Po susitikimo su nuo Lietuvos teisėsaugos besislapstančiu Viktoru Uspaskichu vidaus reikalų ministras Raimondas Šukys priverstas teisintis
Praėjusią savaitę Maskvoje susitikęs su politinio prieglobsčio Rusijoje pasiprašiusiu Darbo partijos įkūrėju R.Šukys bandė įtikinti jį grįžti į Lietuvą ir duoti parodymus prokuratūrai. Pats sugrįžęs į Lietuvą vidaus reikalų ministras išgirdo priekaištų, kad toks jo žingsnis gali tik pakenkti ikiteisminiam tyrimui ir įduoti ginklą į V.Uspaskicho advokatų rankas, kurie dabar galės tvirtinti, kad į tyrimą kišasi politikai.
Susitarti padėjo pirmtakas
Ministras R.Šukys praėjusios savaitės pabaigoje Maskvoje dalyvavo Europos Tarybos surengtoje tarptautinėje konferencijoje Europos bendradarbiavimas baudžiamosios teisės srityje. Dar prieš išvykdamas į Rusijos sostinę R.Šukys suplanavo ir susitikimą su joje šiuo metu gyvenančiu V.Uspaskichu.
Kaip žurnalistams vakar po pietų specialiai surengtos spaudos konferencijos metu teigė ministras, šį susitikimą surengti jam padėjo buvęs vidaus reikalų ministras Gintaras Furmanavičius. Anot R.Šukio, jo pirmtakui pakako 15-20 minučių, kad dėl būsimo susitikimo būtų susitarta.
V.Uspaskichas yra vienintelis Lietuvos pilietis, pasiprašęs prieglobsčio svetimoje šalyje .Siekdamas, kad šis precedento neturintis atvejis nevirstų Lietuvą, kaip demokratinę ir teisinę valstybę, žeminančiu veiksniu, paraginau V.Uspaskichą savanoriškai grįžti į Lietuvą ir duoti parodymus Lietuvos teisėsaugos institucijų pareigūnams, - vakar sakė R.Šukys.
V.Uspaskichas patikino labai rimtai svarstąs tokią galimybę, tačiau norėtų, kad ikiteisminis tyrimas nebūtų politizuojamas ir jam būtų užtikrintos žmogaus ir piliečio teisės. Aš jį patikinau, kad jo, kaip ir kiekvieno Lietuvos piliečio, atžvilgiu bus besąlygiškai laikomasi visų Lietuvos Konstitucijoje, Lietuvos įstatymuose bei tarptautiniuose teisės aktuose įtvirtintų principų, žmogaus ir piliečio teisių bei garantijų, o tyrimas nėra ir nebus politizuojamas, - kalbėjo ministras.
Siūlė parodyti kvitą
Vidaus reikalų ministro R.Šukio ir buvusio ūkio ministro V.Uspaskicho susitikimas įvyko vienoje kavinėje Arbate. Kaip sakė R.Šukys, jis į susitikimą atsivedė ir toje pačioje konferencijoje dalyvavusius Vidaus reikalų ministerijos (VRM) sekretorių Stanislovą Liutkevičių bei VRM Tarptautinių ryšių ir Europos Sąjungos departamento direktorių Olegą Skinderskį.
Pasak R.Šukio, susitikimas truko vos 15 minučių, per kurias V.Uspaskichas išgėrė tik puodelį arbatos. Po to ministras sumokėjo ne tik už savo vakarienę, bet ir už bėglio arbatą. Vakar ministras net siūlė žurnalistams parodyti kavinės kasos kvitą, kad nekiltų jokių abejonių dėl to, kad galbūt Lietuvos pareigūnai vaišinosi iš V.Uspaskicho kišenės.
R.Šukys sakė, kad apie būsimą susitikimą jis iš anksto informavo Lietuvos ambasadorių Rusijoje Rimantą Šidlauską, o sugrįžęs į Lietuvą - Ministrą Pirmininką Gediminą Kirkilą ir Valstybės saugumo departamento generalinį direktorių Arvydą Pocių.
Gali būti įvertinta kaip spaudimas
Tuo tarpu Teisės projektų ir tyrimų centro vadovas advokatas Kęstutis Čilinskas vakar pareiškė, kad su teisėsaugos ieškomu asmeniu susitikęs ministras R.Šukys peržengė savo kompetencijos ribas, o jo pokalbis gali būti įvertintas kaip spaudimas įtariamajam. Anot K.Čilinsko, pokalbį su politiku įtariamasis vėliau gali išnaudoti bylinėdamasis su Lietuva Europos Žmogaus teisių teisme.
Ministras yra valstybės politikas, o Konstitucija draudžia politikams kištis į teisėsaugos atliekamus veiksmus. Negerai, kad politikas įsijungė į ikiteisminio tyrimo procesą, darė tam tikrą spaudimą įtariamajam. Ir dabar, jei būtų pagrindo nuteisti V.Uspaskichą, jis galėtų skųsti Lietuvą Europos Žmogaus Teisių Teismui, teigdamas, kad procesas buvo politizuotas, į jį įsijungė politikas, kuris darė jam spaudimą. Be abejonės, galime sulaukti ir sankcijų, ne kartą jau esame su tuo susidūrę, - vakar kalbėjo K.Čilinskas.
Generalinio prokuroro pavaduotojas Gintaras Jasaitis nesiėmė spėlioti, kokios įtakos Generalinėje prokuratūroje atliekamam ikiteisminiam tyrimui ateityje gali turėti vidaus reikalų ministro susitikimas.
Ikiteisminiam tyrimui kol kas tai jokios įtakos neturi, tačiau aš nelabai galiu prognozuoti, kokių veiksmų gali imtis gynybos pusė, jeigu mes galvotume apie tolimesnę bylos baigtį. Aš nesiimu komentuoti ministro elgesio, bet kol kas tyrimui jokios žalos nėra padaryta, - sakė G.Jasaitis.
Vis dėlto prokuroras perspėjo, kad tokiose bylose reikia subtiliai komentuoti situaciją ir įtariamųjų veiksmus.
Situacija žemina Lietuvą
R.Šukys nederino savo susitikimo su Generalinės prokuratūros pareigūnais, kurie irgi dalyvavo Maskvoje vykusioje konferencijoje. Aš puikiai atskiriu prokuratūros vaidmenį visoje šitoje situacijoje, kuri yra atsakinga už visus veiksmus byloje, ikiteisminį tyrimą ir jo rezultatus bei vaidmenį politiko, Seimo nario, ministro, - kalbėjo ministras.
Tikrai nemanau, kad mano elgesį galima būtų vertinti kaip spaudimą. Manau, kad daugelio politikų pasisakymai ir žiniasklaidoje metami kaltinimai yra žymiai rimtesni dalykai spaudimo ar nekaltumo prezumpcijos pažeidimo požiūriu nei susitikimas su asmeniu, kuris prašosi politinio prieglobsčio, siūlant jam sugrįžti ir duoti parodymus. Aš nesiūliau jam prisipažinti, viso labo paraginau duoti parodymus. Ir tik jo valia, kaip jis pasielgs, - aiškino R.Šukys.
Pasak ministro, susitikti su V.Uspaskichu jį paskatino ta aplinkybė, jog Darbo partijos įkūrėjas Rusijoje pasiprašė politinio prieglobsčio. Aš manau, kad situacija yra žeminanti Lietuvos autoritetą ir jei yra proga pasakyti žmogui, ką aš manau apie tai, ką jis kalba iš televizijos ekrano, aš nematau tame nieko smerktino. Jeigu kas nors yra ne taip arba aš pažeidžiau kokius nors įstatymus, aš pasirengęs prisiimti atsakomybę, - tvirtino VRM vadovas.
Ministras Pirmininkas G.Kirkilas vakar teigiamai įvertino R.Šukio poelgį, sakydamas, kad ministras paragino V.Uspaskichą baigti politikuoti ir stoti prieš Lietuvos teisėsaugą.
Bus sprendžiamas milijono likimas
Vakar dabartinis Darbo partijos pirmininkas Kęstutis Daukšys su generaliniu prokuroru Algimantu Valantinu aptarė šiai partijai dėl galimai neskaidrios buhalterijos iškeltą baudžiamąją bylą. Po maždaug pusvalandį trukusio susitikimo K.Daukšys žurnalistams teigė, kad į Generalinę prokuratūrą atvyko savo iniciatyva.
Anot K.Daukšio, generalinis prokuroras jį patikinęs, kad tiriama byla nėra pagrindas VRK skriausti Darbo partiją. Jis taip pat teigė šiandien ketinąs dėl Darbo partijos finansavimo aiškintis su VRK, kuri iki lapkričio 15 dienos turi priimti sprendimą dėl biudžeto pinigų paskirstymo. Tikėtina, kad VRK jau šiandien ir priims sprendimą dėl dotacijos skyrimo.
VRK jau paskirstė šių metų antrojo pusmečio biudžeto asignavimus visoms politinėms organizacijoms, tačiau iki lapkričio vidurio atidėjo klausimo dėl dotacijos Darbo partijai svarstymą. Darbo partija šį pusmetį turėjo iš valstybės kišenės gauti 1,114 mln. litų.
Naujausi komentarai