Pasak ministerijos, taip siekiama mažinti mirtingumą dėl pirmalaikių mirčių, kurių galima išvengti laiku ir kokybiškai suteikiant pirmąją pagalbą.
Ministrų kabinetas taip pat reikalavimų teikti pirmąją pagalbą sąrašą papildė privalomu mokėjimu ją teikti anafilaksijos atveju.
Anafilaksija – sunki alerginė reakcija.
Anot ministerijos, šiuo metu teisės aktais nėra nustatyta aiški pareiga suteikti pirmąją pagalbą žmonėms, patyrusiems anafilaksiją, o tai kelia riziką, nes Higienos instituto duomenimis, patyrusių anafilaksinį šoką skaičius pastaraisiais metais didėja.
2020-aisiais 564 žmonės patyrė anafilaksinį šoką, iš jų 155 vaikai; 2021 metais – 996 asmenys, iš jų 199 vaikai; 2022 metais – 896 žmonės, iš jų 255 vaikai; 2023-aisiais – 1163 asmenys, iš jų 341 vaikas.
Mirties atvejų ir jų priežasčių registro duomenimis, 2021 metais keturi asmenys mirė dėl anafilaksinio šoko, 2023-aisiais – vienas.
Įvykus anafilaksijai, būtina nedelsiant kviesti greitąją medicinos pagalbą, jei įmanoma, pašalinti kontaktą su alergenu, jei nukentėjusysis turi su savimi adrenalino autoinjektorių, padėti nukentėjusiajam jį panaudoti.
Kol atvyks greitoji medicinos pagalba, stebėti nukentėjusiojo gyvybinius požymius, o esant poreikiui, pradėti gaivinimą.
Tyrimų duomenimis, uždelsta pagalba anafilaksijos atveju yra susijusi su aukštesniais hospitalizavimo ir mirtingumo rodikliais.
Priimtame teisės akte taip pat kariams ir pėstininkų gelbėtojams nustatytos papildomos kompetencijos, kurių jiems reikia teikiant pirmąją pagalbą.
Šiuo metu krašto apsaugos sistemoje patvirtintuose pirmosios pagalbos rinkiniuose jau yra įtrauktos priemonės, reikalingos teikiant pirmąją pagalbą, išskyrus vaistinius preparatus, nazofaringinį vamzdelį ir dekompresinę adatą.
Po pakeitimų papildomai į rinkinius bus įtraukti antimikrobiniai vaistiniai preparatai, nazofaringinis vamzdelis, dekompresinė adata, atitinkamai bus papildyta Karių pirmosios pagalbos mokymo bei Pėstininkų gelbėtojo rengimo programos.
„Didesnė tikimybė, kad kariams ir pėstininkams gelbėtojams teikiant pirmąją pagalbą su išplėsta kompetencija bus išgelbėta karinės operacijos rajone sužeistų asmenų gyvybė, kai dėl taktinės situacijos ir galimai uždelsto evakavimo pirmoji medicinos pagalba gali būti prieinama tik po neapibrėžtai ilgo laiko“, – nurodo SAM.
(be temos)