Prezidentė ir premjeras sako sutariantys dėl būtinybės reformuoti VSD Pereiti į pagrindinį turinį

Prezidentė ir premjeras sako sutariantys dėl būtinybės reformuoti VSD

2009-09-30 15:43
Prezidentė ir premjeras sako sutariantys dėl būtinybės reformuoti VSD
Prezidentė ir premjeras sako sutariantys dėl būtinybės reformuoti VSD / Kęstučio Vanago (BFL) nuotr.

Trečiadienį susitikę prezidentė Dalia Grybauskaitė ir premjeras Andrius Kubilius pareiškė sutariantys dėl būtinybės reformuoti Valstybės saugumo departamentą (VSD).

Sieks VSD depolitizuoti

Sprendžiant daug politinių aistrų keliantį klausimą dėl Seimui nepateikiamų operatyvinių VSD pažymų abu valstybės vadovai pritaria, jog tam būtinas tikslesnis reglamentavimas Vyriausybės lygiu.

Apie galimą VSD vadovo Povilo Malakausko keitimą po susitikimo konkrečiai nei prezidentės atstovas, nei premjeras nekalbėjo - prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys tik pasakė, kad „personalijų klausimą" reikia spręsti reformos eigoje.

„Prezidentė konstatuoja, kad ir premjero, ir jos nuomonės sutampa. Buvo pabrėžta, kad iš tiesų reikia šią įstaigą - VSD - depolitizuoti, vykdyti reformą, reformos eigoje spręsti personalijų klausimą", - žurnalistams sakė L.Balsys.

Reikia Vyriausybės nutarimo

Premjero A.Kubiliaus teigimu, su prezidente aptarta, kad būtina spręsti VSD problemas, kurios prieš kelerius metus buvo konstatuotos atlikus parlamentinį tyrimą.

„Su prezidente aptarėme, kad reikia sisteminių sprendimų sprendžiant tas problemas, kurios yra diskutuojamos dėl VSD, tai, į ką buvo atkreiptas dėmesys prieš porą metų vykdant parlamentinį tyrimą - ir dėl parlamentinės priežiūros, ir dėl kitų dalykų, susijusių su operatyvinių tarnybų darbu Lietuvoje", - žurnalistams sakė A.Kubilius.

Kalbėdamas apie daug politinių aistrų keliantį klausimą, kai VSD vadovybė nepateikia Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui 12 analitinių pažymų, esą atskleidžiančių verslo, interesų grupių daromą įtaką politikams ir valstybės tarnautojams, prezidentės atstovas sakė, kad šiuo klausimu reikėtų priimti Vyriausybės nutarimą, nors ir dabartiniai įstatymai esą leistų pateikti pažymas.

„Reikėtų nustatyti tvarką, kalbant jau apie pažymas, kaip tos pažymos yra pateikiamos. Prezidentės manymu, dabartiniai įstatymai tai leidžia, tačiau trūksta procedūrinio Vyriausybės nutarimo, kuris tai numatytų, kaip tai gali būti daroma. Ir premjeras, ir prezidentė sutarė, kad toks nutarimo projektas yra Vyriausybėje, guli nuo 2004 metų ir, prezidentės manymu, reikėtų, kad tas nutarimas būtų galų gale patvirtintas ir ta tvarka atsirastų", - sakė L.Balsys.

NSGK veržiasi pas prezidentę

A.Kubiliaus teigimu, taisyklės buvo parengtos dar 2004 metais, ir žadėjo aiškintis, dėl kokių priežasčių jos nebuvo patvirtintos.

„Taisyklės tokios buvo parengtos dar 2004 metais, jų projektas. Bet kiek suprantame iš visos medžiagos (...), tai ginčai tarp tų pačių operatyvinių tarnybų ir projekto rengėjų baigėsi tuo, kad buvo atsisakyta jas priiminėti ir buvo pasiūlyta keisti patį įstatymą ir numatyti kitokią tvarką (...). Įstatymas nepakeistas ir reikalauja vyriausybės taisyklių. Mes pabandysime į tai pasižiūrėti ir rasti tinkamą sprendimą, pasiaiškinti, kodėl tos taisyklės nebuvo priimtos 2004 metais, kas ten kliuvo toms pačioms tarnyboms", - sakė A.Kubilius.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariai trečiadienį balsuos dėl kreipimosi į prezidentę D.Grybauskaitę, kuriuo siūloma svarstyti VSD generalinio direktoriaus P.Malakausko tinkamumą eiti pareigas.

NSGK nariai trečiadienį taip pat lankysis Prezidentūroje, kur su valstybės vadove aptars padėtį VSD. Šio susitikimo paprašė NSGK pirmininkas konservatorius Arvydas Anušauskas.

Praėjusią savaitę A.Anušauskas pateikė komitetui nutarimo projektą, kuriuo pažymima, kad "susiklosčiusi situacija, kai VSD atsisako įgyvendinti Seimo priimtus sprendimus ir pateikti parlamentinę kontrolę vykdančiam Seimo komitetui prašomus dokumentus, turi neigiamos įtakos Valstybės saugumo departamentui, taip pat parlamentinę kontrolę vykdančios valstybės institucijos veiklai".

Prezidentė D.Grybauskaitė antradienį pareiškė VSD veiklą vertinanti nepatenkinamai, pabrėždama būtinybę VSD reformuoti ir depolitizuoti. Tuo metu VSD vadovas P.Malakauskas teigė manantis, kad jo vadovaujama institucija dirba puikiai.  

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų