Karių gyvybės patikėtos įtartinos kokybės gaminiams Pereiti į pagrindinį turinį

Karių gyvybės patikėtos įtartinos kokybės gaminiams

2016-04-25 09:00

Lietuvos kariuomenės Karo medicinos tarnyboje (KMT) pastaruosius metus paklausą turi ne NATO standartus atitinkantys, o kinų kilmės gaminiai. Jie perkami iš bendrovės, kuriai vadovauja buvusios KMT skyriaus viršininkės vyras.

Itin svarbi priemonė

Šių metų kovą dr. Jono Basanavičiaus KMT paskelbė atvirą konkursą medicinos priemonėms įsigyti. Tarp išvardintųjų buvo ir turniketai. Lietuviškai varžtimi vadinama priemonė skirta intensyviam kraujavimui sustabdyti užveržiant kūno dalį virš sužeidimo vietos. Vyresniems žmonėms ši priemonė dar žinoma kaip žgutas.

Dienraščio dėmesį patraukė konkurso reikalavimas – turniketas turi būti CAT (Combat Application Tourniquet – angl.) arba atitinkantis taip pažymėtam gaminiui keliamus reikalavimus. Būtent CAT turniketai yra naudojami NATO. JAV kariuomenės chirurgų tyrimų centras patvirtino, kad jis patikimas 100 proc. – patikimai ir nedelsiant sustabdo kraujavimą bet kurioje viršutinių ir apatinių galūnių vietoje, išgelbėja gyvybę sustabdydamas kraujavimą, lengvai ir greitai panaudojamas esant stresinei būklei ir situacijai. CAT turniketų, gaminamų nuo 2005 m., patikimumas patikrintas ne vienoje NATO karinių pajėgų karo operacijoje.

Nustatyta, kad turniketai yra viena iš svarbiausių medicininių priemonių karo metu. Todėl juos turi nešiotis visi kareiviai, jiems keliami itin aukšti kokybės reikalavimai, nes nesuveikus turniketui žmogaus gyvybė pakimba ant plauko.

Dienraščiui pasidomėjus, kiek KMT yra įsigijusi ir dar žada įsigyti CAT turniketų, paaiškėjo, kad į tarnybos sandėlius dvejus metus plaukė kiniški, žymiai pigesni turniketai.

Medikai nesusidūrė

Savo pavardės viešai skelbti nesutikęs karininkas pasakojo, kad tarptautinėse pratybose ir įvairiose misijose dalyvaujantys Lietuvos kariai su savimi nešiojasi CAT turniketus. Juos turi ir aukštesnio rango kariškiai, o visiems kitiems išdalijami kiniški.

CAT turniketai išties yra brangesni nei kiniški. Taip yra ne tik todėl, kad jų gaminimui naudojamos kokybiškesnės medžiagos. CAT turniketai yra dalyvavę daugybėje bandymų ne tik laboratorijose, bet ir NATO kariuomenės pratybų, mūšių metu. Visi šie tyrimai taip pat didina gaminio kainą.

Ilgus metus Kauno rajono greitosios medicininės pagalbos stotyje (GMPS) dirbanti Audronė Gaigalienė dienraščiui prisipažino nesusidūrusi su kinų gamybos turniketais, tačiau svarstė,kad galbūt jie nėra blogi: "Jei jie turi sertifikatą, galbūt yra patikimi. Tačiau negaliu spręsti, ar taip iš tikrųjų yra. Visų pirma reikia juos išbandyti."

Atsargus buvo ir Kauno miesto GMPS viršininkas Nerijus Mikelionis: "Neteko susidurti su kiniškais turniketais. Tačiau reikia pripažinti, kad pastaruoju metu kiniškų prekių kokybė gerėja."

Svarūs pirkiniai

Daugelį kiniškų priemonių KMT pirko iš Kaune registruotos mažosios bendrijos "Beanita".

Krašto apsaugos ministerija (KAM) dienraštį informavo, kad 2014–2015 m. KMT su šia bendrija sudarė septynias viešųjų pirkimų sutartis. Jei tikėti redakcijai pateikta informacija, ne kinų gamybos buvo tik dviejų rūšių prekės – Nyderlanduose registruoti ir gaminami repelentai nuo uodų, kainavę per 22 tūkst. eurų, ir iš Italijos gamintojo įsigytas per tūkstantį eurų kainavęs plantoskopas. Kitos prekės – turniketai, neštuvai, perrišimo paketai, spaudžiamieji tvarsčiai, universalūs įtvarai – kiniškos. Per dvejus metus už jas sumokėta veik 64 tūkst. eurų.

Krašto apsaugos ministro patarėjo viešiesiems ryšiams Vaidoto Linkaus dienraštis prašė atskleisti bendrijos "Beanita" sutartis ne tik su KMT, bet ir su Lietuvos kariuomene. Pastarosios informacijos taip ir nesulaukta.

Portalo kontraktai.eu duomenimis, "Beanita" 2014–2016 m. dalyvavo vienuolikoje viešųjų konkursų. Sutarčių su KMT suma – per 81 tūkst. eurų, su Lietuvos kariuomene – veik 26 tūkst. eurų.

Kryptį nurodė žmona?

Registrų centro duomenimis, 2012 m. spalį Kaune registruotos sėkmingai viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančios mažosios bendrijos vadovas – Paulius Goželskis. Nuo 2014 m. vasario pabaigos, Registrų centro duomenimis, jis yra vienintelis bendrijos narys. Registrų centras taip pat duoda nuorodą, kad šiai bendrijai priklauso portalas sandariklis.lt, siūlantis klientams hermetikus, klijus, kai kurias kitas prekes. 2014 m. bendrijos metinė apyvarta neviršijo 50 tūkst. eurų – maždaug tokiai sumai buvo sudaryta sutarčių su KMT.

Kaip galėjo atsitikti, kad statybinėmis medžiagomis prekiaujanti bendrija šastelėjo link medicinos? Atsakymą diktuoja bendrijos vadovo šeiminiai ryšiai: P.Goželskio žmona – buvusi KMT Personalo skyriaus viršininkė Ligita Goželskienė.

"L.Goželskienė maždaug 2012 m. išėjo į atsargą. Ar ji palaiko kokius nors ryšius su buvusia tarnyba, man nežinoma", – dienraščiui sakė dabartinis KMT Personalo skyriaus viršininkas Eimantas Šabonas.

Kalbėti nepanoro

KMT vadė pulkininkė leitenantė Jolita Sesartienė tik dienraščio spiriama sugebėjo pusiau atsakyti į jai pateiktus klausimus – dermatologės išsilavinimą įgijusi moteris spyrėsi neturinti "net penkių minučių laisvo laiko". Paklausus, ar tarnybos metu teko susidurti su L.Goželskiene, pašnekovė prisipažino pažįstanti šią moterį. Tačiau paklausus, kaip vadė vertinanti faktą, kad jos buvusios pavaldinės bendrija laimi KMT viešuosius konkursus, J.Sesartienė tiesaus atsakymo nedavė: "Turiu patikrinti, kiek prekių ir kokio asortimento pirkta. Pirkimai vykdomi įstatymo nustatyta tvarka."

Paklausta, kaip vertinanti faktą, kad tarnyba iš šios bendrovės įsigyja kiniškas prekes, J.Sesartienė atkartojo, jog "pirkimai vykdomi apibrėžta, nustatyta tvarka, vyksta konkursai, apklausos" ir pokalbį, jam dar nepasibaigus, nutraukė.

Abstraktus pokalbyje su dienraščiu buvo ir KAM Įsigijimų departamento vyresnysis patarėjas Darius Puidokas: "Jei buvo laikomasi Viešųjų pirkimų įstatymo, paskelbto konkurso sąlygų, vargu ar galima įžiūrėti kokių nors pažeidimų. Juolab kad Viešųjų pirkimų tarnyba neužprotestavusi KMT pirkimų."

Turniketai

Tai viena svarbiausių taktinės medicinos priemonių, kuri susigrąžino šlovę paskutiniųjų karų metu. Turniketas naudojamas sustabdyti gausiam kraujavimui iš sužeistos ar amputuotos galūnės. Tai greita, pigi ir ypač efektyvi priemonė kraujavimui stabdyti, jei naudojama teisingai. Turniketus šiais laikais privalo turėti ir nešiotis visi kariai, jie turi būti lengvai pasiekiamoje vietoje, nes nuo to priklauso visų gyvybės.

Turniketai turėtų būti paprasti, be sudėtingų mechaninių prietaisų, kurie gali nesuveikti papuolę į rankas nesusipažinusiam su jais kariui. Renkantis turniketą, geriausia ieškoti naujausių versijų modelių, išbandytų ir patvirtintų kariuomenės, nes turniketai, kaip ir dauguma kariuomenės naudojamos technikos, tobulinami atsižvelgiant į karių pastabas. Šiuolaikiniai turniketai gaminami pramoniniu būdu, vyrauja dviejų tipų: CAT (gamintojas "North American Resque") – su kibiu diržu, plastikiniu ar plastikuotu metaliniu malūnėliu ir fiksavimo loveliu) ir SOFT-T (gamintojas "Tactical Medical Solutions") – su greito užveržimo sagtimi, metaliniu malūnėliu ir viena ar dviem fiksavimo sagtimis.

Be brangių skirtingų generacijų amerikietiškų turniketų, rinkoje gausu ir abejotino patikimumo replikų, kuriomis, neišbandžius lauko sąlygomis (šaltyje, didelėje drėgmėje, purve ir pan.), labai pasikliauti nereikėtų.

 


Vida Marija Čigriejienė

Seimo narė, medikė

Jei gaminiai gaminami Kinijoje masiškai, iš patirties žinome, kad tai nėra pakankamos kokybės prekės. Viena vertus, nemanau, kad Lietuvos kariuomenė yra tokia nepajėgi ir pirktų mažos kainos, galbūt nekokybiškas prekes. Manyčiau, kad Karo medicinos tarnyba tokiu atveju pasikonsultuoja su medikais.

Kas kita, kai paaiškėja iš ko ir kas – šiuo atveju turniketai yra perkama. Kai perkama iš buvusios darbuotojos vyro bendrovės, mažų mažiausia blogai, neskaidru, kvepia viešųjų ir privačių interesų konfliktu, šališkumo. Aišku, panašiais atvejais pirkimų organizatorius žegnojasi, kad pirkinys pasirinktas remiantis pirkimo reikalavimu – mažiausios kainos principu. Tačiau kas iš to išeina, mes esame pamokyti ne vieną kartą – prekės ir paslaugos būna nekokybiškos, neretai tenka ieškoti papildomų lėšų, kad pirkimo objektas ir kokybė būtų tokie, kokių reikalauta ir tikėtasi. Kai pasirenkamas mažiausią kainą pasiūlęs tiekėjas, tai yra viešųjų pirkimų konkursų brokas.

Vilius Kočiubaitis

Karo medikas, steigęs ir vadovavęs Lietuvos karo lauko ligoninei Afganistano Goro provincijoje, dirbęs Vokietijos karo ligoninėje Kabule

Tarnaujant Afganistane, medikamentai ir medicininė įranga, kiti būtini medicininiai prietaisai buvo tiekiami iš Lietuvos. Viskas buvo lietuviška, europietiška. Nebuvo nei iranietiškų, nei kiniškų, nei pakistanietiškų. Afganistane mes buvome aprūpinti tuo, kas sertifikuota Lietuvoje, NATO šalyse.

Kas dėl Afganistane naudotų turniketų, kiek pamenu, jie buvo pagaminti arba Izraelyje, ar kokioje kitoje Europos valstybėje, gaminančioje kokybiškus, patikimus ir paklausą tarp kariškių turinčius gaminius. Neturiu jokio supratimo apie kiniškus turniketus, jais neteko naudotis. Net mūsų mokymo centre tokių kaip mokymo priemonės nėra.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų