Ministras neketina lietuvių nuginkluoti Pereiti į pagrindinį turinį

Ministras neketina lietuvių nuginkluoti

2016-01-25 13:40
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr. / K. Vanago/BFL nuotr.

Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis nepritaria Europos Komisijos (EK) siūlymui griežtinti sąlygas įsigyti ginklų ir uždrausti civiliams įsigyti bei naudoti pusiau automatinius ginklus.

Svarbiau ne ginklas, o žmogus

Reaguodama į ginkluotus išpuolius Paryžiuje praėjusių metų rudenį EK yra parengusi direktyvos projektą, kaip kontroliuoti civilių asmenų turimą ginkluotę. Vienas projekto punktų numato drausti civiliams asmenims įsigyti, laikyti ir naudoti pusiau automatinius ginklus – tokius, kurie po šūvio automatiškai užsitaiso, tačiau nešaudo serijomis.

"Ne ginklas pats savaime, o žmogus naudojasi juo. Todėl turi būti akcentuojami patikrinimai, žmogaus reputacija, sveikata, ginklo saugojimo sąlygos", – BNS citavo S.Skvernelį.

Ministro teigimu, siekiant terorizmo prevencijos, reikėtų imtis priemonių užkardyti nelegalių ginklų rinką, o ne teisėtai įsigyjamų.

Beje, tokios pat pozicijos laikosi ir S.Skvernelio kolegos iš Latvijos Rihardas Kozlovskis ir Estijos Hanno Pevkuru, su kuriais jis praėjusį trečiadienį buvo susitikęs Rygoje.

Pavadino neišmanymu

Lietuvos praktinio šaudymo sporto federacijos prezidentas Vaidas Sabaliauskas sakė, kad jo vadovaujama organizacija kartu su Šaulių sąjunga kreipėsi į Seimo Nacionalinio saugumo komitetą, vidaus reikalų bei krašto apsaugos ministrus, prašydamos nepritarti EK direktyvos nuostatai dėl pusiau automatinių ginklų.

"Direktyvos projekte yra gerų dalykų, tačiau dėl pusiau automatinių ginklų atrodo, kad šį punktą rengė visiškas neišmanėlis. Jei draudimas įsigaliotų, būtų uždrausti visi graižtviniai pusiau automatiniai ilgieji ginklai. Šiandien vien Lietuvos sportininkai jų turi apie 200, manau, dešimtkart daugiau turi medžiotojai", – sakė V.Sabaliauskas.

Pašnekovo teigimu, direktyvos projekte yra nusakoma, kad reikia drausti tuos ginklus, kurie panašūs į karinius. "Bet juk visi ginklai yra panašūs į karinius ir kiekvienas ginklas praktiškai yra karinis. Kita vertus, teroristai niekados nesinaudoja pusiau automatiniais ginklais, nes jie nešaudo serijomis", – direktyvos projekto autorius kritikavo V.Sabaliauskas.

Ką darytų sportininkai?

Problema, V.Sabaliausko manymu, greičiausia kilo dėl kai kuriose ES valstybėse perdirbamų automatų "Kalašnikov". Antai Rusijoje seni automatai gamykloje perdirbami į pusautomačius taip, kad jų nebūtų galima vėl paversti automatais. Kai kuriose Balkanų šalyse, buvusios Jugoslavijos teritorijoje šie automatai į pusautomačius perdirbami namudinėmis sąlygomis. Tačiau po tokios rekonstrukcijos ginklą bet kuriuo momentu galima paversti šaudančiu serijomis. Būtent tokiais ginklais ir domisi teroristai.

"Jei norima kovoti su terorizmu, reikia naikinti priežastį – reguliuoti ginklo perdirbimo būdą, įsigijimo sąlygas", – sakė V.Sabaliauskas.

Pašnekovas paminėjo ir dar vieną aplinkybę, kuri kertasi su EK pasiūlymu. Pasaulyje pastaruoju metu populiarus sportinis šaudymas iš pusiau automatinių ginklų, vyksta pasaulinės varžybos. "Tai ką, ES valstybės nebegalėtų varžybose dalyvauti?" – retoriškai klausė V.Sabaliauskas.

Valstybės ginklų fondo direktoriaus pavaduotojas Jonas Šalavėjus dienraščiui sakė, kad pusiau automatiniai ginklai tarp medžiotojų nėra populiarūs: "Iššovus ir ginklui automatiškai užsitaisant, šautuvo priekis kyla į viršų. O tai mažina šūvio taiklumą. Kita vertus, Lietuvoje veikiantys įstatymai riboja tokiuose šautuvuose naudojamų apkabų talpumą."

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų