- Gabrielė Grigošaitytė / lnk.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Jau antra savaitė po audros, bet šimtai vartotojų vis dar nesulaukia elektros ir jau grasina teismais. Prezidentas Gitanas Nausėda pripažįsta: gamtos strestestas Lietuvai – neišlaikytas. Kompensacijų tvarka dar rengiama, bet, manoma, iš jų bus menka paguoda. Opozicijai ir šalies vadovui dabar knieti, kada bus atsakymai iš atsakingų institucijų ir kokias išeitis šios rado iki kitos audros.
Ūkininkas Dainius Kasiulis iš Genėtinių kaimo – piktas. Trečius metus neprisibeldžia į Energijos skirstymo operatorių, kad prie kaimo elektros pastotės būtų pašalinti seni pavojingi medžiai.
„Iki nelaimės vienas žingsnis, kad vėl kaimas liktų be elektros. Per praėjusią audrą virš paros be elektros sėdėjom“, – kalbėjo Genėtinių kaimo gyventojas D. Kasiulis.
D. Kasiulis parodė, kaip per ESO neįgalumą pastotė spėjo tiek apaugti, kad jos nebesimato. Žmogui prisiirti irgi sunku.
ESO neva telefonu aiškino, kad daromas projektas medžiams šalinti. Tiek žinių. Pastotė elektrą tiekia pusšimčiui kaimo žmonių.
„Geriau šalinti priežastį, kada yra laisvo laiko, o ne tada, kada jau pasidarys pasekmės“, – siūlė D. Kasiulis.
Apie 900 vartotojų vis dar be elektros. Sudėtingiausia situacija – Vilniaus regione.
Aš girdžiu rankų skėsčiojimą, pirštų badymą vieni į kitus, girdžiu sakymą, kad mes ne Hariai Poteriai ir stebuklų nedarome.
„Apie 400 dar neatstatytas elektros tiekimas – patys sudėtingiausi atvejai. Dar maždaug 300 gali turėti nekokybišką elektros energiją“, – kalbėjo ESO atstovė Rasa Juodkienė.
„Gamta pasirūpino mums suorganizuot idealų strestestą. Mes jo neišlaikėme“, – sakė prezidentas G. Nausėda.
Nebejuokinga ne tik šalies vadovui. Gyventojai Energijos skirstymo operatoriui grasina teismais, bet šis bylinėtis neturi ūpo.
„Mes kompensuosime su audra susijusius nuostolius ir tvarką parengsime per dešimt dienų“, – žadėjo R. Juodkienė.
„O ką jie kompensuos? Žmonėms maistą, kuris sugedo? Jie nekompensuoja tokių dalykų“, – sakė D. Kasiulis.
„Kompensacijos, mano akimis, labai menkos, vargu, ar ištaisys situaciją“, – abejojo G. Nausėda.
Opozicijos nariai budina atsakingus. Jau antra savaitė, o atsakymų iš ESO nėra, tyli ir jį valdantis „Ignitis“ ir „Ignitį“ kontroliuojanti Finansų ministerija.
„Aš negirdžiu atsakymų. Aš girdžiu rankų skėsčiojimą, pirštų badymą vieni į kitus, girdžiu sakymą, kad mes ne Hariai Poteriai ir stebuklų nedarome“, – kalbėjo Seimo vicepirmininkas Andrius Mazuronis.
ESO valdo 130 tūkst. kilometrų elektros linijų, tai – kaip iš Vilniaus į Klaipėdą ir atgal nuvažiuoti 200 kartų. Po žeme vos mažiau nei 40 proc. elektros kabelių.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
G. Nausėda siūlo į elektros tinklus investuoti dar daugiau.
„Investicijos į tinklus, į pažeidžiamas vietas, gali būti tinkama išmokta pamoka iš šitos krizės“, – teigė prezidentas.
„Mažų mažiausiai 250 mln. investicijų kasmet, vien būklės kokybės palaikymui, užtikrintumui, atsparumui. Investuojame daugiau nei du kartus mažiau. Akivaizdu, kad kelis metus iš eilės vis labiau apleidžiame savo investicijas į kritinę infrastruktūrą“, – tikino Seimo narys Lukas Savickas.
Kol politikai apie pinigus, ūkininkas D. Kasiulis prašo leisti pačiam apsigenėti medžius, kurie kliudo laidus.
„Šakas apipjaustyti, kad ant laidų negulėtų. Bet atvažiuos ESO, baudom apmėtys ir baigsis, nes savivaliavimas išeina“, – sakė D. Kasiulis.
Lietuvoje proskynos tarp elektros linijų – pačios siauriausios iš visų Baltijos šalių, tesiekia tris metrus. Kai Latvijoje – 6,5, o Estijoje – 10 metrų. Ministras Dainius Kreivys sako, kad proskynų plėtimui priešinasi gamtos sergėtojai.
Šakas apipjaustyti, kad ant laidų negulėtų. Bet atvažiuos ESO, baudom apmėtys ir baigsis, nes savivaliavimas išeina.
„Po dviejų metų pasigirdo gamtosaugininkai: gal negalima proskynų valyti“, – kalbėjo energetikos ministras D. Kreivys.
Bet kitas ministras aiškino, kad tai energetikos įmonės nepadaro namų darbų. Šios jau trejus metus valstybiniame ir privačiame miške gali pavojingus medžius kirsti žymiai plačiau.
„Energetikai gali be leidimų patys nuspręsti, kurie medžiai pavojingi, juos nukirsti ir per penkias dienas informuoti savininkus. Akivaizdu, kad tai nebuvo padaryta“, – teigė aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Kita svarstoma išeitis – įsigyti daugiau galingų generatorių.
„ESO, pastatęs didelį generatorių, galėtų kritiniuose mazguose užtikrinti energijos tiekimą vartotojams“, – siūlė VERT pirmininkas Renatas Pocius.
Bet ESO aiškina, generatoriai pasitarnauja tik ten, kur nenutraukti elektros laidai.
„Ten, kur įmanoma fiziškai prijungti generatorius, jie stovi. Šiuo metu stovi apie 46, kurie keičia lokacijas, vienoj vietoj sutvarkius, važiuoja kitur“, – aiškino R. Juodkienė.
„ESO sako, kad jau ne generatoriai problema, generatorių turi, bet neturi mechanikų, kurie generatorius pajungtų“, – sakė A. Mazuronis.
LNK žiniomis, apie išeitis po audros antradienį premjerė Ingrida Šimonytė dar tarsis su ministrais ir energetikais.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Iš Rusijos kariuomenėje tarnaujančio K. Kvietkaus atimta Lietuvos pilietybė
Iš Rusijos kariuomenėje tarnaujančio ir Ukrainoje kovojančio lietuvio Kęstučio Kvietkaus atimta Lietuvos pilietybė, antradienį pranešė Vidaus reikalų ministerija. ...
-
Apie naują pasiūlymą dėl pavardžių rašymo: tai atvertų vartus chaosui
Lietuvių kalbos institutas (LKI) neigiamai vertina „laisviečio“ Artūro Žukausko siūlymą leisti moterims pasirinkti vyro pavardę, kai ji turi tiek vyriškosios, tiek moteriškosios giminės gramatines reikšmes. ...
-
Klaipėdiečiai sunerimo: į laiptines ir butus veržiasi kenkėjai4
Žvejybos uosto rajone gyvenantys klaipėdiečiai sunerimo – į laiptines ir butus veržiasi tarakonai. Jiems naikinti jau pasitelktos ir tarnybos. Baiminamasi, kad parazitai neišplistų ir į kitus kvartalus. Be to, Rumpiškės kvartale buv...
-
Kritikuoja siūlymą įvesti baudas nepranešusiems, kad neatvyks pas gydytoją: nesimokome iš pandemijos
Prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė nepritaria Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) svarstymui taikyti baudas apie neatvykimą pas gydytoją nepranešusiems pacientams. Anot jos, siekiant mažinti pacientų eiles gydymo įstaigose, de...
-
Pasienyje su Baltarusija apgręžti penki neteisėti migrantai
Lietuvos pasienyje su Baltarusija praėjusią parą apgręžti penki neteisėti migrantai, antradienį pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). ...
-
Siūlys riboti teisę smurtautojams turėti ginklų
Seimui antradienį bus teikiamas „laisviečių“ siūlymas trejiems metams atimti teisę laikyti ir nešiotis ginklus žmonėms, kuriems skirtas apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderis. ...
-
Atidaroma „Miltech akademija“ skatins bendradarbiavimą gynybos technologijų srityje
Antradienį atidaroma keturių dienų trukmės Inovacijų agentūros ir Lietuvos kariuomenės organizuojama „Miltech akademija“, pranešė agentūra. ...
-
Lietuvoje užfiksuotas dar vienas dienos karščio rekordas
Jonavoje pirmadienį oro temperatūrai įkaitus iki beveik 28 laipsnių, preliminariai fiksuotas rugsėjo 16-osios karščio rekordas, skelbia meteorologai. ...
-
Po skaudžios nelaimės – vyro prašymas padėti: ši procedūra gali būti mano šansas3
Prieš metus palangiškis Edvinas Vygontas namuose, dirbdamas prie kompiuterio, nukrito nuo savo namų antrojo aukšto antresolės ir susilaužė stuburą. Jis nepasidavė, neišsigando, bet pasakė sau, kad tai įveiks. Nors gydytojų ...
-
Mažėja vietinės rinkliavos už įvažiavimą į Neringą dydžiai4
Nuo pirmadienio lengviesiems automobiliams, automobiliams-gyvenamiesiems namams bei automobiliams, tempiantiems gyvenamąjį namą mažėja vietinės rinkliavos už įvažiavimą į Neringą dydžiai. ...