- Simonas Bendžius, LRT radijo laida „Ryto garsai“, LRT.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nors Bažnyčia lietuvių vyskupui Jurgiui Matulaičiui, gimusiam prieš 145 metus, kol kas paskyrė tik palaimintojo titulą, skulptūroje „Vienybės medis“ jis paminėtas kaip šventasis. Skulptūros autorius Tadas Gutauskas LRT RADIJUI prisipažįsta, kad ši žinia jam tapo staigmena, tačiau sako manantis, kad greičiausiai J. Matulaitis anksčiau ir vėliau bus paskelbtas šventuoju.
Skulptūroje įrašas apie šventąjį atsirado atsitiktinai
Prieš 145 metus balandžio 13 dieną gimė Lietuvos bažnytinės provincijos įkūrėjas arkivyskupas Jurgis Matulaitis. 1971 m. Liūginės kaime, Marijampolės rajone, ūkininkų šeimoje gimęs J. Matulaitis buvo aštuntas vaikas šeimoje.
J. Matulaitis mokėsi Marijampolės gimnazijoje, vėliau Varšuvos kunigų seminarijoje, Peterburgo dvasinėje akademijoje, kur gavo aukso medalį ir magistro laipsnį. Čia ir įšventintas kunigu. 1909 m. paskutinio marijonų vienuolio akivaizdoje slaptai davė įžadus, o vėliau tapo ir marijonų vienuolyno generolu ir ėmėsi vienuolyną gaivinti. Arkivyskupas mirė po nesėkmingos apendicito operacijos 1927 m. sausio 27 d. o 1987 m. popiežius Jonas Paulius II J. Matulaitį paskelbė palaimintuoju.
Tik užėję į Vilniuje esantį Vingio parką, kairėje pusėje pievose pamatysite didžiulę devynių metrų verpstės formos skulptūrą „Vienybės medis“. Ji buvo atidengta Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną 2009-aisiais, skulptūroje – šimto iškiliausių Lietuvos asmenybių pavardės. Tarp jų galite pamatyti ir šventąjį Jurgį Matulaitį. Būtent – šventąjį, nors Bažnyčia lietuvių vyskupui kol kas paskyrė kiek žemesnio rango, t. y. palaimintojo, titulą.
„Vienybės medžio“ autoriui skulptoriui Tadui Gutauskui šis supainiojimas tapo staigmena. Skulptorius prisimena, kad iškiliausias asmenybes tąkart galėjo rinkti visi žmonės, o palaimintasis Jurgis Matulaitis užėmė net antrą vietą.
Paklaustas, kaip atsitiko, kad J. Matulaitis buvo įrašytas kaip šventasis, T. Gutauskas neslepia, kad čia turbūt atsitiktinumas, tačiau sako manantis, kad menininko priedermė pažvelgti ir į ateitį, be to, greičiausiai palaimintasis Jurgis Matulaitis anksčiau ir vėliau bus paskelbtas šventuoju.
Moto – „Nugalėk blogį gerumu“
J. Matulaitis 1918–1925 m. buvo Vilniaus vyskupas, įkūrė dvi moterų vienuolijas. Vienos iš jų – Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo Vargdienių seserų vienuolijos narė, sesuo Evelina Lavrinovičiūtė pasakoja apie J. Matulaičio žemiškus nuopelnus, tarp kurių – ir pasirašyta tarptautinė sutartis su Vatikanu.
„Turbūt didžiausias J. Matulaičio darbų – pasirašytas konkordatas tarp Šventojo Sosto ir Lietuvos bažnyčios, tada Lietuvos bažnyčia buvo pripažinta kaip atskira suvereni Bažnyčios dalis. Tuo pat metu buvo įsteigtos Šiaulių, Panevėžio, Telšių, Kaišiadorių vyskupijos (prieš tai Lietuva buvo padalinta į Vilniaus ir Kauno metropolį)“, – primena E. Lavrinovičiūtė.
Be to, kalba ji, J. Matulaitis buvo labai artimas našlaičiams ir dirbantiems žmonėms: padėjo našlaičių prieglaudai Trinapolyje, organizavo įvairius kursus darbininkams, kad jie žinotų savo teises ir kaip jas apginti, kokia jų darbo reikšmė tiek žemiškame, tiek kitame gyvenime.
Su darbininkais ir jų problemomis susijęs garsusis J. Matulaičio šūkis „Nugalėk blogį gerumu“, kurį vyskupas buvo įrašęs savo herbe. E. Lavrinovičiūtė pasakoja, kad už tai, jog rūpinosi darbininkais (kas buvo nauja Rytų Europos Bažnyčiai), J. Matulaitis buvo apšauktas socialistu ir modernistu, dėl jo netgi buvo rašomi skundai Vatikanui.
„Tai vyskupą taip sužeidė ir sukrėtė, kad jis apie dvi savaites sėdėjo užsidaręs namuose, niekur nėjo ir tik galvojo, ką daryti, nes jo tikslas buvo tarnauti Kristui ir jo Bažnyčiai, o čia jį grasino visai išmesti iš kunigystės. Taip gimė pasiryžimas blogį nugalėti gerumu, nesvarbu, ar žmonės jį puls“, – kalba E. Lavrinovičiūtė.
Vienuolė pasakoja, kad J. Matulaičiui savo moto teko išbandyti kone kasdien. Prisiminkime sudėtingą prieškario Vilniaus politinę situaciją, ypač įtampą tarp lietuvių ir lenkų, tačiau vyskupas laikėsi atsiribojęs nuo politikos: „Tai buvo laikas, kai Lietuvoje, ypač Vilniuje, valdžia nuolat keitėsi. Bolševikai, vokiečiai, lenkai, lietuviai – visi pešėsi dėl valdžios. O vyskupas yra ta figūra, kurią visi bando patraukti į savo pusę, nes tokiu būdu pritraukiami ir tikintieji. Tačiau J. Matulaitis neketino tapti politinio žaidimo auka.“
Svarbiausias J. Matulaičio tikslas, sako E. Lavrinovičiūtė, buvo būti tikru ganytoju kiekvienam žmogui. „Skaitydami atsiliepimus, matome, kad visų tautybių žmonės: ar lenkai, ar žydai, ar lietuviai, ar baltgudžiai, sakė, kad tai buvo jų vyskupas, kuris atjautė, padėjo, gelbėjo, ieškojo tiesos“, – pabrėžia vienuolė, kuri, kaip ir, ko gero, visa Lietuvos bažnyčia, laukia, kada išsipildys „Vienybės medžio“ skulptūroje iškaltos raidės apie J. Matulaitį.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Nelinksmas antirekordas – pernai Lietuvoje gimė mažiausiai vaikų per nepriklausomybės laikotarpį1
Nelinksmas antirekordas – praėjusiais metais gimė mažiausiai naujagimių nuo nepriklausomybės atkūrimo, mirusiųjų skaičius gimimus viršijo dvigubai. Lietuvoje pernai pasaulį išvydo 18 979 kūdikiai. Apie tai LNK žurnalistai kalb...
-
Ministerija siūlo Lietuvai trauktis iš priešpėstines minas draudžiančios konvencijos3
Sulaukusi karinio patarimo, Krašto apsaugos ministerija (KAM) siūlo inicijuoti pasitraukimą iš priešpėstines minas draudžiančios Otavos konvencijos. ...
-
Kasmet – po sprogimą daugiabutyje: kas turi atlyginti žalą?
Pastaraisiais metais padaugėjo nelaimių, kai sprogimai apgriauna daugiabučius ir žmonės kurį laiką net neturi kur gyventi, o butų remontai kainuoja didelius pinigus. ...
-
Buvusiems Policijos akademijos studentams ketinama suteikti laisvės gynėjų statusą7
Buvusiems Policijos akademijos dėstytojams ir studentams planuojama suteikti laisvės gynėjų statusą. ...
-
Užfiksavo: keturkojis „migrantas“ iš Baltarusijos į Lietuvą atsivedė visą gaują savų1
Čepkelių raiste pasieniečiai fiksavo iš Baltarusijos į Lietuvą atbėgusius devynis vilkus. ...
-
Nausėda: Lietuva NATO misijai Baltijos jūroje skirs laivų, sraigtasparnių1
Siekiant apsaugoti kritinę infrastruktūrą Baltijos jūroje, Lietuva sustiprintam NATO patruliavimui skirs laivų, sraigtasparnių, sako Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda. ...
-
Dešimtmetis Sausio 13-osios liudininkas tapo herojumi: ten supratau, kad jau viskas kitaip4
Prisiminimai apie Sausio 13-osios įvykius gyvi daugelio širdyse. Net ir tų, kuriems tuo metu buvo vos dešimt metų, tačiau ir jie, kartu su kiemo draugais, dienas leido prie Seimo. Vienas iš tokių – vilnietis Vainius Vaitiekūnas...
-
Valstybės kontrolė: didelis prokurorų darbo krūvis neigiamai veikia tyrimų trukmę
Didelis prokurorų darbo krūvis turi neigiamos įtakos nusikaltimų tyrimo trukmei, rodo Valstybės kontrolės atliktas Generalinės prokuratūros 2021–2023 metų veiklos auditas. ...
-
Iš Kremliaus – grasinimų lavina Nausėdai120
Dėl Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos pasisakymo apie Kaliningradą įsiutę rusų propagandistai jau plūsta ne tik prezidentą, bet ir pratrūko grasinimais Lietuvai. Dūmos nariai ragina vėl okupuoti Baltijos šalis. Anot Lietuvos vadovų, tai ro...
-
Regos negalią turinčiai moteriai – akibrokštas sostinės įmonėje: liepė prašyti kitų pagalbos1
Regos negalią turinti moteris, lydima šuns vedlio, apsilankiusi Asmens su negalia teisių apsaugos agentūroje ne tik negalėjo savarankiškai užsiregistruoti vizitui, bet ir susidūrė su nemandagiu įstaigos darbuotojos elgesiu. ...