Rankų darbo papuošalai, suvenyrai, namų aksesuarai, ypač artėjant pirmosioms krizės Kalėdoms, – ant bangos.
Juos įniko gaminti auksarankės, turinčios kantrybės, kruopštumo ir kūrybingumo. Jau įgudusios rankdarbių autorės irgi nesnaudžia – internete siūlo įsigyti įvairių originalių rankų darbo smulkmenų.
Jei nusprendėte rankų darbo kūrinių dovanoti artimiesiems, jie bus daug mielesni, jei pagaminsite patys. Kai kurias dovanėles sumeistrauti labai paprasta pasitelkus pirktines priemones, palengvinančias ir pagreitinančias kūrybinių idėjų įgyvendinimą. Kaip pasigaminti nesudėtingų kalėdinių dovanėlių, pataria dailininkė Lina Gutauskienė. Jos siūlomų dekoravimo priemonių galima įsigyti dailės reikmenų parduotuvėse, o užtenka ne vienam ir ne dviem kartams.
Porcelianinių indų: puodelių, lėkščių, arbatinukų – galima įsigyti prekybos centruose arba indų parduotuvėse. Reikėtų rinktis ne itin įmantrios formos, glazūra nedekoruotus porceliano gaminius. Indas turėtų būti toks, kad ant jo būtų pakankamai lygios vietos piešti.
Piešti ant porceliano neišsiliejusias figūras ar kompozicijas bus lengviau naudojant specialią priemonę kontūrui brėžti. Ji gali būti flomasterio arba tūtelės formos. Šia priemone pažymimos figūros ribos, o po to figūra spalvinama teptuku ir dažais, skirtais porcelianui.
Porcelianui marginti pakaks kelių spalvų dažų ir priemonės kontūrui pažymėti. Dažus atskiroje paletėje galima šiek tiek skiesti vandeniu, maišyti tarpusavyje ir išgauti naujas spalvas. Merkiant teptuką į naujos spalvos dažus, prieš tai jį reikia nuplauti vandenyje ir nusausinti popieriniu rankšluosčiu.
Jei piešinys nepasisekė ar piešiant sudrebėjo ranka, dažus galima nuvalyti drėgna šluoste, tarsi tai būtų paprastas guašas.
Baigus dekoruoti indą, reikia leisti piešiniui gerai nudžiūti – palikti kelioms valandoms. Vėliau dažus reikia užfiksuoti, kad nenusiplautų.
Tai daroma taip: šaltoje orkaitėje ant grotelių patiesiama aliuminio folija ir ant grotelių dekoruoti indai sudedami taip, kad nesiglaustų vienas prie kito. Nustačius 160 laipsnių temperatūrą kūrinėliai "kepami" pusantros valandos. Po to skubėti traukti jų laukan nereikia – palaukite, kol atvės. Nuo šios akimirkos indus drąsiai galima naudoti – dažai nebenusiplaus.
Porcelianui marginti reikės:
Puodelio – 5–10 Lt.
Dažų – vienos spalvos indelis – 5–10 Lt.
Priemonės kontūrui brėžti – apie 10 Lt.
Jei piešti nemėgstate arba manote, kad neturite gabumų dailei, galite rinktis kitą porcelianinių indų gražinimo būdą. Tam reikės specialios porcelianui dekoruoti skirtos priemonės – klijų ir lako viename indelyje. Šia priemone galima priklijuoti ir nulakuoti norimą aplikaciją.
Aplikacijoms patariama rinktis popierines stalo servetėles, išmargintas įvairiausiais raštais ir figūromis. Aplikacijos nebūtina iškirpti – išplėšta ji dar gražiau susilies su porcelianu. Norint priklijuoti reikia naudoti tik viršutinį, raštuotą servetėlės sluoksnį, apatinis sluoksnis lengvai nusiima, jis nereikalingas.
Aplikaciją prilipdžius norimoje vietoje, klijus-laką reikia tepti teptuku ant jos viršaus – ir prisiklijuos, ir nusilakuos. Sudrėkusi servetėlė nuo drėgmės gali kiek susibanguoti, tačiau džiūdama ji vėl išsitiesins. Svarbiausia, kad visi aplikacijos kraštai būtų prilipę.
Aplikacijoms išdžiūvus specialia priemone kontūrui brėžti galima apibrėžti piešinėlį, nupiešti papildomų smulkių detalių, ką nors užrašyti.
Indui nudžiūvus, jį reikia degti orkaitėje, kad dekoras užsifiksuotų. Ši procedūra tokia pati, kaip ir dekoravus porcelianą dažais.
Dekoruoti aplikacijomis reikės:
Puodelio – 5–10 Lt.
Klijų-lako – apie 15 Lt.
Priemonės kontūrui brėžti – apie 10 Lt.
Servetėlės – apie 0,5 Lt.
Dailės parduotuvėse prekiaujama šilku, aptrauktu ant įvairių formų metalinių rėmelių. Ant šilko nutapius tai, ką sumanei, galima kabinti ant lango (gražiai atrodo ir iš vidaus, ir iš išorės) arba kaip paveikslėlį ant sienos.
Lieti ant šilko – itin nesudėtingas ir įdomus užsiėmimas. Prilietus audeklą teptuku, dažas pats pasklinda.
Norint, kad piešinys turėtų aiškias ribas, nebūtų vien susiliejusių spalvų kompozicija, reikalingas kontūras. Specialia priemone brėžiant kontūrą, svarbiausia linijoje nepalikti nė menkiausio plyšelio – besiliejantis dažas gali išsprūsti ir sugadinti visą darbą. Visa kita – fantazijos reikalas.
Nemokantieji dailiai piešti irgi neturėtų nusiminti. Šilkas persišviečia, tad po rėmeliu pasidėjus bet kokį piešinį, galima tiesiog jį nukopijuoti. Paveikslėliai greitai išdžiūsta ir gali keliauti į dovanų maišelį.
Tapyti ant šilko reikės:
Šilku aptraukto rėmelio – apie 10 Lt.
Priemonės kontūrui brėžti – apie 10 Lt.
Dažų – vienos spalvos indelis – 8–12 Lt.
Norintiesiems daugiau
Įvairių sudėtingesnių rankdarbių, pavyzdžiui, vilnos vėlimo, dekupažo, keramikos mokomasi specialiuose kursuose. Kaune tokius užsiėmimus rengia dailės studija "Išmok svajoti", kūrybos namai "Vėjų fėja", Tekstilininkų ir dailininkų gildija.
Naujausi komentarai