Kiaulių maras toliau grėsmingai plinta Pereiti į pagrindinį turinį

Kiaulių maras toliau grėsmingai plinta

2015-08-19 11:30 kauno.diena.lt inf.
Kiaulių maras toliau grėsmingai plinta
Kiaulių maras toliau grėsmingai plinta / Scanpix nuotr.

Lietuvoje patvirtintas aštuntas šiais metais afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejis kiaulių laikymo vietoje. Rugpjūčio 18 d. židinys nustatytas mažame ūkyje Noriūnų kaime (Kupiškio r.), kuriame iš viso augintos dvi kiaulės, praneša Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistams patvirtinus AKM diagnozę, kiaulės sunaikintos, atlikta ūkio dezinfekcija. Aplink ligos židinį 3 km ir 10 km spinduliu nustatytos apsaugos ir priežiūros zonos.

Visos kiaulių laikymo vietos, patenkančios į šias zonas, tikrinamos veterinarijos gydytojų, registruojamos jose laikomos kiaulės, atliekami klinikiniai tyrimai, imami kraujo mėginiai. Gyventojams iš šių zonų draudžiama išvežti kiaules ir kiaulieną.

Žmonės, gyvenantys nustatytų zonų teritorijoje ir norintys savo reikmėms paskersti laikomas kiaules, privalo apie tai informuoti Kupiškio valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą ir suderinti mėginių paėmimą. Mėsą bus galima vartoti tik gavus neigiamus AKM tyrimų rezultatus.

Kupiškio rajonas priskiriamas AKM užkrėstai teritorijai, jame buvo nustatyta šernų, užsikrėtusių šia liga, todėl čia nuolat vykdoma AKM stebėsenos programa.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena, kad draudžiama kiaules šerti termiškai neapdorotais pašarais, be to privalu laikytis kitų biologinės saugos reikalavimų (nelaikyti kiaulių lauke, termiškai apdoroti pašarus, riboti pašalinių asmenų apsilankymus ūkiuose ir kt.).

AKM plinta ne tik Lietuvos, bet ir kaimyninių šalių kiaulių ūkiuose. Nuo metų pradžios Latvijoje užregistruoti septyni AKM židiniai naminių kiaulių laikymo vietose (daugiausiai buvo laikoma 18 kiaulių), Estijoje – keturiose smulkiose kiaulių laikymo vietose (didžiausiame laikytos 6 kiaulės) ir aštuoniuose stambiuose ūkiuose, kur viename iš jų buvo laikoma daugiau kaip 6 tūkst. kiaulių. Lenkijoje padėtis kiek geresnė, šių metų pradžioje AKM pasireiškė tik viename nedideliame ūkyje (laikytos 7 kiaulės).

„Atsižvelgiant į susiklosčiusią vis blogėjančią situaciją Baltijos regione, šių metų rugsėjo pradžioje Europos Komisija planuoja sušaukti šių valstybių vyriausiuosius veterinarijos pareigūnus aptarti tolesnę kovos su AKM strategiją ir būdus siekiant užkirsti kelią šiam pavojingam virusui plisti", – sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Jonas Milius.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų