Tai ji BNS teigė šeštadienį susitikusi su Lietuvoje viešinčiu Ukrainos kolega Viktoru Liashko (Viktoru Liaško).
„Su (Ukrainos – BNS) ministru taip pat šiandien susitikime aptarėme apie tai, kad yra Europos Sąjungos finansiniai mechanizmai, kur Lietuva galėtų dalyvauti, aplikuoti. Ir Europos Sąjungos finansai padėtų mums išplėsti teikiamų sveikatos, reabilitacinių paslaugų galimybes Ukrainos kariams“, – BNS šeštadienį sakė M. Jakubauskienė.
„Tai yra lėšos, kurios padėtų mums ne tik iš savo sveikatos sistemos biudžeto finansuoti pagalbą ir apmokėti paslaugas Lietuvos gydymo įstaigose, bet kad mes galėtume gauti Europos Sąjungos finansinį palaikymą apmokėti paslaugas, kada mes gydome ir reabilituojame Ukrainos karius. (...) Dabar tas mechanizmas nepakankamai išvystytas“, – sakė ministrė.
Jos teigimu, su Ukrainos kolega šeštadienį taip pat buvo aptartas abiejų šalių bendradarbiavimas bendruose vaistų pirkimuose, keitimasis patirtimi įsigyjant kraujo komponentus, Ukrainos integracija į ES, Europos sveikatos draudimo kortelės naudojimas, abiejų šalių iššūkiai sveikatos sistemoje, taip pat Ukrainos pagalba Lietuvos sveikatos apsaugos sistemai rengiantis grėsmėms.
„Kalbėjome apie mūsų bendradarbiavimą, liečiantį šiuos dalykus: visų pirma tai pagalba sužeistiems Ukrainos kariams Lietuvos ligoninėse. Taip pat – galimybės išplėsti skaičių pacientų, kuriems galima padėti tokiu būdu, remiantis Europos Sąjungos lėšomis“, – BNS sakė Ukrainos sveikatos ministras V. Liashko.
Kaip rašė BNS, šią savaitę iš pirmosios stažuotės Ukrainos gydymo įstaigose grįžo Lietuvos medikų komanda, artimiausiu metu jie dalinsis patirtimi su kolegomis.
M. Jakubauskienė pakartojo, kad planuojama surengti ir daugiau tokių stažuočių į Ukrainą, į kurias vyktų medikai iš visų Lietuvos regionų, siekiant įgyti darbo ekstremaliose situacijose patirties.
„Stažuočių bus pakankamai daug, ciklas yra numatytas ilgas. Noriu tik pabrėžti, kad visi Lietuvos regionai bus padengti. Tai reiškia, kad iš visų Lietuvos regionų ir svarbiausių gydymo įstaigų raktiniai gydytojai, slaugytojai, psichikos sveikatos specialistai ir greitosios medicinos pagalbos specialistai, visi įgis reikiamos kompetencijos“, – sakė M. Jakubauskienė.
„Toliau dalinsimės kare įgyta medicinine patirtimi“
Ukrainos sveikatos ministras V. Liashko teigė, kad jo šalis toliau dalinsis karo metu įgyta medicinine patirtimi su Lietuva.
„Mes jau ne sykį priėmėme delegacijas iš Lietuvos, kad pasidalintume patirtimi apie medicininę evakuaciją karo ir kovinių veiksmų metu. Mes ir toliau tai darysime ir norime dirbti drauge, kad ir mūsų medicinos darbuotojai, ir medicinos darbuotojai iš Lietuvos turėtų patirties, būtinos gydyti kovines traumas“, – žurnalistams prieš susitikimą sakė Ukrainos ministras.
Anot V. Liashko, Ukraina taip pat gali padėti Lietuvai farmacijos pramonės srityje.
„Taip pat pasiūlėme Lietuvai pasinaudoti Ukrainos pagalba sveikatos apsaugos sistemai, ypač kalbant apie farmacijos pramonę, pavyzdžiui, kraujo komponentus. Ukraina gali pasiūlyti ir kiekį, ir kokybę, kuri būtų konkurencingą Europos rinkoje“, – BNS teigė Ukrainos ministras.
Tuo metu narystės ES siekiančiai Ukrainai, anot jo, reikalinga Lietuvos pagalba įgyvendinant europinius reikalavimus sveikatos apsaugos srityje.
M. Jakubauskienė su Lietuvoje viešinčiu Ukrainos kolega šeštadienį taip pat lankosi Santaros klinikose.
Pagal pernai lapkritį tuomečio sveikatos apsaugos ministro Aurimo Pečkausko ir V. Liashko Ukrainoje sudarytą techninį susitarimą, numatoma vystyti šalių bendradarbiavimą keturiolikoje prioritetinių sričių, kurios apima atsparumo grėsmėms didinimą, visuomenės ir psichikos sveikatos paslaugų plėtrą.
Šis techninis tarpvalstybinis susitarimas yra dalis Lietuvos ir Ukrainos susitarimo dėl saugumo, kurį abiejų valstybių prezidentai pasirašė 2024-ųjų vasarą.
(be temos)
(be temos)