- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Jau beveik mėnuo, kai parduotuvėse už ploną plastikinį maišelį tenka susimokėti vieną centą, tačiau pirkėjai atranda būdų, kaip apsieiti ir be jo. Plačiau apie plastikinių maišelių pokytį prekybos centruose – LNK reportaže.
„Stengiamės dėti į popierinius, o vis tiek būna maišeliai, kur duona dedama, tai tuos panaudojam. O šiaip nelabai yra čia ką dėti į tuos maišelius“, – šypsojosi kalbintas vyras.
„Įvairiai, tai į krepšelį tą patį, tai į vežimėlį“, – savo pirkimo įpročiais pasidalijo kitas vyras.
„Aš turiu maišelį, visada nešiojuosi su savimi, ir man jie nereikalingi, tik papildomas balastas“, – kalbėjo kitas pašnekovas.
Anot prekybininkų, kad išsisuktų nuo maišelio panaudojimo, kai kurie net ir kilogramus bulvių ar morkų ima į glėbį arba suranda kitų maišelių alternatyvų.
„Esame matę vieną atvejį, kai bandelę įsidėjo į vienkartinę pirštinę. Bet kiek į tą pirštinę gali tilpti produktų? Turbūt nelabai daug “, – juokavo „Iki“ atstovė Vaida Budrienė.
Esame matę vieną atvejį, kai bandelę įsidėjo į vienkartinę pirštinę. Bet kiek į tą pirštinę gali tilpti produktų? Turbūt nelabai daug.
O tiems, kuriems vieno cento už maišelį negaila, tikina, kad plonus plastikinius maišelius naudoja bent kelis kartus.
„Anksčiau būdavo viską dedi. Viską imi iš eilės ir į maišelį. Aš parsinešu namo ir nemetu, pasidedu į stalčių, o dabar visus naudoju“, – teigė viena senjorė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Aš panaudoju du kartus, todėl kad yra šuo. Mes kai einame su šuniuku, panaudojame antrą kartą. Tikrai neišmetame iš karto“, – sakė kita moteris.
O jeigu yra mažai? Pora pomidorų, pora morkų, tai gal ir į ranką telpa? „Taip, arba į vieną maišelį visas daržoves sukrauname“, – kalbėjo dar kita pašnekovė.
Tačiau aplinkosaugos specialistė tikina, kad naujas mokestis problemos nesprendžia. Esą, tvarumas vis dar problema ir pokyčiai – prekybininkų rankose.
„Kodėl negalėtų tiems pirkėjams, kurie nusprendžia pakuotis ne į mokamą plastikinį maišelį, o, pavyzdžiui, į savo pagamintą daugkartinį maišelį, duoti kokius nors lojalumo taškus, vėliau juos mainyti į kažkokias staigmenas, nuolaidas ar panašius dalykus“, – pasiūlė Žaliosios politikos instituto atstovė Ieva Budraitė.
O prekybininkai tikina, kad pokytis jau įvyko. Prekybos centro atstovė tikina, kad apmokestinus lengvus plastikinius maišelius, maždaug 40 proc. išaugo daugkartinių maišelių pardavimai. O plonų plastikinių maišelių sunaudojimas pastebimai sumenko.
„Taškai yra gamtos naudai. Pas mus sumažėjo maišelių pardavimas. Jeigu lygintume, kiek išdalindavome ir kiek dabar parduodame, tai sumažėjo penkis kartus“, – pareiškė „Iki“ atstovė.
Plastikinių maišelių vartojimo sumažėjimą pastebi ir kitas didysis prekybos tinklas.
„Maišelis, kurį pakrikštijome tautos preke, jo populiarumas blėsta. Atrodė, kad be jo gyventi nebegalėsime – kaip mes pasiimsim sūrelį, kivį, bananą, neįsidėję į maišelį? Tai nuo liepos 1 d. iki dabar pardavimai sumažėjo 13 proc.“, – sakė „Maximos“ komunikacijos ir korporatyvinių reikalų departamento direktorė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė.
Žaliosios politikos instituto atstovė abejoja, ar tuo tikrai verta džiaugtis. Esą, maišelių sunaudojimo statistika labai tikėtina, kad yra iškreipta.
„Nors prekybininkai deklaruoja, kad šių maišelių sunaudojimas prekybos vietose sumažėjo, lyginant su ankstesniais laikotarpiais, bet nepamini kitos statistikos. Pavyzdžiui, ar pasikeitė tų maišelių, kurie vis dar nemokami konditerijos skyriuje, naudojimas“, – kalbėjo I. Budraitė.
Tačiau prekybininkai kone vienbalsiai tikina, kad pusiau plastikinių, pusiau popierinių maišelių, kuriuos galima rasti konditerijos skyriuose, klientai beveik visai nenaudoja.
„Mes raginame apskritai pagalvoti, ar visada reikia supakuoti kažkokius produktus į pakuotę. Pavyzdžiui, kelis obuolius ar pomidorus. Galbūt jiems nereikia jokios pakuotės“, – komentavo „Rimi Lietuva“ atstovė Eglė Krasauskienė.
O kad užtikrintų sąžiningą atsiskaitymą prekybos tinklai griebėsi skirtingų priemonių. Viename atsirado žetonai.
„Įdiegėme tokią naujovę. Tai reiškia, kad prie kiekvienos savitarnos kasos visose mūsų parduotuvėse, tai yra beveik 300 parduotuvių, gali rasti tokį brūkšninį kodą ir tu tiesiog jį nuskenuoji. Jeigu pasiimti vieną maišelį – vieną kartą, jeigu du – du kartus“, – paaiškino „Maximos“ komunikacijos ir korporatyvinių reikalų departamento direktorė.
Kitoje parduotuvėje – brūkšniniai kodai.
„Jie yra parduodami kaip įprasta prekė su barkodu, tad žmogus gali tiesiog susipakuoti savo norimus produktus, nueiti, jeigu apsitarnauja savitarnos kasoje, nuskenuoti, paspausti, ką pasirenka, ir taip viskas įvyksta“, – kalbėjo „Rimi Lietuva“ atstovė.
Iki 2030 m. visos Europos Sąjungos šalys įpareigotos keisti įpročius – perdirbti pakuotes tvariai, mažinti plastiko suvartojimą, atsisakyti plastikinių indų maitinimo įstaigose.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Pirmosios Kalėdų eglės didmiesčiuose bus įžiebtos lapkritį1
Šventinė nuotaika didžiuosius Lietuvos miestus apims jau netrukus, Kalėdų egles planuojama įžiebti dar lapkritį. ...
-
Aplinkosaugininkai pradeda tikrinti, kaip laikomasi medžioklės su varovais reikalavimų
Aplinkosaugininkai šeštadienį pradeda tikrinti, kaip laikomasi medžioklės su varovais reikalavimų. ...
-
Lapkričio 9-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Lapkričio 9-oji, šeštadienis, 45 savaitė. ...
-
Pilietinės organizacijos kreipiasi į socdemus: Lietuvoje antisemitizmui vietos nėra19
Lietuvos socialdemokratų partijai (LSDP) su „Nemuno aušros“ partija pasiekus principinį susitarimą dėl valdančiosios koalicijos formavimo, daugiau nei 30 visuomenininių organizacijų ir tinklų penktadienį kreipėsi į socialdemokratu...
-
Įvardijo, kiek šiemet kainuos Vilniaus Kalėdų eglė2
Vilniaus Kalėdų eglė šiemet kainuos beveik 119 tūkst. eurų. ...
-
Pas barberius – ne tik dėl barzdos27
Barberių salone broliai Basharas ir Bilalas jaučiasi kaip namie. Tokį pat jausmą jame patiria ir klientai. Čia jie žaidžia kompiuterinius žaidimus, gurkšnoja gėrimus ir vieni kitus vadina habibiais. ...
-
Netektis: mirė žymi anglistė M. Zapereckaitė Talandienė1
Eidama 98-uosius į amžinybę išėjo žymi Lietuvos filologė, anglistė, vyr. dėstytoja Marija Zapereckaitė Talandienė, pranešė Lietuvos edukologijos universiteto alumnų draugija. ...
-
Kaunas siunčia mažąjį konvojų
Rugsėjo pabaigoje startavus naujai paramos akcijai „Didysis Konvojus“, jau kitą savaitgalį iš Kauno pajudės mažasis. Į Ukrainą keliaus tinklai, žvakės ir kitos kovotojams reikalingos priemonės. ...
-
Gimnazijoje – šiurkštūs ir pasikartojantys pažeidimai: direktorių atleido iš pareigų4
Vilniaus rajono savivaldybės meras Robertas Duchnevičius penktadienį dėl nustatytų šiurkščių ir pasikartojančių pažeidimų iš pareigų atleido Nemenčinės Konstanto Parčevskio gimnazijos direktorių Tadeušą Grigoroviči...
-
Skaudi tiesa: atskleidė, kaip naktiniuose klubuose svaiginami žmonės6
Socialiniuose tinkluose jau kelias dienas netyla viena istorija apie seksualinį smurtą naktiniame klube patyrusią merginą. Centro „Prabilk“ viena iš įkūrėjų Rugilė Butkevičiūtė papasakojo apie istorijas, kurias tenka išgir...