Konstitucinio Teismo išaiškinimas parlamentarų verdikto nesušvelnino Pereiti į pagrindinį turinį

Konstitucinio Teismo išaiškinimas parlamentarų verdikto nesušvelnino

2006-11-24 00:00

Susivienijusios opozicijos balsais Seimas pritarė ekspremjerui Algirdui Brazauskui ir buvusiai jo Vyriausybei nepalankioms “Alitos” privatizavimą tyrusios komisijos išvadoms

Susivienijusios opozicijos balsais Seimas pritarė ekspremjerui Algirdui Brazauskui ir buvusiai jo Vyriausybei nepalankioms “Alitos” privatizavimą tyrusios komisijos išvadoms

Socialdemokratai bandė gintis šią savaitę Konstitucinio Teismo priimtu išaiškinimu, apkarpiusiu parlamentinių laikinųjų komisijų galias, tačiau už “Alitos” komisijos išvadas pasiryžusi balsuoti opozicija tokių argumentų neišgirdo. Vieningais konservatorių, liberalų, liberaldemokratų ir Darbo partijos parlamentarų balsais komisijos išvadoms pritarta. Už jų patvirtinimą balsavo ir beveik visi socialliberalai.

Kalti ar atsakingi?

Laikinosios komisijos išvadų priėmimo pradžioje socialdemokratai dar bandė pakreipti įvykius kita vaga. Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė paragino Seimą grąžinti išvadas komisijai patobulinti atsižvelgiant į Konstitucinio Teismo sprendimą. “Savo poziciją motyvuojame tuo, kad komisija viršijo savo įgaliojimus ir Konstitucinio Teismo išvada tai patvirtina. Tiktai teismo prioritetas yra nustatyti, kas yra kalti ir kokia žala padaryta”, - bandė opoziciją įtikinti I.Šiaulienė.

Tačiau konservatorių lyderis Andrius Kubilius atkirto, jog komisija “nenustatė kaltės - kaltę, jeigu tokia bus, nustatys prokurorai ir teismas. Komisija tik nustatė, kas yra atsakingi už privatizavimo proceso metu priimtus sprendimus”.

Pareiškę, kad komisijos išvados prieštarauja Konstitucijai, socialdemokratai siūlė kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl jos veiklos, tačiau tokiam siūlymui Seimas nepritarė.

Išvados - kaip pasaka

“Klausausi ir nesuprantu, į kokios institucijos veiklos sferą įsikišame. Mūsų komisija nežada gaminti šampano ir mes į šampano gamybą visiškai nesikišame. Kokias užduotis mums pateikė Seimas, tokius atsakymus mes ir davėme. Mes siūlome kreiptis į Konstitucinį Teismą, mes siūlome kreiptis į Generalinę prokuratūrą, mes siūlome Vyriausybei padaryti atitinkamus sprendimus, mes į jokios institucijos veiklą nesikišame”, - aiškino “Alitos” komisijos bei “Tvarkos ir teisingumo” frakcijos narys Julius Veselka.

Socialdemokratas Algimantas Salamakinas dar bandė ironizuoti, kad komisijos išvadas jis perskaitė kaip pasaką, tačiau konservatorius Saulius Pečeliūnas tokius žodžius įvertino kaip komplimentą išvadų rengėjams, “nes pasakos rašomos taip, kad ir vaikai suprastų”.

Jau po to, kai Seimas, 21 parlamentarui susilaikius, 67 balsais prieš 12 priėmė laikinosios komisijos išvadas, komisijos pirmininkas Jonas Pinskus žurnalistams sakė, kad šiomis išvadomis niekas nėra nuteisiamas: “Tegul prokuratūra ir teismai sprendžia, kas kaltas. Mūsų išvados politinės, o teisėsaugos institucijos tegul daro savo sprendimus. Mes neteisiame žmonių”.

I.Šiaulienė socialdemokratams nepalankių išvadų priėmimą įvertino kaip sąskaitų suvedimą, kurį įvykdė buvę koalicijos partneriai ir oponentai. Anot jos, komisijos išvados yra politizuotos.

Atsakomybė užkrauta premjerui ir ministrui

Alkoholio bendrovės “Alita” privatizavimą tyrusi komisija savo išvadose rašo, kad privatizuojant bendrovę valstybei buvo padaryta beveik 36 mln. litų žala. Komisijos duomenimis, Vyriausybė turėjo informacijos, kad įmonė privatizuojama pažeidžiant įstatymus, tačiau vis viena pritarė tokiam scenarijui, pagal kurį iš privatizavimo proceso buvo išstumtas konkurso nugalėtojas, italų verslininkas Luidžitercas Boska. Konkurso nugalėtojais buvo pripažintas ketvirtą pagal dydį kainą už įmonę pasiūlęs įmonės vadovų konsorciumas.

Aukščiausiasis Teismas neseniai pripažino, kad L.Boska iš konkurso buvo pašalintas neteisėtai ir priteisė jam 1,7 mln. litų kompensaciją. Ją bei teismo išlaidas turės sumokėti įmonės privatizavimą vykdęs Valstybės turto fondas (VTF).

Parlamentinės komisijos nuomone, atsakingais asmenimis už valstybei padarytą žalą privatizuojant “Alitą” laikytini: VTF buvęs generalinis direktorius Povilas Milašauskas, VTF valdyba, VTF generalinio direktoriaus įsakymu sudaryta Viešojo konkurso komisija akcinėms bendrovėms “Stumbras”, “Vilniaus degtinė”, “Alita” ir “Anykščių vynas” privatizuoti, kuriai vadovavo Antanas Malikėnas, Privatizavimo komisija, pirmininkaujama Romualdo Ginevičiaus ir Vyriausybė, pritarusi “Alitos” akcijų pirkimo-pardavimo sutarčiai. Komisijos išvadose rašoma, kad už Vyriausybės sprendimus atsakingi buvęs premjeras A.Brazauskas ir buvęs ūkio ministras Petras Čėsna.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų