Seimo opozicija antradienį iki pietų jau buvo surinkusi reikiamą parašų skaičių, kad būtų pradėta interpeliacijos procedūra švietimo ir mokslo ministrui liberalui Gintarui Steponavičiui.
Surinkta beveik pusšimtis parašų
Opozicijos lyderis „tvarkietis" Valentinas Mazuronis BNS informavo, kad iki vidurdienio buvo surinkti 45 Seimo narių parašai.
Kad interpeliacijos procedūra būtų pradėta, reikia surinkti ne mažiau kaip 29 parlamentarų parašus.
„Parašai renkami toliau, bet šiandien baigsime šį darbą ir Seimo pirmininkei įteiksime interpeliacijos tekstą su parašais", - sakė V.Mazuronis.
Interpeliaciją Liberalų sąjūdžio deleguotam ministrui rengia opozicinės Socialdemokratų, Darbo bei "Tvarkos ir teisingumo" frakcijos.
Klausimai - iš visų aukštojo mokslo sričių
Interpeliacijoje - klausimai iš visų aukštojo mokslo sričių, pradedant valdymu ir baigiant studentų socialinėmis garantijomis.
Ministro klausiama, kodėl mokslo ir studijų reforma pradėta vykdyti, opozicijos teigimu, be strategijos, kodėl nebuvo atlikta aukštojo mokslo ir studijų padėties analizė, nenumatyti reformos padariniai ir rezultatai.
Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) vadovo klausiama, kodėl abiturientams, kaip tvirtina opozicija, nebuvo suteikta galimybė tinkamai pasiruošti egzaminams, neinformuojant apie stojamųjų rezultatų reikalavimus, kodėl po reformos į valstybės finansuojamas vietas atitinkamose specialybėse šiemet neįstojo menui, sportui talentingi abiturientai.
Tarp klausimų ministrui - kodėl studijų paskolos esą brangiausios, o jų teikimo sąlygos prasčiausios visoje Europoje, kodėl nesilaikoma pažadų, jog studijų kreditai bus suteikiami ne už didesnes nei 6 proc. palūkanas, kodėl už studijas mokantys studentai negali gauti socialinių pašalpų.
G.Steponavičius turi savo atsakymus
Šis klausimas G.Steponavičiui viešojoje erdvėje buvo užduotas ne kartą. ŠMM vadovas yra atsakęs, jog kreditavimo sąlygos Lietuvoje - ne prasčiausios, o panašios kaip ir visoje Europoje, o palūkanų dalis, peržengianti 6 proc., bus kompensuojama.
Taip pat klausiama, kodėl "pažeidžiamos žmogaus teisės ir laisvės, skiriant pinigines baudas tiems, kurie nutaria dėl įvairių priežasčių palikti studijas?". Vyriausybė yra priėmusi sprendimą, jog po pirmojo semestro valstybės finansuojamoje vietoje studentas nesusilauktų jokių sankcijų, nusprendęs studijas pakeisti - jis galėtų pereiti į kitą specialybę, persinešdamas krepšelį. Tačiau vėliau nei po pirmo semestro nutraukus studijas tektų sumokėti vieno semestro kainą.
Opozicijai užkliūna ir reforma aukštųjų mokyklų valdyme - esą ji pažeidžia universiteto autonomijos principą. "Kodėl politizuojamas aukštųjų mokyklų valdymas į tarybas skiriant socialinius partnerius? Kodėl pažeidžiama Europos universitetų chartija, kuri saugo universitetų autonomiją?", - rašoma interpeliacijoje. Pakeitus vadovybės formavimo sistemą, mokslo įstaigos akademinė bendruomenė joje nebeturi daugumos.
Pagal Seimo Statutą, interpeliaciją ministrui, reikalaudami paaiškinti jo priimtų sprendimų motyvus, gali pareikšti ne mažiau kaip 29 Seimo nariai.
Ministras atsakymus į interpeliacijoje pateiktus klausimus turi pateikti per dvi savaites, jis svarstoma Seimo posėdyje, parlamentas turi priimti arba atmesti ministro atsakymą.
Jeigu Seimo nutarimo dėl interpeliacijos projekte ministro atsakymas pripažįstamas esąs nepatenkinamas ir pareiškiamas nepasitikėjimas juo, toks nutarimo projektas gali būti priimtas slaptu balsavimu daugiau kaip pusės visų Seimo narių balsų dauguma.
Naujausi komentarai