Profesorius apie Lietuvos ortodoksų bažnyčią: prasidėjo skilimas ir kelio atgal nebėra Pereiti į pagrindinį turinį

Profesorius apie Lietuvos ortodoksų bažnyčią: prasidėjo skilimas ir kelio atgal nebėra

2022-04-20 16:22 kauno.diena.lt inf.

Ortodoksų kunigas Vladimiras – vienas iš septynių kunigų, kuriuos bažnyčios vadovas metropolitas Inokentijus kaltina sąmokslu. Kaip išsiaiškino LNK žurnalistai, nesutarimai bažnyčioje brendo ne vieną dieną, tačiau į viešumą iškilo prasidėjus karui Ukrainoje, kai dalis ortodoksų kunigų viešai pasmerkė Vladimiro Putino veiksmus.

Ortodoksų Bažnyčios Lietuvoje vadovas arkivyskupas metropolitas Inokentijus.
Ortodoksų Bažnyčios Lietuvoje vadovas arkivyskupas metropolitas Inokentijus. / E. Levin nuotr.

„Geriau jau niekur, nei ten“

Lietuvos stačiatikių metropolitas Inokentijus taip pat pareiškė nepritariantis agresijai, bet kunigams buvo pasakyta susilaikyti nuo komentarų apie karą Ukrainoje. Atsisakiusiems teko palikti darbą bažnyčioje. Bažnyčios vadovas išplatino pranešimą, kuriame išdėstė savo poziciją: „Bet kokios spekuliacijos apie Ortodoksų bažnyčią Lietuvoje kaip galimą kitų valstybių įrankį, yra absurdiškos. Piktavališkai tvirtinti, jog Lietuvos Ortodoksų bažnyčios dvasininkija palaiko karą ir pateisina agresiją – tėra šmeižtas. Atėjo metas garsiai prabilti apie tai, kas iki šiol nebuvo išsakyta – apie sąmokslą Lietuvos Ortodoksų bažnyčioje. Grupė kunigų jau seniai kūrė planus pereiti į Konstantinopolio patriarchato jurisdikciją, o po tragiškų įvykių Ukrainoje apie tai prabilo viešai“.

Vilniaus Šventosios Dvasios vienuolyno katedros kiemo vartai. Syrio / Wikipedia.org nuotr.

Tuo tarpu kunigas Vladimiras sako, kad į  Konstantinopolio patriarchatą norima jungtis, nes nepriimtina Rusijos stačiatikių vadovo Kirilo pozicija. Jis atvirai reiškia palaikymą V. Putino režimui, laimina karą Ukrainoje. Kunigas Vladimiras sako: „Situacija tiek supuvusi, kad geriau jau niekur nei ten“.

Jis sako, kad jau ruošiasi kalbėti su Konstantinopolio patriarchu ir prašytis, kad jis priimtų juos į savo bažnyčios struktūrą. O tada ir bus matyti, kur šie kunigai liks – Lietuvoje ar kažkur išvažiuos.

Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:

Stebintys kilusius nesutarimus, neatmeta galimybės, kad Lietuvos ortodoksų bažnyčioje prasidėjo skilimas – štai VU profesorius Paulius Subačius sako, kad sąvokos „sąmokslas“ pavartojimas reiškia viena – kelio atgal nebebus.

Baiminasi naujos rusofobijos bangos

Ortodoksai Lietuvoje jau yra išgyvenę įvairius laikotarpius: įkurti Konstantinopolio patriarchato, vėliau priklausė Kyjivo metropolijai, dar vėliau grįžo į  Konstantinopolio pavaldumą. Dar vėliau jie buvo priskirti Maskvos patriarchatui. Tai – senesnė konfesija už katalikybę. Tačiau ją mūsų šalyje išpažįsta vos 4 proc. Lietuvos stačiatikiai yra viena iš devynių tradicinių religinių bendruomenių mūsų šalyje.

Greičiausiai, kad bus įkurta kažkokia organizacija, tai yra suprantama ir atitinka visus religijos laisvės principus.

Dabartinei Lietuvos ortodoksų pozicijai pasipriešinę kunigai sako, kad kol rinksis pavaldumą, galėtų dirbti Lietuvoje, pavyzdžiui, tarnauti pabėgėliams iš Ukrainos, tarp kurių yra daug stačiatikių. Iš valdžios ieškoma pagalbos ieškant patalpų, ją išsyk pasiūlė Vilniaus meras, tačiau Teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska pabrėžė, kad politikai neturi teisės kištis į bažnyčių vidaus reikalus.

„Bendrai kalbant apie galimus reglamentavimo sprendimus esamoj situacijoje, žinau, kad šiandien jau yra suplanuoti tarpinstituciniai susitikimai. Jų metu bus galima įvertinti visus galimus niuansus“, – sakė ji.

Tuo tarpu VDU profesorė, religijotyrininkė Milda Ališauskienė teigia, kad nušalinti kunigai ketina kreiptis į Konstantinopolio patriarchatą prašydami pripažinti juos kaip atskirą bendruomenę.

„Greičiausiai bus įkurta kažkokia organizacija, tai yra suprantama ir atitinka visus religijos laisvės principus“, – sakė ji.

Profesorė pridūrė, kad Lietuva, kaip civilizuoto pasaulio dalis, taip pat pripažįsta religijos laisvės principą. „Bet šiuo atveju religijos laisvės principas galioja ir tiems žmonėms, kurie lieka Lietuvoje, vadovaujami metropolito Inokentijaus. Tai svarbu pabrėžti“, – sakė M. Ališauskienė.

Religijotyrininkės nuomone, šis konfliktas netgi gali tapti paskata tam tikrai naujai rusofobijos bangai, ko, pasak jos, dabartiniame pasaulio įvykių kontekste tikrai nereikėtų. 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų