Į Lietuvą iš kitų šalių dirbti plūstantys žmonės kelia vis daugiau nerimo. Pareigūnai baiminasi, kad migracija taps nebevaldoma.
Niūrios prognozės
Jau dabar kasdien į mūsų valstybę atvyksta ir leidimus dirbti bei gyventi gauna apie 250 žmonių. Artimiausiu metu Lietuvoje, be jau esančių, apsigyvens dar 1000 turkų darbininkų.
Vilniaus vyriausiojo policijos komisariato viešosios policijos Migracijos tarnybos viršininkas Gintaras Bagužis buvo priverstas konstatuoti, kad pastaruoju metu migracija tampa nebevaldoma.
„Problemos prasidėjo Lietuvai tapus ES nare. Valstybė turi nuspręsti, kokius žmones reikia kviesti. Dabar rengiamas darbo nuomos projektas, tačiau jis nieko neišspręs", - teigė G.Bagužis.
Pasirodo, kad nėra būdų sulaikyti į Lietuvą iš trečiųjų šalių plūstančius migrantus. G.Bagužis prognozavo, kad ateityje Lietuva susidurs su panašiomis problemomis kaip ir Vakarų Europos valstybės, kai miestuose atvykėliai iš trečiųjų šalių sudaro 50-80 proc. gyventojų.
G.Bagužis mano, kad iš kitų šalių į Lietuvą atvykstantys žmonės valstybei sukelia daug problemų, kurių ji dar nepasiruošusi spręsti.
Valdžia pasipiktino
Migracijos tarnybos viršininko žodžiai sukėlė šurmulį valdžios struktūrose.
Policijos generalinis komisaras Vizgirdas Telyčėnas pareiškė nepritariantis G.Bagužio išsakytoms mintims apie kitataučius ir imigrantus.
Slovakijoje esantis vidaus reikalų ministras Regimantas Čiupaila pavedė policijos generaliniam komisarui pasirūpinti, kad Vilniaus miesto vyriausiojo policijos komisariato vadovas nedelsiant įvertintų G.Bagužio išsakytas mintis. Ministras užtikrino, kad G.Bagužio pareiškimai nėra oficiali Lietuvos pozicija.
Kinai tapo preke
Vienintelė kliūtis, galinti pristabdyti darbo migrantų antplūdį, - specialios užsieniečiams taikomos įdarbinimo taisyklės. Pagal dabar galiojančius įstatymus į Lietuvą atvykęs užsienietis turi dirbti tuos darbus, kuriems jis į Lietuvą yra atvežtas. Taip daroma siekiant apsaugoti vietos rinką nuo darbo jėgos pertekliaus.
Tačiau apsukrūs verslininkai darbininkų iš užsienio įvežimo apribojimus bando apeiti. Jau rašėme, kad šias taisykles pažeidė bendrovė „Labour and Construction Services", kuri neva darbui statybose atsivežė apie 100 kvalifikuotų darbininkų iš Kinijos. Tačiau kinai darbo statybose nerado, todėl vėliau buvo išnuomoti paukštynams ir metalo laužo supirktuvėms.
Įmonė į internetą įdėjo skelbimą siūlydama išsinuomoti kinų darbininkus. Tai leido spėti, kad žmonės jau iš anksto buvo vežami ne konkretiems darbams, o nuomai.
Šiuo metu Migracijos tarnyba drauge su Darbo inspekcija atlieka tyrimą. Jeigu pavyks įrodyti kinų darbininkus atvežusios įmonės kaltę, jai už kiekvieną ne pagal paskirtį dirbantį žmogų teks sumokėti nuo 3 iki 10 tūkst. litų baudą.
Atsirado nauja sąvoka
Darbas ne pagal paskirtį ne vienintelė problema, su kuria susidūrė darbui į Lietuvą atvežti kinai. Pirmą kartą oficialiai prabilta apie modernios vergovės atsiradimą.
Įmonės „Labour and Construction Services" įsivežti darbininkai nemoka jokios kalbos, išskyrus kinų, nesiorientuoja aplinkoje, tad yra visiškai priklausomi nuo savo darbdavių.
„Šiuos žmones galima išvežti, neregistruoti jų gyvenamosios vietos, todėl atsakingoms tarnyboms bus labai sunku juos surasti", - pasakojo Valstybinės darbo inspekcijos Vilniaus skyriaus vedėjas Vilius Mačiulaitis.
Naujausi komentarai