J. Jakavonio-Tigro sodyboje atidaryta rekonstruota partizanų vadavietė

  • Teksto dydis:

Partizano Juozo Jakavonio-Tigro sodyboje baigus atnaujinti Dainavos apygardos partizanų vadų J. Vitkaus-Kazimieraičio ir A. Ramanausko-Vanago vadavietę, liepos 23 d. susirinkusius į tradicinį renginį „Istorijos atgarsiai Merkio krante“ pasveikino krašto apsaugos viceministras Vilius Semeška.

Viceministras pabrėžė, kad ypač šiuo metu, kai visai greta Ukraina ginasi nuo agresoriaus iš rytų, vėl iš naujo turime įvertinti mūsų valstybės nepriklausomybės ir laisvės kovų svarbą, pokario partizaninio pasipriešinimo reikšmę Lietuvos valstybės egzistavimui. Taip pat tinkamai įamžinti Lietuvos laisvės kovotojų neįkainojamą veiklą ir auką.

„Džiaugiuosi, kad pavyko įgyvendinti Tigro pradėtą darbą – atnaujinti partizanų vadų vadavietę. Kuklaus jaunuolio, 19-mečio, davusio priesaiką Tėvynei ir iki paskutinio atodūsio dirbusio Lietuvos labui, ištvėrusio enkavedistų žiaurius tardymus ir dešimtmečio vergišką darbą Sibire. Tikiu, kad visi čia susirinkusieji, visa Lietuva tęs partizanų, visų paaukojusių gyvybes vardan Lietuvos darbus“, – sakė viceministras V. Semeška.

Juozas Jakavonis ginkluoto pasipriešinimo okupantams kelią pasirinko būdamas 19-os metų (gimė 1925 m. liepos 10 d. Kasčiūnų kaime, Merkinės valsčiuje). Subrendęs Nepriklausomybės metais, jis iš arti matė Antrojo pasaulinio karo siaubą, kuris neaplenkė ir jo šeimos. 1944 m. lapkričio 16 d. tapo partizanu.

1945 m. J. Jakavonis kartu su kitais partizanais savo tėvų sodyboje įrengė bunkerį, į kurį po 1945 m. birželio 14 d. vykusio Varčios mūšio buvo perkeltas A. Ramanausko-Vanago vadovaujamas Merkio rinktinės štabas, o vėliau, 1946 m. pradžioje, čia apsigyveno A apygardos vadas pulkininkas Juozas Vitkus-Kazimieraitis. Šiame bunkeryje buvo spausdinamas partizanų laikraštis „Laisvės varpas“, atsišaukimai prieš rinkimus į sovietų valdžią.

J. Jakavonis buvo svarbus Merkio rinktinės štabo ryšininkas, lydėdavo partizanus po kaimus ir keldavo juos per šalia esančią Merkio upę, platino atsišaukimus ir partizaninę spaudą, teikė žinias apie sovietų represinių struktūrų darbuotojų judėjimą.

1946 m. gruodžio 8 d. nešdamas pogrindinę spaudą, pakliuvo į NKVD pasalą ir buvo suimtas. Taip prasidėjo kankinimai ir kruvini tardymai Merkinės milicijos rūsiuose, Varėnoje, vėliau – Vilniaus KGB rūsiuose.

Merkio rinktinės štabo dienoraštyje A. Ramanauskas-Vanagas rašė: „Sužinojom, kad š. mėn. [gruodžio] 8 d. pas ūkininką paimtas gyvas ryšininkas partizanas Tigras… Tigras daug žino. Jeigu išduotų, būtų blogai. Tačiau juo pasitikim. Jis neišduos“. Merkio rinktinės štabo dienoraštyje Tigras ne kartą minimas kaip patikimas, veiklus partizanas ir ryšininkas.

1947 m. kovo 27 d. sovietų karo tribunolas Juozą Jakavonį nuteisė 10 m. kalėti lageryje ir 5 m. tremties. Kalintas Kolymoje (Magadano sr.), tremtyje buvo Grigorjevkoje (Krasnojarsko kraštas).

Po vergiško darbo dešimtmečio Sibire 1959 m. partizanas su šeima grįžo į Lietuvą. Čia jo niekas nelaukė. Tačiau ištvėrė ir tai. Vėliau aktyviai dalyvavo Sąjūdžio veikloje, sulaukęs Nepriklausomybės, užsiėmė istorijos iš pirmų lūpų sklaida. Šalia namų buvo atkastas ir įrengtas bunkeris, buvusi Pietų Lietuvos partizanų vadavietė, kuri kasmet pritraukia gausų lankytojų būrį ne tik iš Lietuvos, bet ir užsienio. Namų šeimininkas buvo visada pasirengęs papasakoti jo šeimą ir visą lietuvių tautą ištikusių kančių istoriją ir paliudyti, kad niekas negali palaužti žmogaus, tikinčio savo idealais, dvasios.

1988 m. tapo Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio, 1990 m. – atkurto Lietuvos Laisvės sąjūdžio nariu. 2005 m. parašė atsiminimų knygą „Šalia mirties”. 1998 m. pripažintas kariu savanoriu, apdovanotas Vyčio kryžiaus ordino Komandoro kryžiumi, 2000 m. – Lietuvos kariuomenės kūrėjo medaliu, 2018 m. kartu su šešiais bendražygiais tapo „Laisvės” premijos laureatu. 2021 m. suteikta partizanų vado A. Ramanausko-Vanago premija.

Renginyje taip pat dalyvavo LR Vyriausybės Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas ir pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas Vytautas Lansbergis, Lietuvos kariuomenės atstovai, Vilniaus karininkų įgulos choras „Aidas“, kt.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Jūs apie kokius palikuonis ? :)

Jūs apie kokius palikuonis ? :)  portretas
Konservatorių sąrašuose - Jakavonytė . Ponia dabar " žengs" į seimą po ponios konservatorės Andrikienės " paaukštinimo " .

Liudytojai yra gyvi

Liudytojai yra gyvi portretas
Ir jie liudija: tai buvo banditai, žudo vaikus, plėšę sodybas, tinginiavę ir su nukrypimais protingais nuo normos. Juos kamavo paranoja ir daugiau sunkių psichikos ligų. Tai buvo recidyvistai ir prostitutės, kurios voliojosi su jais miškuose. Neturite pagrindo kurti pasakų. Bet turite pareigą sureguliuoti šitų recudyvistų ir žmogžudžių palikuonis visus sulig vieną. Tai grėsmė visuomenei. Paveldėjimas yra neabejotinas. Ir esamu metu kuo kruopščiau surinkite visus duomenis apie jų palikuonis. Su biometriniais duomenimis ir draudimu jiems turėti palikuonių.

Liberastinei atmatai , Karbauskio tėvas 1944 gimimo !

Liberastinei atmatai , Karbauskio tėvas 1944 gimimo !  portretas
kada trėmė ? ! Bemoksli , pletkininke liberkonserva __1944 01 01 Varniuose, Telšių r.), agronomas,  Lietuvos kultūros politikos puoselėtojas, mecenatas. 1969 m. baigė Lietuvos žemės ūkio akademiją, 1978 m. įgijo agronomijos mokslų daktaro laipsnį. 1969–1986 m. dirbo Naisių („Už taiką“) kolūkio pirmininku, 1989–1992 m. – Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės instituto direktoriumi, 2007–2010 m. – UAB „Naisių investicijos“ generaliniu direktoriumi. 1976 m. Česlovo Vytauto Karbauskio iniciatyva įsteigta Zigmo Gėlės premija už pirmąją poezijos knygą, teikiama iki šiol, o 1984 m. įkurtas Literatūros muziejus Naisiuose (pradėjo veikti 1987 m.). Č. V. Karbauskis su sūnumi Ramūnu Karbauskiu 2005–2012 m. rėmė trisdešimties knygų serijos „Lietuvių literatūros lobynas. XX amžius“ leidybą. Jam suteiktas Garbingiausio Naisių krašto žmogaus vardas (2005), apdovanotas Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medaliu „Tarnaukite Lietuvai“ ir vardiniu medalio liudijimu už filantropinę veiklą, jaunų žm
VISI KOMENTARAI 9

Galerijos

Daugiau straipsnių