštaringai vertinama su proimperinėmis jėgomis siejama rusų organizacija K.Prunskienei yra suteikusi kunigaikštienės titulą.

Prieš kelerius metus būdama žemės ūkio ministre K.Prunskienė nesibodėjo gana daug bendrauti su Rusijos, ypač Kaliningrado srities, atstovais, nors ne visus tokius susitikimus ar vizitus būdavo suderinusi su diplomatais, kaip numato pačių ministrų nustatyta tvarka dėl bendros užsienio politikos.


Kremliaus elito guru

Turima informacija apie Aleksandrą Špuntą leidžia daryti išvadą, kad jis itin artimai susijęs su dabartiniu Rusijos valdančiuoju elitu, galbūt ir su specialiosiomis tarnybomis.

Šio politinio konsultanto veikla susijusi su vienu žinomiausių Rusijos politologų ir politinių technologų Glebu Pavlovskiu, laikomu vienu pagrindinių Kremliaus politologų.

Praėjusio amžiaus paskutiniame dešimtmetyje A.Špuntas buvo firmos "Infosystemy Jet" rinkodaros direktorius, vėliau tapo Efektyvios politikos fondo, įkurto G.Pavlovskio, vykdomuoju direktoriumi.

Šis fondas įkurtas 1995 m. Jis užsiima Kremliaus politiniu konsultavimu, dalyvauja kuriant ir įgyvendinant rinkimų kampanijas, efektyviai bendradarbiauja su žiniasklaida, kuria ir įgyvendina viešųjų ryšių projektus. Fondas teikia informacines, analitines paslaugas Rusijos valstybinėms ir kitoms institucijoms.

Fondas taip pat užsiima kompleksine rinkimų agitacijos planavimo, valdymo ir vykdymo veikla. Baigiantis antrajai Vladimiro Putino kadencijai Rusijos prezidento poste G.Pavlovskiui už jo vadovaujamo fondo veiklą buvo įteiktas ordinas.

Ypač aukštai įvertintas G.Pavlovskio ir jo aplinkos žmonių, įskaitant ir A.Špuntą, darbas rengiant bei įgyvendinant proprezidentinės partijos "Vieningoji Rusija" 2007 m. Valstybės dūmos rinkimų strategiją. Šiuos rinkimus "Vieningoji Rusija" laimėjo didžiuliu skirtumu.

A.Špunto vadovaujamas Politinės analizės instrumentų institutas yra įsteigtas G.Pavlovskio Efektyvios politikos fondo. Šis institutas renka ir analizuoja informaciją politine tematika. Savo informacinius produktus institutas teikia Rusijos prezidento administracijai, taip pat vietos žiniasklaidos priemonėms.

A.Špuntas su G.Pavlovskiu 2007 m. išleido knygą "Prezidento Putino planas: būsimų Rusijos prezidentų vadovas". Prieš tai – 2005-aisiais – išleista knyga "Rusijos prezidento darbo dienoraštis", kurios tikslas – pristatyti V.Putino politinį kursą.

A.Špunto veikla susijusi ir su kitu žinomu Rusijos politiniu technologu Modestu Kolerovu, kuris yra buvęs Rusijos prezidento administracijos Tarpregioninių ir kultūrinių ryšių su užsienio šalimis valdybos vadovas.

Einant šias pareigas M.Kolerovui pavyko sukurti visą nevyriausybinių organizacijų tinklą, kurio jungiamoji grandis buvo "Europos forumas". Jam priklauso tiek Rusijos valstybės institucijų – prezidento administracijos, Valstybės dūmos, Federacijos tarybos, tiek ir kitose, Rusijos aplinkinėse šalyse veikiančių nevyriausybinių organizacijų atstovai. Lietuvoje veikusi šio tinklo dalis – fondas "Euroregionas Livonija".


Primena R.Pakso istoriją

Rusų informacinės vadybos bendrovė "Almax" 2002–2003 m. padėjo prezidento rinkimų kampaniją dėlioti Rolandui Paksui. Su Rusijos specialiosiomis tarnybomis ir Kremliumi siejamus konsultantus Aną Zatonskają ir Anatolijų Potniną tuomet parūpino dosniausias R.Pakso rėmėjas Jurijus Borisovas.

Abiejų šių konsultantų iš Maskvos paslaugomis J.Borisovas pasinaudojo ir 2003 m. vėlyvą rudenį, kai kilo vadinamasis prezidentinis skandalas. J.Borisovas patarinėjo R.Paksui, kuris ne tik dovanojo Lietuvos pilietybę savo rėmėjui, bet ir vienu metu buvo paskyręs jį prezidento patarėju.

2004 m. sausio 3 d. J.Borisovui priklausančiame bute Lietuvos valstybės saugumo departamento agentai aptiko "Strekoza" ("Laumžirgis" – rus.) vadinamą planą. Įtariama, kad dokumentą, kuriame išdėstyta, kaip destabilizuoti politinę padėtį Lietuvoje ir diskredituoti tuometį premjerą ir Socialdemokratų partijos lyderį Algirdą Brazauską, ne be specialiųjų tarnybų pagalbos parengė "Almax". Kaip manoma, šio plano tikslas buvo atvesti į pergalę 2004 m. Seimo rinkimuose proprezidentinę Liberalų demokratų partiją (dabar Tvarkos ir teisingumo partija).

R.Paksas 2002–2003 m. rinkimų kampanijai oficialiai išleido 2 mln. litų, 1 mln. davė J.Borisovas. Tačiau kiti rusų konsultantai iš bendrovės "Nikollo M", esą irgi prisidėję prie šio politiko rinkimų kampanijos, aiškino, kad pergalės kaina – mažiausiai 10 mln. litų.

"Almax" konsultantai A.Zatonskaja ir A.Potninas buvo paskelbti nepageidaujamais asmenimis. Bet 2006 m. pabaigoje jie vėl gavo paslaptingą užsakymą, susijusį su viešaisiais ryšiais, Lietuvoje ir pabandė atvykti, bet jiems nebuvo išduota lietuviška viza.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų