Pereiti į pagrindinį turinį

Nacionalinio saugumo komisija siūlo uždaryti Lavoriškių ir Raigardo kontrolės punktus

Nacionalinio saugumo komisija siūlo nuo kovo stabdyti prekių, transporto ir asmenų judėjimą per Lavoriškių ir Raigardo pasienio kontrolės punktus, antradienį pranešė Vyriausybė.

Nacionalinio saugumo komisija siūlo uždaryti Lavoriškių ir Raigardo kontrolės punktus
Nacionalinio saugumo komisija siūlo uždaryti Lavoriškių ir Raigardo kontrolės punktus / I. Gelūno / BNS nuotr.

„Pasienio kontrolės postus nuo kovo 1 dienos uždaryti planuojama net du, tai yra Raigardo ir Lavoriškių, taip pat yra sprendimas visuose pasienio kontrolės punktuose pasienyje su Baltarusija riboti judėjimą žmonių su dviračiais, taip pat pėsčiomis“, – per spaudos konferenciją Vyriausybėje antradienį sakė Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC) vadovas Vilmantas Vitkauskas.

Jeigu Vyriausybė priims šį siūlymą, pasienyje su Baltarusija liks veikti du punktai – Medininkų ir Šalčininkų. Pernai vasarą Lietuva uždarė dar du – Šumsko ir Tverečiaus – pasienio kontrolės punktus.

Komisija taip pat pasiūlė riboti keleivių įlaipinimą ir išlaipinimą Kenos (Kybartų) geležinkelio pasienio kontrolės punkte, taip siekiant spręsti problemą, kai tranzitiniais traukiniais į Kaliningradą vykstantys asmenys išlipa Lietuvoje turėdami bet kokios Europos Sąjungos (ES) narės išduotus keliavimui Bendrijoje reikalingus dokumentus.

Be to, Vyriausybė taip pat spręs dėl siūlymų palaipsniui mažinti reguliarų tarptautinį keleivių vežimą autobusais vykdantiems Baltarusijos ir Lietuvos vežėjams išduodamų leidimų skaičių, stabdyti pėsčiųjų ir dviratininkų vykimą per Baltarusijos ir Lietuvos valstybinę sieną.

Tokius siūlymus Nacionalinio saugumo komisija teikia antradienį apsvarsčiusi rizikas, susijusias su tranzito per Lietuvą iš Baltarusijos srautais ir Baltarusijos žvalgybos bei saugumo tarnybų veikla.

Išaugo Baltarusijos piliečių srautas

NKVC vadovas teigė, jog Lavoriškių ir Raigardo punktus uždaryti pasirinkta dėl jų infrastruktūros būklės ir išaugusio Baltarusijos piliečių srauto, palyginti su į kaimyninę autoritarinę šalį vykstančiais Lietuvos gyventojais.

„Mes pastebėjome, kad Lavoriškėse labiausiai sumažėjo mūsų piliečių judėjimas per sieną, taip pat Raigardo punkte labai išaugo Baltarusijos piliečių judėjimo skaičius, atsiranda disproporcija“, – teigė V. Vitkauskas.

Mes pastebėjome, kad Lavoriškėse labiausiai sumažėjo mūsų piliečių judėjimas per sieną, taip pat Raigardo punkte labai išaugo Baltarusijos piliečių judėjimo skaičius, atsiranda disproporcija.

NKVC vadovo duomenimis, pastaruoju metu Baltarusijos piliečių srautas visuose prie sienos su Baltarusijos kelių pasienio kontrolės punktuose išaugo apie 50 procentų.

„Išaugus transporto, prekių ir asmenų srautams, būtinas šių srautų valdymo proceso optimizavimas, dar detalesnė asmenų, transporto priemonių ir prekių patikra“, – sakė V. Vitkauskas.

NKVC vadovas informavo, kad taip pat pasiūlyta Užsienio reikalų ministerijai daugiau kalbėtis su Lietuvoje esančiais Baltarusijos opozicijos atstovais, perspėti, kad jie vengtų kelionių į Baltarusiją „dėl ten tykančių tam tikrų grėsmių“.

Valstybės saugumo departamentas yra perspėjęs, kad Baltarusijos žvalgyba bando verbuoti į šalį iš Lietuvos vis grįžtančius baltarusius.

Vyriausybės pranešime spaudai sakoma, kad priėmus siūlomus sprendimus sumažėtų per Lietuvą tranzitu vykstančio transporto ir keleivių srautai, būtų sumažintos Baltarusijos ir Rusijos žvalgybos bei saugumo tarnybų veiklos prieš Lietuvą galimybės.

Taip pat tikimasi, kad bus efektyviau užkardytas sankcionuotų prekių patekimas į Baltarusiją bei Rusiją, kokybiškiau vykdoma kontrabandos prevencija ir užkardymas, efektyviau saugoma Šengeno erdvės išorinė siena.

Vadovas: du punktai susitvarkys su srautu

NKVC vadovas taip pat teigė, kad uždarius minimus punktus likę du Medininkų ir Šalčininkų punktai turėtų susitvarkyti su išaugusia apkrova.

„Ne atsitiktinai pasirinktas šitas laikas, kai uždaromi šitie postai, nes dabartiniai srautai, ypatingai sunkvežimių, labai žemi, tarkime, šiandien mes turime 181 sunkvežimį, kuris laukia eilėj. Jei palygintume, prieš keletą savaičių, prieš pat šventes, buvo virš 2 tūkst., tai srauto perskirstymas į kitus punktus nesudarys didžiulių problemų“, – kalbėjo V. Vitkauskas.

Anot NKVC vadovo, Medininkų pasienio kontrolės punktas gali aptarnauti „kelis kartus daugiau transporto priemonių, nei šiandien laukia eilėj“.

Nacionalinio krizių valdymo centro teigimu, siūlomi sprendimai leistų pagerinti eismo saugumą, nes šiuo metu kelio link Lavoriškių pasienio kontrolės punkto infrastruktūra nėra pritaikyta – nėra transporto priemonių laukimo aikštelės, sunkiasvorės transporto priemonės stovi važiuojamoje kelio dalyje, sudėtingas priešpriešinio eismo prasilenkimas.

Pernai per valstybės sieną su Baltarusija kelių pasienio kontrolės punktuose vykę asmenys tikrinti beveik 3,9 mln. kartų – 25,5 proc. daugiau nei 2022 metais. 66 proc. tikrintų asmenų sudarė Baltarusijos piliečiai.

Lietuvos piliečiai sieną kirto 684 tūkst. kartų – 13,4 proc. mažiau nei 2022 metais, unikalių asmenų skaičius praėjusiais metais siekė beveik 62 tūkst. ir sumažėjo 17,5 procento.

Daugiausia Lietuvos piliečių vyko per Šalčininkų ir Lavoriškių kelių pasienio kontrolės punktus.

VSAT: pasieniečių pajėgos būtų perskirstytos

Uždarius Lavoriškių ir Raigardo pasienio kontrolės punktus, juose dirbančios pasieniečių pajėgos būtų perskirstytos, teigia Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Giedrius Mišutis. Pasak jo, šiuo metu susiduriama su pasieniečių trūkumu, todėl dalis pareigūnų būtų paskirti saugoti pasienį su Baltarusija, o kiti – veikiančius pasienio kontrolės punktus.

„Dėl geopolitinės situacijos ir dėl Baltarusijos atakų pasieniečių skaičius turi būti didinamas ir tai yra numatyta. Tai visos tos pajėgos būtų labai efektyviai panaudotos“, – Eltai teigė VSAT atstovas spaudai Giedrius Mišutis.

„Kituose pasienio kontrolės punktuose padidėjus srautams, ten irgi daugiau žmonių reikės“, – taip pat pažymėjo jis.

VSAT atstovas taip pat atkreipia dėmesį, kad net uždarius Lavoriškių ir Raigardo punktus reikės skirti dėmesį jų apsaugai.

„Kaip ir uždarius Tverečių ir Šumską, bus stebima, kad bent jau pirmosiomis dienomis nebūtų kažkokių neteisėtų bandymų kirsti. Tam bus naudojamos techninės priemonės ir skiriamas didesnis personalo dėmesys“, – teigė jis.

G. Mišučio duomenimis, Lavoriškių ir Raigardo pasienio užkardose iš viso dirba maždaug po 100 pasieniečių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų