Kitas Seimo vadovas bus renkamas ketvirtadienį Pereiti į pagrindinį turinį

Kitas Seimo vadovas bus renkamas ketvirtadienį

2009-09-19 12:31
Kitas Seimo vadovas bus renkamas ketvirtadienį
Kitas Seimo vadovas bus renkamas ketvirtadienį / Šarūno Mažeikos (BFL) nuotr.

Naujojo Seimo pirmininko rinkimai vietoj antradienį iš šių pareigų atstatydinto Arūno Valinsko numatomi jau šį ketvirtadienį. Greičiausiai šias pareigas užims konservatorė Irena Degutienė. Tačiau kol kas neaišku, kaip susiklostys situacija valdančiojoje koalicijoje, ar ji išliks pakankamai gyvybinga.

Nutraukė apsaugą

Antradienį Seimas slaptu balsavimu pareiškė nepasitikėjimą A.Valinsku. Už tai balsavo 95 Seimo nariai, prieš buvo 20, balsadėžėje rasti 9 sugadinti biuleteniai.

Seimo pirmininku Tautos prisikėlimo partijos (TPP) lyderis A.Valinskas išbuvo mažiau kaip vienerius metus. Į šias pareigas, susitarus keturioms centro dešinės valdančiosioms partijoms, jis buvo išrinktas pernai lapkričio 17 dieną, kai į pirmąjį posėdį susirinko dabartinės kadencijos Seimas. Tiesa, išrinktas jis buvo tik iš antrojo karto, nes per pirmąjį slaptąjį balsavimą nesurinko reikiamo balsų skaičiaus.

Vadovybės apsaugos departamento vyrai, dar antradienio rytą saugoję A.Valinską, popiet jau nebesirūpino jo apsauga. Panaikinta ir A.Valinsko teisė naudotis Seimo pirmininkui skirtu tarnybiniu limuzinu su policijos palyda.

Seimas iškart priėmė nutarimą dėl pavedimo parlamento pirmajai vicepirmininkei I.Degutienei laikinai eiti Seimo vadovo pareigas. Ji ir bus saugoma bei naudosis Seimo pirmininkui skirtu automobiliu iki bus išrinktas naujas parlamento vadovas.

Tačiau nemenka tikimybė, kad šiomis privilegijomis I.Degutienė galės naudotis ir ilgesnį laiką, nes ji yra vadinama pačia realiausia kandidate į Seimo pirmininkus.

Kandidatą turi kelti 15 parlamentarų

Naujasis vadovas bus renkamas jau šį ketvirtadienį Seimo plenariniame posėdyje. „Taip numatoma Seimo Statute – rinkti pirmininką reikia jau kitame posėdyje po to, kai pareigų netenka ankstesnis“, - aiškino portalui I.Degutienė.

Kandidatus į Seimo pirmininkus oficialiai gali siūlyti ne mažiau kaip 15 parlamentarų.

Valdančioji koalicija tikisi jau trečiadienį susitarti dėl galimo bendro kandidato į šias pareigas. Opozicijos atstovai leidžia suprasti iš esmės neprieštaraujantys I.Degutienės kandidatūrai.

Balsavimas dėl Seimo pirmininko vyksta slaptai.

„Kiti klausimai gali palaukti“

Bet keičiant Seimo vadovą nebeaišku, kaip toliau klostysis valdančiosios daugumos ateitis.

Pats A.Valinskas, nors ir praradęs parlamento pirmininko postą, leidžia suprasti neketinąs trauktis iš valdančiosios koalicijos. „Esu jau sakęs ir dabar pakartosiu, kad šaliai yra reikalinga stabiliai, ramiai dirbanti koalicija“, - sakė jis po slapto balsavimo Seime dėl nepasitikėjimo.

Tačiau su A.Valinsku konfliktuojanti buvusi jo vadovaujamos TPP dalis, pasivadinusi „Vienos Lietuvos“ frakcijos vardu, irgi pareiškė norinti išlikti koalicijoje, bet reikalauja aukštų postų, kurių dabar neturi. Mat A.Valinskas, nors ir praradęs Seimo vadovo pareigas, bent jau išlaikė savo šalininkus dvejuose ministrų postuose.

A.Valinską remiančios „Ąžuolo“ frakcijos narių tėra 7, „Vienoje Lietuvoje“ - 13 Seimo narių. Todėl pastarosios frakcijos atstovai kelia klausimą dėl proporcinio pasidalinimo postais valdančiojoje koalicijoje. Dar neaišku, kaip ir kada ši problema bus išspręsta.

„Mano požiūris toks – pirmiausia išsprendžiame naujojo Seimo pirmininko klausimą. Visi kiti klausimai gali ir palaukti“, - antradienį sakė premjeras, valdančiosios Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis Andrius Kubilius, anksčiau tvirtinęs, kad nenori esminių pokyčių dabar dirbančioje Vyriausybėje.

Gali būti peržiūrėta sutartis

Jau trečiadienį arba šios savaitės pabaigoje turėtų prasidėti valdančiąją koaliciją sudarančių partijų ir Seimo frakcijų konsultacijos, „kaip toliau gyventi“.

„Būtų neetiška dabar kalbėti, kas ir kaip bus nuspręsta. Pirmiausia koalicija turi susirinkti ir apsispręsti viduje, tik tada paviešinti, ką nusprendė“, - sakė A.Valinskas.

Neatmetama, kad bus peržiūrėta ir iš naujo pasirašyta valdančiosios koalicijos sutartis.

Kartu su „Ąžuolo“ ir „Vienos Lietuvos“ frakcijomis koalicija turi 84 Seimo narius iš 141. Be „Vienos Lietuvos“ lieka minimali 71 parlamentaro dauguma, be „Ąžuolo“, jeigu jis pasitrauktų, koalicija turėtų 77 Seimo narius. Be abiejų frakcijų koalicija netektų daugumos – vos 64 Seimo nariai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų