- Vytautas Markevičius, LRT radijo laida „Ryto garsai“, LRT.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Atsirado naujų kalbos vartojimo sričių, todėl ją reikia pritaikyti ir atnaujinti, norint kalbėti apie šiuolaikines technologijas, daiktus, mokslinius tyrimus.
Taip LRT RADIJUI sako Valstybinės lietuvių kalbos komisijos vadovė daktarė Daiva Vaišnienė. Anot jos, per šių metų Lietuvių kalbos dienas įvyko daugiau nei 2 tūkst. renginių Lietuvoje ir užsienyje, kurie tęsis ir toliau, be to, šiais metais ketinama diskutuoti dėl Valstybinės lietuvių kalbos konstitucinio įstatymo projekto atnaujinimo.
– Manyčiau, kad lietuvių kalbai skiriamas deramas dėmesys, ji puoselėjama, saugoma įstatymo. Kodėl tuomet antrus metus rengiamos Lietuvių kalbos dienos? Koks jų tikslas?
– Lietuvių kalbos dienos skirtos bendruomenei tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Jų tikslas yra skleisti žinias apie lietuvių kalbą. Ir užsienyje šios dienos tikrai yra populiarios. Šiais metais jos truko nuo vasario 16 d. iki kovo 11 d. Lietuvoje ir užsienyje vyksta daugiau nei 2100 renginių.
Reikia išlaikyti supratimą apie tai, kam mums reikalinga gimtoji, valstybės kalba, ką ji reiškia. Tai – gerokai daugiau nei tik kalbos gramatika.
Dalyvauja daugybė institucijų, bendruomenių. Daug renginių vyksta aukštojo mokslo ir bendrojo ugdymo įstaigose, užsienio lietuvių bendruomenėse, Lietuvos ambasadose užsienyje. Nemažai renginių vyksta muziejuose.
Muziejai rengia parodas apie lietuvių kalbą, pabrėžia asmenybes, kurios formavo lietuvių kalbą, kūrė jos terminiją. Taigi, Lietuvių kalbos dienos yra skirtos pabrėžti, kad lietuvių – mūsų valstybės kalba, vienas iš tautos tapatybės ženklų.
– Kodėl reikia didinti kalbos prestižą? Ar jis mažėja?
– Prestižą reikia palaikyti. Reikia išlaikyti supratimą apie tai, kam mums reikalinga gimtoji, valstybės kalba, ką ji reiškia. Tai – gerokai daugiau nei tik kalbos gramatika. Mokyklose tai pat reikėtų kalbėti ne tik apie kalbos taisykles, bet apie tai, kam reikalinga lietuvių kalba, kodėl ji svarbi.
O ji svarbi, kad galėtume šioje valstybėje susikalbėti, galėtume išlaikyti kalbą kaip paveldą, galėtume ja kurti. Taip pat – pritaikyti kalbą šiuolaikinėse technologijose, kalbėti ja apie pačius įvairiausius, naujus dalykus, atsirandančius gyvenime. Tai ir naujos technologijos, daiktai, moksliniai tyrimai.
Lietuvių kalba nuolat keičiasi ir visą laiką reikia šį bei tą išmokti. Kartais, kai norime suprasti lietuvių kalbą kaip savo savastį, turime kai ką išmokti. Bet ne visada norime tai daryti. Ko gero, tai pagrindinis dalykas. Kalba turi būti kiekvieną dieną kuriama ir atnaujinama.
– Lietuvių kalbos dienos baigėsi, bet darbai nesibaigia. Kokių tikslų turite ateičiai?
– Šiais metais lietuvių kalbos dienos netilpo į beveik mėnesio laikotarpį, todėl kai kurie renginiai vyks ir po Lietuvių kalbos dienų pabaigos. Nieko tokio, juk šie metai – ir Lietuvių kalbos kultūros metai. Viena iš veiklų, susijusi su kalbos kultūros metų programa, kuriai neseniai pritarė ir vyriausybė, – rudenį rengiama konferencija. Jos tema – kalbos kultūros ir švietimo sąveika, sąsajos.
Šie metai, mano nuomone, skirti ir kultūros kalbos metams. Kultūros kalba – ta, kurią vartojame kaip išsilavinę žmonės, tai meno kalba. Kultūros kalba, be kitų ypatybių, yra sklandi ir taisyklinga. Šiais metais vėl kalbėsime apie Valstybinės lietuvių kalbos konstitucinį įstatymo projektą, kuris jau senokai svarstomas Seime, bet dar nepriimtas. Yra atsiradusių naujų kalbos vartojimo sričių, kurių galiojantis įstatymas nebeapima. Vis kyla nesusipratimų, susijusių su įstatymo nuostatomis, kurios buvo aktualios 1995 m. Dabar jos turi būti išplėstos arba išsamiau paaiškintos.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Lietuva palaiko Lenkijos idėją vykdyti Baltijos jūros policijos misiją: būtume pajėgūs
Krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas palaiko Lenkijos siūlymą steigti specialias pajėgas Baltijos jūros infrastruktūrai saugoti bei sako, jog Šiaurės, Baltijos šalių bei NATO karinis laivynas būtų pajėgus tokią misij...
-
NKSC plečia tarptautinį bendradarbiavimą kibernetinių grėsmių paieškos srityje
Nacionalinio kibernetinio saugumo centras (NKSC) stiprins bendradarbiavimą kibernetinių grėsmių analizės srityje, trečiadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija. ...
-
Vilniaus rotušėje apdovanoti inovatyviausi šalies mokytojai
Sostinės rotušėje trečiadienio vakarą apdovanoti inovatyviausi šių metų Lietuvos mokytojai, pranešė Vyriausybės spaudos tarnyba. ...
-
Tiriant kabelių Baltijos jūroje pažeidimus sudaryta trijų valstybių pareigūnų tyrimo grupė
Atliekant ikiteisminį tyrimą dėl Baltijos jūros dugnu nutiestų interneto ryšio kabelių pažeidimų, Lietuvos, Suomijos ir Švedijos prokuratūrų bei teisėsaugos institucijų vadovai nusprendė sudaryti Jungtinę tyrimo grupę. ...
-
Iš Lietuvos deportuojamos verslininkės: mus siunčia namo, bet mes neturime namų
Prieš penkerius metus Šiauliuose verslą įkūrusios vietnamietės Migracijos departamento sprendimu deportuojamos iš Lietuvos, nes neįdarbino lietuvių. Pusseserės pasakoja, kad turėjo verslą ir Šiauliuose, ir Vilniuje, tačiau...
-
G. Nausėda paskyrė D. Vedricką antrajai VPT vadovo kadencijai
Prezidentas Gitanas Nausėda Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktoriaus Darių Vedricką paskyrė dar vienai penkerių metų kadencijai. ...
-
Kalėdiniai Kauno siurprizai: ir šventinis miestelis, ir susitikimai bei pramogos
Šventinė nuotaika Kaune jau skleidžiasi, Vienybės aikštėje papuošta kalėdinė miesto eglė kviečia susitikti, pabendrauti. Šalia įsikūrė ir smaližius viliojantys kupolai. Čia bus galima susitikti ir su Seneliu Kalėda. Se...
-
Sostinės vaikų darželiuose nuo 2025 metų rugsėjo branginamas maitinimas2
Sostinės vaikų darželiuose nuo kitų metų rugsėjo 1-osios branginamas maitinimas. ...
-
Į saugotinų sąrašą įtraukta beveik 26,5 tūkst. Vilniuje esančių medžių1
Į saugotinų sąrašą įtraukta beveik 26,5 tūkst. medžių, pranešė Vilniaus miesto savivaldybė. ...
-
Vilniaus taryba nutarė skverui suteikti Mažosios Lietuvos vardą, aikštei – J. K. Glaubico
Vilniaus miesto taryba trečiadienį nutarė bevardžiam skverui sostinėje suteikti Mažosios Lietuvos pavadinimą, o aikštei – architekto Jono Kristupo Glaubico vardą. ...