Šimtams nuo pedofilijos, smurto ir kitokių negandų nukentėjusių vaikų padedanti viešoji įstaiga "Vaiko namas" nuo sausio stabdo veiklą. Priežastis – valstybės pinigų badas.
Gyvena viltimi
"Anksčiau daugiausia paramos gaudavome iš Pasaulio vaikų fondo, po to perėjome prie vidinių resursų, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšų. Šiemet mūsų biudžetas sumažėjo maždaug trigubai, teko atleisti dalį specialistų. O atvejų nesumažėjo. Supratome, kad kitais metais, gavę nedidelę sumą, tikrai nepajėgsime suteikti kokybiškų paslaugų, ypač tokiais atvejais, kai vaikai nukenčia dėl seksualinių nusikaltimų ir jiems reikia toli gražu ne vienadienės pagalbos", – dienraščiui sakė "Vaiko namo" direktorius, psichologas Evaldas Karmaza.
Nuo sausio mėnesio įstaiga nebeteiks konsultacijų ir psichologinės pagalbos. Esą finansavimo pakanka tik šviečiamosioms funkcijoms atlikti. "Bet nekaltinu valstybės. Reikia atsižvelgti į sunkią situaciją", – pridūrė pašnekovas.
Tektų dirbti be algų
Anot E.Karmazos, galima būtų tikėtis, kad valstybė skirs pakankamai pinigų, tačiau tam nėra jokių garantijų, o nenutraukus paslaugų teikimo, keletą pirmų ateinančių metų mėnesių tektų gyventi visiškoje nežinioje. Mat "Vaiko namas", kaip ir daugelis kitų nevyriausybinių organizacijų, paramą gauna tik vienų metų laikotarpiui ir kasmet turi iš naujo rengti projektus ir prašyti valstybės paramos, o projektų vertinimo ir pinigų skirstymo procedūra trunka toli gražu ne savaitę ir ne dvi.
"Šiemet lėšų gavome tik gegužės mėnesį, – prisiminė E.Karmaza. – Specialistus be jokio atlygio laikiau penkis mėnesius. Kitais metais, atsižvelgiant į krizinę padėtį, finansavimas bus dar mažesnis. Žmonės man tiesiog sako, kad negalės laukti du, tris ar penkis mėnesius."
Sužinoję prastas naujienas, daugelio mažamečių tėvai ir globėjai smarkiai nusivilia. "Pranešame žmonėms, kad kol kas galime tik iki Naujųjų metų užtikrinti pagalbą, o paskui turėsime ją nutraukti. Tas tuščias periodas mus žudo", – atsiduso E.Karmaza.
Kasmet – vis mažiau
"Vaiko namas" per metus suteikia pagalbą maždaug trims šimtams nuo fizinio ir psichologinio smurto bei seksualinės prievartos nukentėjusių vaikų. Tačiau valstybės parama šiai įstaigai nuolat mažėja. Pernai, kai "Vaiko namas" tapo priklausomas nuo valstybės paramos, įstaigai skirta 215 tūkst. litų, šiemet – jau tik 75 tūkst. litų.
E.Karmaza neslėpė, kad ateinančiais metais finansavimas gali būti dar kuklesnis. "Jeigu mes gausime, tarkim, 20 tūkst. litų, iš tokių pinigų aš galėsiu išlaikyti vieną specialistą. O vienas žmogus nesuteiks kokybiškos paslaugos", – sakė psichologas.
Pasak jo, kasmet užklumpanti nežinia – ne ką mažesnė problema nei pats pinigų trūkumas. Esą nusistovėjusi tvarka, kai nevyriausybinėms organizacijoms parama skiriama tik vienų metų laikotarpiui, turėtų būti pakeista. "Jeigu paslaugos, kurios pasiteisina, būtų apmokamos ne vieniems, o trejiems–penkeriems metams, būtų paprasčiau. O dabar tu kasmet rašai projektus, lauki, žadi, o gruodį vėl su visais atsisveikini, nes finansavimas baigėsi", – sakė E.Karmaza.
Beje, mažėja ne tik "Vaiko namo" finansavimas, bet ir Nacionalinės smurto prieš vaikus prevencijos programos iždas. Būtent iš šios programos finansuojamos nuskriaustais mažamečiais besirūpinančios įstaigos. Anot E.Karmazos, pernai apie pusę milijono litų siekęs programos biudžetas šiemet susitraukė iki maždaug 300 tūkst. litų, o kitąmet veikiausiai bus dar mažesnis.
Šioje programoje šiais metais neskirta nė cento informacinei kampanijai, kuria būtų siekiama smurto prieš vaikus prevencijos. Kitąmet, dienraščio žiniomis, taip pat neketinama skirti pinigų šioms reikmėms.
Naujausi komentarai