- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Žmonės kenčia ir dėl lyties, dėl amžiaus, negalios bei lytinės orientacijos. Dažniausiai žmonės patiria diskriminaciją vartotojų teisių apsaugos srityje ir darbo vietoje – tiek ieškant darbo, tiek jau įsitvirtinus. Kaip atskirti, kai ribos peržengtos, kaip elgtis, jei kamuoja baimė, jog pranešus tarnybai situacija tik blogės, pasakojama LNK reportaže.
Dovilė trumpam į Lietuvą grįžo iš Belgijos. Dirba Europos Komisijoje, analizuoja ir diskriminacijos klausimus.
„Manau, daugelis žmonių susitaiko, nes galbūt nelabai žino, kokias teises turi. Ir net jei žino tas teises, nelabai tiki, kad jo teisės bus apgintos“, – teigė Dovilė Vaigauskaitė.
Moteris sako, kad žmonėms dar trūksta žinių, ką daryti, kai jų teisės pažeidžiamos. O kartais ir suvokti, kada peržengiama riba, – nelengva.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Esu matęs diskriminacijos atvejų dėl rasės. Mano sesė bendrauja su juodaodžiu. Kai jis buvo atvykęs į Lietuvą ir visi nuėjome į barą, apsauga nelabai norėjo įleisti“, – pasakojo gatvėje užkalbintas jaunuolis.
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba (LGKT) praneša, jog pernai sulaukta daugiau nei tūkstančio šešių šimtų kreipimųsi. Didžioji dalis – paklausimai, skundų – 207. Dar ankstesniais metais kreipimųsi buvo beveik šimtu mažiau.
Mano sesė bendrauja su juodaodžiu. Kai jis buvo atvykęs į Lietuvą ir visi nuėjome į barą, apsauga nelabai norėjo įleisti.
„Kreipimųsi daugėja. Gerai, kad žmonės kreipiasi, konsultuojasi ir teikia skundus. Kita vertus, tuo pačiu mes matome, kad diskriminacija plačiai paplitusi“, – sakė lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė.
Dalis žmonių nors ir supranta, kad patiria diskriminaciją, bet jaučia baimių.
„Ne visi išdrįsta kreiptis, nes bijo nukentėti dar labiau. Tad norėčiau akcentuoti, kad pateikus skundą, įstatymas garantuoja apsaugą“, – konstatavo B. Sabatauskaitė.
Didžiausia besikreipiančiųjų dalis – moterys, bet ir vyrai neatsilieka.
„Tai yra ir įvairios diskriminacinės reklamos. Jau nemažai metų gyvename tokioje pažangioje visuomenėje, bet pasitaiko tokių seksistinių, orumą žeminančių reklamų ir priėmimo į darbą sąlygų. T. y. diskriminaciniai darbo skelbimai, kai pageidaujama arba tik vyro, arba tik moters“, – komentavo LGKT Teisės grupės vadovė Audronė Daukšaitė-Timpė.
Darbo aplinka – vieta, kur žmonės diskriminuojami bene dažniausiai. Pradedant nuo darbo paieškų, tiek jau įsitvirtinus, pavyzdžiui, susilaukus vaikų. Vyresni piliečiai apskritai jaučiasi nurašyti, kai aplink tik ir šlovinamas jaunystės kultas.
„Vyresnio amžiaus žmonėms sunkiau susirasti darbą. Niekas tokių nenori“, – teigė gatvėje kalbinta praeivė.
„Nors kalbantis su darbdaviais tam tikros įmonės sako, kad trūksta darbuotojų ir visus priimame, bet labai akivaizdžiai pastebime, jog yra labai aiškiai nurodomos amžiaus ribos. Arba aiškinama žmonėms, kad jie ieško jaunesnių darbuotojų“, – konstatavo B. Sabatauskaitė.
„Į mus žmonės kreipiasi dėl diskriminavimo jų darbo vietoje, kai per darbo pokalbį klausiama, kiek planuojama turėti vaikų ir pagal tai sprendžiama, ar priimti žmogų, ar ne“, – kalbėjo A. Daukšaitė-Timpė.
Tačiau tarnyba sako, kad yra ir kuo pasidžiaugti. Nors iššūkių dar yra, jų teigimu, požiūris į darbo ir asmeninio gyvenimo derinimą gerėja.
„Stebime, kad palankiau žiūrima ir į vyrus, kurie labiau įsitraukia į vaiko auginimą, ir į moteris, kurios pasirenka derinti motinystę ir karjerą“, – sakė LGKT Diskriminacijos prevencijos ir komunikacijos grupės vadovė Mintautė Jurkutė.
Ir nors pasitaiko atvejų, kai diskriminaciją patiriantys susitaiko ir tai bando priimti kaip normą, lygių galimybių gynėjai sako, kad užkirsti tam kelią galima.
„Jeigu nustatomas pažeidimas, mes dažniausiai priimame rekomendacinio pobūdžio sprendimus ir siūlome nutraukti lygias galimybes pažeidžiančius veiksmus. Ir tai dažniausiai – labai veiksminga priemonė“, – dėstė A. Daukšaitė-Timpė.
Anot pašnekovės, organizacijos ir tarnybos dažnu atveju nenori gadintis reputacijos.
„Galime skirti ir administracines baudas, bet tai darome gana retai“, – pastebėjimus išsakė A. Daukšaitė-Timpė.
„Džiugu yra ir tai, kad kreipimasis į tarnybą veikia kaip puiki prevencinė priemonė. Apie 15 proc. tyrimų dėl galimos diskriminacijos yra nutraukiami, nes pažeidėjai nutraukia lygias galimybes pažeidžiančius veiksmus“, – teigė Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius.
Kalbėdama apie praėjusius metus, tarnyba pabrėžia, kad diskriminacija dėl lytinės orientacijos mažėtų, pradedama nuo paties jauniausių piliečių – parengtos atmintinės mokykloms.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Užfiksavo, kaip automobilis išvažiavo į priešpriešinio eismo juostą: laikas pabusti
Kaune vairuotojai užfiksavo automobilį, važiuojantį prieš eismą. ...
-
Ėmėsi siūlymo, kad pilietinio pasipriešinimo kursas tarnautojams būtų privalomas2
Seimas svarstys Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovo Lauryno Kasčiūno siūlymą, kad pilietinio pasipriešinimo kursas valstybės tarnautojams būtų privalomas. ...
-
Lygė Drevernoje – ypatinga tradicija1
Paminėti rudens lygiadienį klaipėdiečiai vis dažniau važiuoja ne prie jūros, o prie marių, į Dreverną, kur kūrybingi žmonės pasistengia šventę nuspalvinti daugybe naujų patirčių. Taip šiame pamario miestelyje ir šiemet ats...
-
Pasienyje su Baltarusija nefiksuota neteisėtų migrantų
Lietuvos pasienyje su Baltarusija praėjusią parą nefiksuota neteisėtų migrantų, sekmadienį pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). ...
-
Vilniečiai praneša: po smarkaus lietaus skęsta gatvės8
Šeštadienio vakarą Vilnių nuplovė smarkus lietus, dėl kurio patvino nemažai gatvių. ...
-
Paradoksas: greičio matuoklių daugėja, bet ir žuvusiųjų eisme – net trečdaliu daugiau10
Kurį laiką mažėję žuvusiųjų skaičiai šalies keliuose vėl šoko į viršų. Ypač skaudžių eismo įvykių būta pavasarį. Trečdalis nelaimių įvyksta dėl per didelio greičio, o jį viršija ir išgėrę ir blaiv...
-
Kurortuose – be automobilių: nuomonės dėl tokio užmojo išsiskiria8
Kuršių Nerija dūsta nuo automobilių, tad vietos politikai nori poilsiautojus priversti palikti savas mašinas net kitapus kranto. Pirmos kalbos pasigirdo dar prieš keletą metų. Ir, panašu, kad tokia idėja virsta kūnu. Seimas i...
-
Policininkus vilios tūkstantine išmoka – žada duoti ir 20 tūkst. būstui įsigyti11
Ambicingiausia parama Lietuvoje – taip policija vadina susitarimą su Šilutės ir Tauragės valdžiomis. Šilutė trūkstamų pareigūnų ketina prisikviesti mokėdama jiems tūkstantines išmokas – 6 tūkst. eurų už atvykimą ...
-
„Sužeistų karių savaitė 2023“: bendrystė, kuri gydo
Rugsėjo 23 d. baigiasi Birštone vykusi „Sužeistų karių savaitė“. Tai renginys, skirtas traumas patyrusių karių reintegracijai skatinti, jų fizinės ir psichologinės būklės gerinimui, naujų įgūdžių ugdymui ir tarpusavio ry&sca...
-
Ištyrė ir atskleidė, kodėl pablogėjo maudyklų vandens kokybė4
Prastėjančią maudyklų vandens kokybę galėjo lemti didesnė paukščių populiacija, gausesni lietūs ar išaugę lankytojų srautai, sako Higienos institutas (HI). ...