Konservatoriai už paramą nori dviejų galvų Pereiti į pagrindinį turinį

Konservatoriai už paramą nori dviejų galvų

2007-03-21 00:00

Tėvynės sąjungos prezidiumas vakar socialdemokratams pažėrė daugybę
priekaištų ir nusprendė skelbti ultimatumą

Tėvynės sąjungos prezidiumas vakar socialdemokratams pažėrė daugybę priekaištų ir nusprendė skelbti ultimatumą

Konservatorių vadovybė perspėjo, kad jų parama valdančiosios koalicijos lyderiams socialdemokratams bus nutraukta, jeigu savo poste liks saugumo šefas Arvydas Pocius ir premjero patarėjas Albinas Januška, kurių veikla buvo neigiamai įvertinta Seimo laikinosios tyrimo komisijos, narpliojusios Valstybės saugumo departamento (VSD) veiklą, išvadose.

Papiktino socialdemokratų laikysena

Konservatoriai pirmą kartą aštriau prabilo apie tai, kad socialdemokratai nesilaiko pernai pasiektų tarppartinių susitarimų, po to, kai šios partijos frakcijos Seime atstovai neparėmė Prezidento teikimo iš pareigų atleisti VSD generalinį direktorių A.Pocių. Kai užvakar socialdemokratų lyderis Algirdas Brazauskas leido suprasti, kad konservatorių, įsipareigojusių remti mažumos Vyriausybę, vietą gali užimti Darbo partija, konservatoriai prabilo ultimatyviu tonu.

Vakar posėdžiavęs Tėvynės sąjungos prezidiumas suformulavo pareiškimą, kuriame socialdemokratai kaltinami nesprendžiantys nacionalinio saugumo problemų.

“Mes manome, kad socialdemokratų laikysena tiek A.Pociaus atleidimo atveju, tiek ir bendrai sprendžiant nacionalinio saugumo problemas yra akivaizdžiai prieštaraujanti mūsų susitarimams”, - vakar žurnalistams pareiškė Tėvynės sąjungos pirmininkas Andrius Kubilius.

“Tai verčia Lietuvoje susiklosčiusią situaciją, kai korupcija ir užvaldymas plinta į vis naujas institucijas, vertinti pakankamai griežtai. Atsaini, abejinga ar dar kaip nors kitaip pavadintina socialdemokratų ir jų lyderių laikysena iš esmės ir sukuria terpę bei erdvę tokiems procesams, kurie mums kelia didelį nerimą”, - priekaištavo konservatorių lyderis.

Laiko duota iki Velykų

“Mes labai aiškiai sakome, kad negalime būti nei tokios korumpuotų įtakų sistemos dalimi, nei tokios sistemos priedanga. Jeigu artimiausiu metu socialdemokratų ir jų lyderių laikysena nepasikeis ir jeigu mes nematysime iš jų pusės pasirengimo ardyti tokią korumpuotų įtakų sistemą bei realiai kovoti su korupcija, mūsų prievolė bus elgtis ryžtingai”, - perspėjo A.Kubilius.

Konservatorių vadovas informavo, kad partijos prezidiumas nusprendė pasiūlyti socialdemokratams surengti abiejų partijų paskirtų įgaliotų atstovų pasitarimą “dėl sutarčių vykdymo problemų”.

“Norime išgirsti iš jų atsakymus į ne vieną klausimą, kaip, pavyzdžiui, ar jie tikrai mano, kad A.Pocius turi toliau vadovauti VSD, ar jie yra pasirengę įgyvendinti Seimo patvirtintose išvadose išsakytas nuostatas dėl būtinų permainų VSD, ar jie galvoja, kad paviešintuose liudijimuose minimas buvęs Užsienio reikalų ministerijos sekretorius A.Januška, kuris dabar užima socialdemokratų deleguoto Ministro Pirmininko patarėjo vietą, po tų paviešintų faktų ir toliau gali užimti tokias pareigas. Nuo atsakymų priklausys mūsų tolesni sprendimai”, - pareiškė konservatorių vadovas.

A.Kubilius leido aiškiai suprasti, kad jeigu A.Pocius ir A.Januška išsaugos savo postus, tada po Velykų susirinksianti konservatorių taryba greičiausiai atšauks savo pačios patvirtintą susitarimą su socialdemokratais dėl paramos Vyriausybei.

Nuo įkūrėjo neatsiribos

Tarsi atspėdami tokį konservatorių žingsnį socialdemokratai dar užvakar prabilo apie tai, kad konservatorių, kaip Vyriausybės ramsčio, vietą galėtų užimti ir Darbo partija. Po pirmadienį vakare vykusio Socialdemokratų partijos prezidiumo posėdžio A.Brazauskas žurnalistams sakė, kad derybos su Darbo partijos atstovais “vyksta ir jos bus tęsiamos toliau”.

Tiesa, socialdemokratai Darbo partijai kelia reikalavimą, kuris pastarajai yra nepriimtinas - atsiriboti nuo Rusijoje besislapstančio šios partijos įkūrėjo ir buvusio lyderio Viktoro Uspaskicho.

Darbo partijos pirmininkas Kęstutis Daukšys tokį socialdemokratų raginimą vakar atmetė kaip nepagrįstą. “Tai yra žmogus, kuris yra vienas iš partijos kūrėjų. Jis dabar partijos narys, nėra jokiuose valdymo organuose. Nemanau, kad kažkokius dar kitokius atsiribojimus reikėtų daryti. Aš tikrai nerekomenduoju nė vienos partijos pirmininkui, kaip jam reikėtų elgtis su atskirais nariais”, - vakar atmetė raginimą K.Daukšys.

Jis taip pat tvirtino, kad Darbo partija pati “specialių žygių nedaro”, siekdama patekti į valdančiąją koaliciją, tačiau, anot jo, yra matoma, jog “konservatoriams ir socialdemokratams nepatogu gyventi” kartu. K.Daukšys vakar teigė, kad tiesioginio ir aiškaus pasiūlymo derėtis iš socialdemokratų nėra sulaukęs.

Ar derybos vyksta?

K.Daukšio teigimu, Darbo partija svarstytų galimybę vėl dalyvauti valdančiosios koalicijos veikloje, tačiau to siektų ne bet kokiomis priemonėmis.

“Darbo partija, jeigu būtų iš tikrųjų rimtų pasiūlymų, aišku, svarstytų juos, bet tai nereiškia, kad mes bet kokiomis priemonėmis norėtume grįžti į valdžią. Mes norėtume dalyvauti pirmiausia programos pagrindu, kad programos būtų suderintos. Antras dalykas, aišku, lygiais pagrindais, nešnekant apie kažkokias tariamas mūsų nuodėmes, kadangi jau, man atrodo, visai Lietuvai nusibodo tas nuolatinis eskalavimas, kad Darbo partija kažkokia kitokia negu visos”, - kalbėjo Darbo partijos pirmininkas.

Vis dėlto ne tik iš K.Daukšio, bet ir iš kitų politikų komentarų susidaro įspūdis, kad A.Brazauskas apie jau esą vykstančias derybas su Darbo partija kalbėjo avansu. Dar pirmadienį premjeras Gediminas Kirkilas po susitikimo su Darbo partijos atstovais neigė derėjęsis dėl paramos jo vadovaujamai Vyriausybei.

Vakar Seime kalbinti parlamentarai socialdemokratai taip pat teigė negalį komentuoti derybų su Darbo partija, kadangi jose “patys nedalyvauja”.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų