Seimo posėdyje, tribūnoje Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis pakvietė tylos minute pagerbti Lietuvoje tragiškai žuvusius Jungtinių Valstijų (JAV) karius.
Iš amerikiečių ambasadorės – dar viena padėka, kad tik Lietuvos pastangų dėka keturi kariai sugrąžinti į JAV šeimoms.
„Jungtinės Valstijos labai didžiuojasi stovėdamos su Lietuva. Labai ačiū už jūsų paramą“, – sakė JAV ambasadorė Lietuvoje Kara C. McDonald.
Lietuva planuoja įamžinti žuvusių karių atminimą Pabradės poligone.
„Būtų garbinga, politiškai jautru ir siųstų teisingą žinią į Ameriką, kad nesvarbu, kas atvyksta į Lietuvą, jie gina ne tik Amerikos interesus, gina visų mūsų interesus ir tai vertiname“, – kalbėjo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Giedrimas Jeglinskas.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
Prezidentas Gitanas Nausėda sakė, kad žuvusiems kariams svarstoma įteikti Lietuvos valstybės apdovanojimus.
„Svarstome tokią galimybę po mirties suteikti valstybės apdovanojimą šiems keturiems kariams“, – teigė G. Nausėda.
Dėl valstybės apdovanojimų žuvusiems kariams yra dvejojančių. Ar nebūtų perspausta?
„Dėl apdovanojimo Lietuvos atminimo ženklais, reikia pažiūrėti, kokia yra Lietuvos tradicija. Man atrodo, lyg nebūtų tokios tradicijos“, – svarstė Seimo narys (LRLS) Eugenijus Gentvilas.
Buvęs krašto apsaugos ministras Juozas Olekas sako, kad patys amerikiečiai į savo karių žūtį taikos metu žiūri šiek tiek kitaip.
„Dėl valstybės apdovanojimo – JAV turi šiek tiek kitokią apdovanojimų tradiciją“, – teigė J. Olekas.
Amerikos kariuomenė milžiniška, per metus pratybose žūsta ar sunkiai susižaloja iki tūkstančio Amerikos karių. Jei žuvę Lietuvoje gautų Lietuvos valstybės apdovanojimus, galėtų labai išsiskirti iš bendro vaizdo.
Jei kariuomenė negali efektyviai treniruotis, tokios kariuomenės vertė yra ženkliai mažesnė, nei tos, kuri gali efektyviai.
„Kad pagerbtume žmones, padėkotume, užjaustume, bet nepadarytume tokių tradicinių, kultūrinių klaidų, kurias kiekviena tauta turi“, – aiškino J. Olekas.
Krašto apsaugos ministrė sako, kad geriausia padėka ir pagarba būtų suteikti kuo geresnes sąlygas kariams treniruotis, o dabar to nėra.
„Jei kariuomenė negali efektyviai treniruotis, tokios kariuomenės vertė yra ženkliai mažesnė, nei tos, kuri gali efektyviai“, – tvirtino D. Šakalienė.
Lietuvos poligonai, NATO standartais, yra maži, augant mūsų kariuomenei ir daugėjant sąjungininkų karių, jau visiškai perpildyti.
Kariuomenė ir šalies vadovai yra sakę – būtinas naujas poligonas, ir net didesnis už dabartinius.
Bet tai ir iššūkis – kur rasti naujam poligonui reikalingą žemę? Kaip sutarti su vietos bendruomene?
„Norėsime ir su merais detaliai aptarti, kokie gali būti bendradarbiavimo principai, kad savivaldybės ir bendruomenės gautų maksimalią naudą, jeigu neužtenka pagrindinės – saugumo didinimo“, – kalbėjo krašto apsaugos ministrė D. Šakalienė.
Svarstoma ir vietoje vieno didžiulio poligono daryti du mažesnius: vieną karių manevrams, kitą – šaudymo pratyboms.
„Svarstome apie tokią galimybę, nes tokiu atveju, jei galėtume atskirti manevrui ir koviniam šaudymui reikalingas teritorijas, tai supaprastintų derybinį procesą dėl tam tikrų plotų“, – sakė D. Šakalienė.
Karių žūties ir gelbėjimo drama baigėsi, buvo komentuota nuo Lietuvos iki paties JAV prezidento Donaldo Trumpo. Bet kariuomenei tenka neigti internete bandomus skleisti kliedesius – neva iš tikrųjų nuskendo du šarvuočiai, tik vienas kažkodėl slepiamas. Arba, kad keturi kariai neva žuvo kažkur kitur, tik buvo atvežti į pelkę.
(be temos)
(be temos)
(be temos)