- Parengta pagal pranešimą spaudai
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Įsivaizduokite, kad nutarėte parduoti kavos aparatą. Nufotografavote jį, įdėjote skelbimą keliose interneto platformose. Su jumis susisiekęs pirkėjas tikina, kad užsakė kurjerį per siuntų tarnybą, o jums tereikia paspausti nuorodą ir suvesti savo konfidencialius duomenis. Tai klasikinė sukčių schema, o tokių apgavysčių skaičius, palyginti su praėjusiais metais, išaugo beveik penktadaliu.
Skaičius kasmet auga
„Sukčiavimų, susijusių su kurjeriais ir siuntų tarnybomis, pasitaiko gana dažnai, – sako Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos (VRM) Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis. – Žmonės vis dažniau perka e. parduotuvėse, siunčiasi daiktų iš kitų šalių, tad tuo aktyviai naudojasi ir sukčiai. Artėjant šventiniam laikotarpiui, žmonės dažniau ieško dovanų, tad ir tokių sukčiavimų skaičius didėja.“
Pasak R. Matonio, per devynis šių metų mėnesius buvo pradėti 3 846 ikiteisminiai tyrimai – beveik 20 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. Sukčiavimo atvejų augimo tendenciją Lietuvos policija stebi jau kelerius metus.
„Dažniausi sukčiavimai – siunčiami SMS arba e. laiškai su melagingais pranešimais ir nuorodomis, kurias paspaudus žmogus nukreipiamas į sukurtą netikrą puslapį. Čia suvedus e. banko duomenis, išviliojami pinigai“, – apie sukčių taikomą schemą pasakoja R. Matonis.
Išduoda klaidos
Daug tokių atvejų pasitaiko populiariose skelbimų platformose, tokiose kaip Skelbiu.lt, „Vinted“, ar „Facebook Marketplace“. Anot R. Matonio, apsimesdami pirkėjais arba pardavėjais, sukčiai pateikia nuorodą į neva siuntų tarnybos puslapį, kuriame reikia suvesti savo konfidencialius duomenis.
Pasak R. Matonio, sukčius dažniausiai išduoda gramatinės ir stiliaus klaidos: „Pasitaiko, kad žmonėms siunčiamuose pranešimuose būna daug klaidų, neteisingai nurodomi įmonių pavadinimai ar nuorodų adresai.“
Jam antrina ir tarptautinės siuntų bendrovės „Venipak“ technologijų vadovas Konstantinas Fedorcovas: „Jei kyla įtarimų, pirmiausia reikėtų atidžiai perskaityti domeno pavadinimą, nes sukčių siunčiamose nuorodose jis dažniausiai nurodomas neteisingai. Pavyzdžiui, yra buvęs atvejis, kai išsiųsta nuoroda į sukčių sukurtą domeną, kurio pavadinime yra žodžiai safefundsget.fun, kai oficialus pavadinimas turėtų baigtis com/lt ir atrodyti logiškai, t. y., kaip vežėjo domenas.“
Į tai reikėtų atkreipti dėmesį ir gavus įtartiną e. laišką ar SMS žinutę apie siuntą. K. Fedorcovas pataria patikrinti siuntėjo e. pašto adresą. „Jokia siuntų tarnyba nesiųs laiško iš neaiškaus e. pašto adreso, todėl reikėtų neprarasti budrumo ir atidžiai perskaityti siuntėjo e. pašto adresą“, – ragina K. Fedorcovas.
Dėmesys: R. Matonio teigimu, sukčius dažniausiai išduoda gramatinės ir stiliaus klaidos. / Vidaus reikalų ministerijos nuotr.
Konfidenciali informacija
Gavus įtarimą keliančią žinutę, R. Matonis taip pat rekomenduoja nespausti siunčiamų nuorodų. „Reikėtų apsilankyti įmonės, kurios vardu neva į jus kreipiamasi, oficialioje svetainėje ir, prisijungus prie savo paskyros, patikrinti, ar yra gauta kokių nors pranešimų“, – sako R. Matonis.
Nukentėjus nuo sukčių, vertėtų kuo skubiau kreiptis į policiją su pareiškimu per policijos elektroninių paslaugų portalą epolicija.lt.
Jei vis dėlto paspaudžiate ant sukčiaus atsiųstos nuorodos, anot K. Fedorcovo, neatskleiskite savo e. banko, PIN kodų ar kitų konfidencialių duomenų. „Tokių duomenų siunčiant siuntas niekada nereikalaujame. Pavyzdžiui, siunčiant siuntą paštomatu, reikalingas tik vardas, telefono numeris ir paštomato adresas. Jeigu kyla dvejonių, vertėtų telefonu arba internetu susisiekti su klientų aptarnavimo komanda“, – pataria K. Fedorcovas.
Saugumui užtikrinti
K. Fedorcovas taip pat pabrėžia, kad kartais sukčiai, apsimetę banko darbuotojais, prašo paštomatu išsiųsti pinigų: „Jeigu sulaukiate prašymo išsiųsti pinigus paštomatu, žinokite, kad tai – raudona vėliava. Jokiais būdais nereikėtų to daryti.“
Pasak R. Matonio, dažnai apsiperkant internetu verta pagalvoti apie atskirą kortelę, skirtą tokiems pirkiniams. „Norint apsipirkti saugiai, tokios kortelės sąskaitą galima būtų papildyti prieš atliekant mokėjimą ir pervesti į ją tik tiek lėšų, kiek reikia konkrečiai prekei ar paslaugai įsigyti“, – sako jis ir primena, kad susidūrus su apgavikais ir nukentėjus nuo sukčių, vertėtų kuo skubiau kreiptis į policiją su pareiškimu per policijos e. paslaugų portalą epolicija.lt.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Buvusiems Policijos akademijos studentams ketinama suteikti laisvės gynėjų statusą1
Buvusiems Policijos akademijos dėstytojams ir studentams planuojama suteikti laisvės gynėjų statusą. ...
-
Užfiksavo: keturkojis „migrantas“ iš Baltarusijos į Lietuvą atsivedė visą gaują savų
Čepkelių raiste pasieniečiai fiksavo iš Baltarusijos į Lietuvą atbėgusius devynis vilkus. ...
-
Nausėda: Lietuva NATO misijai Baltijos jūroje skirs laivų, sraigtasparnių
Siekiant apsaugoti kritinę infrastruktūrą Baltijos jūroje, Lietuva sustiprintam NATO patruliavimui skirs laivų, sraigtasparnių, sako Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda. ...
-
Dešimtmetis Sausio 13-osios liudininkas tapo herojumi: ten supratau, kad jau viskas kitaip4
Prisiminimai apie Sausio 13-osios įvykius gyvi daugelio širdyse. Net ir tų, kuriems tuo metu buvo vos dešimt metų, tačiau ir jie, kartu su kiemo draugais, dienas leido prie Seimo. Vienas iš tokių – vilnietis Vainius Vaitiekūnas...
-
Valstybės kontrolė: didelis prokurorų darbo krūvis neigiamai veikia tyrimų trukmę
Didelis prokurorų darbo krūvis turi neigiamos įtakos nusikaltimų tyrimo trukmei, rodo Valstybės kontrolės atliktas Generalinės prokuratūros 2021–2023 metų veiklos auditas. ...
-
Iš Kremliaus – grasinimų lavina Nausėdai35
Dėl Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos pasisakymo apie Kaliningradą įsiutę rusų propagandistai jau plūsta ne tik prezidentą, bet ir pratrūko grasinimais Lietuvai. Dūmos nariai ragina vėl okupuoti Baltijos šalis. Anot Lietuvos vadovų, tai ro...
-
Regos negalią turinčiai moteriai – akibrokštas sostinės įmonėje: liepė prašyti kitų pagalbos
Regos negalią turinti moteris, lydima šuns vedlio, apsilankiusi Asmens su negalia teisių apsaugos agentūroje ne tik negalėjo savarankiškai užsiregistruoti vizitui, bet ir susidūrė su nemandagiu įstaigos darbuotojos elgesiu. ...
-
Vilniaus gatvės virto čiuožyklomis
Vilniaus miesto savivaldybėje įspėja, kad antradienį mieste lijundra, ant šaligatvių krentanti dulksna ir smulkus lietus staigiai virsta ledu. ...
-
Tarnybos įspėja dėl ekstremalių oro sąlygų: kelionių geriau neplanuoti2
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT) įspėjo, kad šiandien vyraus krituliai. Palankios sąlygos formuotis lijundrai, plikledžiui. Ragina būti ypač atsargiems. Išsamia savaitės orų prognoze pasidalijo ir sinoptinė Elvyra Latvėnait...
-
Šauktinių tarnybos ilginimas: Prezidentūra atsakė kategoriškai4
Prezidento Gitano Nausėdos patarėjas nacionalinio saugumo klausimais sako, kad Lietuva šiuo metu nebūtų pasirengusi nei ilginti šauktinių tarnybos, nei įvesti visuotinio šaukimo į kariuomenę. ...