Parlamentinis komitetas - tarp prieštaringų liudijimų Pereiti į pagrindinį turinį

Parlamentinis komitetas - tarp prieštaringų liudijimų

2006-11-04 00:00

Konservatorių lyderis tvirtina, kad Valstybės saugumo departamento vadovai stengėsi blokuoti šios institucijos veiklos tyrimo iniciatyvą

Konservatorių lyderis tvirtina, kad Valstybės saugumo departamento vadovai stengėsi blokuoti šios institucijos veiklos tyrimo iniciatyvą

Vakar Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) posėdyje liudijęs Tėvynės sąjungos pirmininkas Andrius Kubilius vėliau žurnalistams atskleidė, kad komiteto narius informavo apie tai, jog iš karto po saugumo karininko Vytauto Pociūno žūties Breste sulaukė VSD atstovų įkalbinėjimų nesiekti šio įvykio tyrimo.

Sulaukė saugumiečių vizitų

“Jaučiau pareigą paliudyti tai, kas vyko iš karto po V.Pociūno žūties - apie VSD vadovybės atstovų santykius konkrečiai su manimi. Prabėgus turbūt porai dienų po žūties, pas mane kelis kartus lankėsi VSD pareigūnas Audrius Penkauskas, po to ir pats A.Pocius. Jie dėstė įvairius dalykus, kurių tikslą supratau labai paprastai - nereikia siekti parlamentinio ar valstybinio tyrimo”, - vakar pareiškė Seimo vicepirmininkas A.Kubilius.

“Motyvai, kodėl nereikia tyrimo siekti, buvo dėstomi patys įvairiausi, pradedant nuo moterų ir baigiant žūties aplinkybėmis. Aš sakiau, kad nepaisant visų tokių motyvų, tyrimas turi būti. Ir būtų geriausia, jei pats departamentas to tyrimo siektų”, - po NSGK posėdžio kalbėjo konservatorius.

A.Kubilius sakė, kad VSD vadovybės noras išvengti tyrimo tuomet jam pasirodė keistas. Jis taip pat pareiškė raginęs VSD atsižvelgti į visuomenės ir politikų nuotaikas bei norą gauti atsakymus į klausimus dėl V.Pociūno žūties.

A.Kubilius, kaip prieš tai ir jo partijos kolega Jurgis Razma, liudijimus NSGK nariams pateikė savo iniciatyva. Abu konservatoriai praėjusią savaitę kreipėsi į NSGK, teigdami, kad jų pateiktos žinios galėtų būti vertingos, aiškinantis V.Pociūno išsiuntimo dirbti į Baltarusiją aplinkybes. A.Kubilius ir J.Razma seniai buvo pažįstami su rugpjūčio 23 d. Breste žuvusiu VSD pareigūnu.

Atsisakė užtarimo

Vakar A.Kubilius pareiškė, kad VSD vadovų anksčiau išsakyti žodžiai, jog V.Pociūnas pats norėjo važiuoti dirbti į Baltarusiją dėl neva didesnio atlyginimo yra “tikrai neatitinkantys tikrovės”.

“V.Pociūnas man išdėstė tam tikras nuoskaudas, kad jaučiasi nustumiamas nuo iki tol darytų svarbių tyrimų ir siunčiamas į Baltarusiją. Jis tikrai nejautė didelio noro važiuoti, kaip kai kurie VSD vadovai teigė. Bet į mano klausimą, ar reikėtų imtis kokių nors veiksmų ir ginti jį nuo tokio nustūmimo nuo iki tol vykdytos veiklos, jis atsakė - labai gerai atsimenu jo prašymą, - kad nereikėtų to daryti, nes jis yra statutinis pareigūnas ir turi priimti vadovybės sprendimą važiuoti ten, kur jį siunčia”, - prisiminė savo pokalbį su V.Pociūnu konservatorių pirmininkas.

A.Kubiliaus nuomone, VSD vadovybė siekė išvengti parlamentinio tyrimo, bijodama, kad jo metu bus atskleistos ne tik V.Pociūno išsiuntimo į Baltarusiją aplinkybės, bet ir “VSD vadovų netinkamumas užimamoms pareigoms”. Kai kuriuos dabartinius VSD vadovybės veiksmus, kaip antai NSGK liudijusių pareigūnų nušalinimą nuo pareigų, A.Kubilius įvertino ne tik kaip neadekvačius, bet ir kaip desperatiškus.

NSGK gali sugriauti VSD

Po A.Kubiliaus beveik dvi valandas NSGK narių klausinėtas buvęs užsienio reikalų ministras Antanas Valionis priešingai tvirtino, kad V.Pociūnas tikrai prašėsi išsiunčiamas į užsienį.

“2004 metais buvo baigta ruošti diplomatinės tarnybos apsaugos programa, kuri su V.Pociūnu susijusi tiek, kad nuo 2005 metų pradžios VSD įgijo galimybę deleguoti savo atstovus į svarbiausias, jautriausias vietas. Tada ir prasidėjo kalba apie V.Pociūno galimybę išvažiuoti. Ir tada, 2005 metų kovo mėnesį, kai buvo VSD penkiolikos metų minėjimas, V.Pociūnas apie tai su manimi kalbėjo. Jam buvo pasiūlytos kelios vietos, tarp jų Sankt Peterburgas, Briuselis, Tbilisis, todėl kalbėti apie kokį nors staigų išsiuntimą dėl susidariusių aplinkybių nėra pagrindo. Esu įsitikinęs, kad nebuvo jokio išmetimo ar prievartinio skyrimo kur nors”, - tikino A.Valionis.

2K projektas - valstybės paslaptis?

Eksministras NSGK posėdyje taip pat buvo klausinėjamas apie 2K projektą, turėjusį sureguliuoti prekių tranzito srautus tarp Kaliningrado ir Klaipėdos uostų, tačiau atsisakė apie tai kalbėtis su žurnalistais, teigdamas, kad detalės yra valstybės paslaptis. V.Pociūnas, dirbdamas VSD, tyrė ir 2K projekto įgyvendinimą.

A.Valionis, jau po to, kai davė parodymus NSGK, kritiškai atsiliepė apie atliekamą parlamentinį tyrimą, teigdamas, kad tyrėjų veiksmai gali sugriauti VSD. Pasak jo, NSGK tyrimas šiuo metu peržengė ribas, kai pradedama kenkti departamento veiklai, “kada lendama iki tiesioginio valdymo, kada apklausinėjami operatyviniai darbuotojai, ieškoma nepatenkintųjų”.

Nušalintieji pasiskundė teismui

Nuo tarnybos laikinai nušalinti VSD kontržvalgybos skyriaus viršininkas Vytautas Damulis bei jo pavaduotojas Vilmantas Bieliauskas kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą, prašydami panaikinti kaip neteisėtus ir nepagrįstus spalio 20 ir spalio 24 dienomis VSD generalinio direktoriaus A.Pociaus pasirašytus įsakymus dėl nušalinimo nuo pareigų bei priteisti jiems darbo užmokestį dėl priverstinės pravaikštos.

Pareigūnai mano, jog nušalinti juos nuo pareigų nebuvo nė vieno pagrindų, numatytų VSD statute, jiems nebuvo pareikšti jokie įtarimai dėl drausminių nusižengimų, jiems nėra žinoma, ar jų atžvilgiu apskritai atliekamas tarnybinis tyrimas, o jei atliekamas - kokiu drausminio nusižengimo padarymu jie yra įtariami.

Vilniaus apygardos administracinis teismas vakar pranešė, kad dar nepriėmė nutarčių, ar pagal šiuos skundus bus iškeltos administracinės bylos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų