Etikos ir procedūrų komisija kritiškai įvertino iš Laisvės gynėjų dienai paminėti skirto posėdžio pasišalinusių Seimo narių elgesį
Opozicija ir grupė parlamentarų, demonstratyviai išėjusių iš salės sausio 13-ąją vykstant iškilmingam posėdžiui Laisvės gynėjų dienai paminėti, neprisidėjo prie tautos vienijimo. Tai pripažino vakar jų elgesį nagrinėjusi Seimo Etikos ir procedūrų komisija. Ji taip pat konstatavo, kad Seimo valdyba, leidusi Prezidentui Rolandui Paksui kalbėti šio renginio metu, nenusižengė nustatytai tvarkai. Komisija taip pat nutarė, kad nėra pagrindo riboti Rolando Pavilionio iniciatyvos organizuoti forumą Už tiesą.
Negali uždrausti
Gavusi grupės Seimo narių pareiškimą Etikos ir procedūrų komisija nagrinėjo, ar etiškai pasielgė parlamentarai, sausio 13 dieną pasišalinę iš posėdžių salės. Kartu svarstytas ir kitas parlamentarų pareiškimas, kuriame prašoma išsiaiškinti, ar nepažeidė etikos normų Seimo valdyba, leidusi Prezidentui pasisakyti iškilmingo posėdžio metu.
Kaip teigia komisijos pirmininkas Algimantas Salamakinas, komisija negali uždrausti Seimo nariams, kurie paliko posėdžių salę iškilmingo renginio metu, tokia forma išreikšti protestą. Tačiau komisija konstatavo, kad toks demaršas neprisidėjo prie Seimo ir tautos suvienijimo. Į komisijos nutarimą įtrauktas ir Seimo narių atsiprašymas dėl tokio elgesio įsižeidusiems žmonėms.
Aišku, kad toks elgesys nebuvo etiškas, tačiau šio žodžio mes nusprendėme nenaudoti. Juolab kad parlamentarai patys pripažino, kad elgėsi neapgalvotai ir atsiprašė įžeistųjų, - paaiškino A.Salamakinas gana švelnų komisijos sprendimą.
Taip pat nutarta, kad Seimo valdyba neturėjo jokių priemonių neleisti Prezidentui kalbėti tą dieną, todėl Seimo Statuto nepažeidė. Tačiau komisija išreiškė nuomonę, kad ateityje reikėtų reglamentuoti, kaip organizuoti posėdžius tokiomis iškilmingomis progomis. Tuomet jie netaptų politikų asmeninių sąskaitų suvedinėjimu, kaip atsitiko šiemet.
Pasigenda kasdienės paramos
Komisijos narė Dalia Teišerskytė mano, kad tokių renginių metu reikėtų surengti koncertą, skaityti eiles ar rodyti dokumentinę medžiagą, o ne rėžti kalbas iš tribūnų. Kita galimybė - iš viso atsisakyti minėjimų, o nukentėjusiųjų 1991 m. sausio 13-ąją artimuosius ir juos pačius remti visą laiką. Tačiau šis pasiūlymas nesulaukė kitų Seimo narių pritarimo - esą valstybė neturi tiek lėšų.
Posėdyje dalyvavusi tragiškų įvykių Medininkuose metu žuvusio muitininko dukra Jolanta Orlavičiūtė, kuri jautėsi bene labiausiai įžeista parlamentarų elgesio, sakė, kad būtent tokios, konkrečios paramos nukentėjusiųjų šeimos labiausiai ir pasigenda. Jau nekalbant apie dėmesį kasdien, ne vieną dieną per metus. Pati Jolanta sakėsi baigusi mokslus, dirbanti ir kartu besimokanti neakivaizdiniu būdu, todėl jokios paramos nebegaunanti.
Posėdžio metu į komisiją paskambinusi Sausio 13-ąją prie televizijos bokšto žuvusios Loretos Asanavičiūtės mama sakė, kad jos parlamentarų elgesys visai nenustebino. Kasmet kone pusė Seimo narių nedalyvauja iškilmingame posėdyje. Likusieji pustuštėje salėje nuobodžiauja: sprendžia kryžiažodžius, skaito laikraščius ar snaudžia, - karčiai kalbėjo moteris. Kai kada net vietos nebūdavo paliekama žuvusiųjų artimiesiems atsisėsti.
Turi teisę diskutuoti
Vakar komisija svarstė ir Seimo nario R.Pavilionio iniciatyvą organizuoti tarpfrakcinį Seimo narių forumą Už tiesą. Įvertinti šią iniciatyvą paprašė Apkaltos komisijos vicepirmininkas Julius Sabatauskas.
Šiuo klausimu komisija mano, kad negali jam uždrausti organizuoti Seime diskusijų. Tačiau konstatuojame, kad jos neturi daryti įtakos specialiosios komisijos, kuri vykdo Prezidento apkaltos tyrimą, darbui, - teigė A.Salamakinas.
R.Pavilionio vertinimu, vien tai, kad šis klausimas svarstomas Etikos ir procedūrų komisijoje, liudija apie galimą pavojų demokratijai. 500 metų Europoje diskusijos buvo ir yra laikomos būtina ir neatskiriama demokratijos sąlyga, - tikina parlamentaras. Šiuo požiūriu Lietuvos parlamentas labai skiriasi nuo kitų ES šalių parlamentų, kuriuose neformali diskusija yra kasdienė duona. Pasak Seimo nario, šią idėją jam pasiūlė prancūzų parlamentarai.
Forume jau pareiškė norą dalyvauti mokslininkai, teisės specialistai. Pirmoji tema, kurią galvojama gvildenti, - Konstitucinio Teismo sprendimo padariniai. Iniciatyvos autorius patikino, kad tai nereiškia, jog teismo nutarimas bus kvestionuojamas, taip pat žadėjo, kad forumas nediskutuos apie Apkaltos komisijos sprendimus, kol nepaskelbtos jos išvados.
Naujausi komentarai