- Agnė Smolienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
„Jei aukštasis išsilavinimas yra ketveri ar šešeri metai, po kurių gali dirbti tik vienoje srityje, marinuotis vienoje siauroje profesijoje, aš tokio išsilavinimo nenoriu“, – teigia pirmakursis Simonas Surdokas, iškeitęs dirbtinio intelekto studijas į psichologiją Vytauto Didžiojo universitete (VDU).
Vaikinas džiaugiasi atradęs artes liberales (liberaliųjų menų) studijų modelį, dėl kurio gali derinti visus jam patinkančius dalykus: psichologiją, literatūrą, filosofiją ir net kiną.
Įvertintas išskirtine stipendija
Trimis šimtukais gimnaziją Alytuje baigęs Simonas ne tik įstojo į valstybės finansuojamą vietą, bet ir pelnė šiais metais VDU atkurtojo universiteto ir artes liberales koncepcijos Lietuvoje 35-mečiui įsteigtą stipendiją, kuri siekia 3 500 eurų.
Tokia stipendija buvo skirta būsimiems pirmakursiams, kurie išlaikė bent du valstybinius egzaminus šimtukais, kurių konkursinis balas ne žemesnis nei 9 balai (arba ne žemesnis nei 9,5 balo studijų programose, kuriose yra stojamasis egzaminas) ir kurie VDU studijų programą savo pageidavimų sąraše nurodė pirmu prioritetu, ir įstoję pateikė esė, kūrybinį projektą ar videomedžiagą tema „Artes liberales studijos – tai daugiau nei specialybė“.
„Glausta studijų kelionė skamba taip: rinkausi tarp filosofijos ir programavimo, tačiau mamos argumentas prieš filosofiją, klausiant, iš ko valgysiu duoną, mane nuginklavo ir pasirinkau informatikos mokslus. Filosofijai pritrūko drąsos“, – pasakoja studentas.
Pasirinkęs programavimo ir dirbtinio intelekto studijas KTU, Simonas susidūrė su dilema – jis turėjo apsispręsti, ar tęsti sėkmingai pradėtą, bet neįkvepiančią karjerą, ar ieškoti naujų horizontų.
„Pasirinkau tai, kas gerai sekėsi mokykloje, o studijos žadėjo perspektyvas ir saugumą. Tačiau nesijaučiau savo vietoje. Iki tol nebuvau apsvarstęs varianto, kad išvis galėčiau rinktis ką nors, be tiksliųjų mokslų. Vis dėlto dabar studijuoju psichologiją ir negaliu atsidžiaugti sprendimu“, – dalijasi Simonas.
Savanorystė atvėrė akis
Ypatingą stipendiją Simonas planuoja išleisti pragyvenimui – bent kol kas nuims naštą nuo tėvų pečių. Per akademines atostogas vaikinas įsidarbino lietuvių IT įmonėje – dirbo techninės pagalbos klientams specialistu. Čia ir įsitikino, kad labiausiai patinka bendrauti, o štai techninė pusė – ne jam.
„Priimant sprendimą reikėjo nemažai palaikymo tiek iš draugų, tiek iš šeimos. Ko gero, daugiausia diskusijų vyko su mama. Džiaugiuosi, kad vyko tie pokalbiai, nes patį vertingiausią patarimą davė mama“, – Simonas sako, kad būtent ji pasiūlė jam savanoriauti „Jaunimo linijoje“.
Šis pasiūlymas tapo reikšmingas jo gyvenime, nes savanorystė padėjo suprasti, kad nori dirbti su žmonėmis ir gilintis į jų problemas.
Čia mokydamasis ir gilindamas žinias visai užsimirštu, kad tai dar ir studijuoju. Temos, veiklos ir užduotys tikrai labai atliepia tai, kas man nuoširdžiai įdomu.
Taip pat, anot vaikino, nemaža dalis „Jaunimo linijos“ savanorių yra VDU studentai – teigiami atsiliepimai apie universitetą ir psichologijos studijas čia paskatino Simoną likti Kaune ir po akademinės pertraukos stoti į VDU.
„Dalį laisvalaikio skiriu savanorystei „Jaunimo linijoje“. Po paskaitų veikiu beveik tą patį, ką studijuoju. Kol studijavau KTU, tik maža dalis mano laisvo laiko buvo susijusi su dirbtiniu intelektu. Čia mokydamasis ir gilindamas žinias visai užsimirštu, kad tai dar ir studijuoju. Temos, veiklos ir užduotys tikrai labai atliepia tai, kas man nuoširdžiai įdomu“, – pasakojo Simonas, universitete iškart susiradęs ir naujų draugų.
Profesinėje srityje vaikinas taip pat ieško ryšio su žmonėmis. Dabar, anot jo, to netrūksta nei bendraujant su bendrakursiais, nei su dėstytojais. „Studijuodamas dalykus, kuriuos man teikia artes liberales modelis, ieškau, kaip viena sritis gali papildyti kitą, o tai palieka atidarytas kad ir ne duris, bet bent jau langelį mažą į skirtingas sritis. Vien ryšio užmezgimas su dėstytoju atveria naujų galimybių: pasikalbi, išgirsti kažkokių minčių, tave paskatina ir, žiūrėk, jau eini keliu, kuriuo nesitikėjai, kad eisi“, – pasakoja studentas.
Mokslų planą susidėlioja pats
Kad galėtų derinti skirtingus dalykus, pirmakursis pasirinko ne gretutines studijas, o programą „Academia Cum Laude“, kuri suteikia absoliučią laisvę pagal savo tikslus susidėlioti individualų studijų kelią. Ne vienus metus rašantis ir internete savo kūrinius publikuojantis Simonas nutarė ir universitete neatsisakyti savo ambicijos kurti literatūrą.
„Prieš motyvacinį pokalbį turėjau parašyti laišką, kuriame išvardijau daugmaž apčiuopiamus dalykus apie save: nuveiktus darbus ir pasiekimus, interesus. Pastraipos pabaigoje palikau sakinuką apie tai, kad jau kelerius metus pats rašau. Man tai pasirodė nekonkretu ir ne taip reikšminga, todėl tikrai maloniai nudžiugau, kad būtent ši detalė kalbantis sudomino mano mentorę“, – kartu su mentore, VDU Humanitarinių mokslų fakulteto dekane doc. dr. Rūta Eidukevičiene Simonas suderino ketverių metų projekto planą, kurio esmė – literatūros tyrinėjimas ir kūrimas.
Vaikinas džiaugiasi, kad universitete gali praktiškai įgyvendinti artes liberales suteikiamą laisvę. „Academia Cum Laude“ pristatyme programos koordinatorius Domas Boguševičius įvardijo, kad artes liberales leidžia skirtingų sričių specialistams susikalbėti tarpusavyje. Mane tai ir domina. Iš įvairių sričių galiu pasiimti tiek, kad galėčiau užmegzti dialogą, o jeigu man tai bus svarbu, galėsiu tą dialogą bet kada praplėsti“, – teigia Simonas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Orai Lietuvoje: įspūdingas „Kalėdų Senelio skrydis“ ir niūrokos prognozės
Meteorologai pateikė artimiausios savaitės orų prognozes ir pakomentavo internautų Kalėdų Senelio skrydžiu pramintą reiškinį. ...
-
KAM: po kabelio pažeidimo bus ieškoma priemonių siekiant didinti infrastruktūros saugumą3
Po trečiadienį įvykusio kabelio pažeidimo Baltijos jūroje bus ieškoma papildomų priemonių siekiant didinti kritinės infrastruktūros saugumą, ketvirtadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija (KAM). ...
-
ES delsia aktyvuoti atvykimo ir išvykimo sistemą: ar Lietuva yra pasirengusi?
Bendrijai delsiant aktyvuoti Europos Sąjungos (ES) atvykimo ir išvykimo sistemą (EES), Lietuva teigia esanti pasiruošusi ją paleisti bet kuriuo metu. ...
-
Apklausa: pirmąkart per 20 metų pusė lietuvių jaučiasi patenkinti demokratija šalyje9
Pusė Lietuvos gyventojų teigia esantys patenkinti demokratijos veikimu šalyje, rodo „Eurobarometro“ apklausa. ...
-
Agresyviems pacientams – apynasris: medikai galės neteikti pagalbos, naudoti vaizdo kameras1
Nuo kitų metų medikai galės atsisakyti teikti medicinines paslaugas agresyviems pacientams, kurie nederamu ir nepagarbiu elgesiu žemina medikų garbę ir orumą. Skubiąją medicinos pagalbą teikiančios tarnybos galės naudoti ir vaizdo kameras. ...
-
Ignalinoje norima įrengti mineralinio vandens trasą ir biuvetę1
Ignalinoje ketinama nutiesti beveik 2 km ilgio mineralinio vandens kelią. Juo vanduo iš gręžinio miesto pakrašty tekėtų iki ligoninės, sporto ir paslaugų centro bei miesto aikštės, kur ketinama įrengti biuvetę. ...
-
Vilniuje bus statoma Nacionalinė koncertų salė, Kaune – M. K. Čiurlionio koncertų centras24
Didžiųjų Lietuvos miestų – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio – savivaldybių atstovai dalinasi projektais, kurie juose bus pradėti ar baigti per 2025 metus. Daugiausia dėmesio sulauks kultūros, susisiekimo ir sporto...
-
2024-ieji Lietuvoje bus patys šilčiausi per istoriją?
Labai tikėtina, kad šie metai Lietuvoje bus patys šilčiausi per visą instrumentinių stebėjimų šalyje istoriją, BNS nurodė Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba. ...
-
Kaune ukrainiečiams pratęsta galimybė naudotis viešuoju transportu nemokamai75
Kaune dar vieneriems metams pratęsta galimybė nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams nemokamai keliauti viešuoju transportu. ...
-
Iš Kauno išvyko daugiau nei 30 Ukrainai skirtų automobilių konvojus40
Ketvirtadienį į Ukrainą pajudėjo daugiau nei 30 šiai šaliai skirtų automobilių konvojus. ...