Išplėstos Genocido centro funkcijos: organizuos palaikų paiešką, kaups DNR banką

  • Teksto dydis:

Seimas šią savaitę išplėtė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) funkcijas – jam pavesta organizuoti partizanų palaikų paiešką, kaupti jų artimųjų DNR, inicijuoti meno kūrinių kūrimą apie laisvės kovas.

Prieš priimant pataisas Seimo narys Valdas Rakutis atkreipė dėmesį, kad realiai tuos darbus centras jau daro.

„Ši­ta prak­ti­ka cen­tre jau yra tai­ko­ma ke­le­rius me­tus, bet ne­tu­rė­jo ju­ri­di­nio sta­tu­so. Tai bu­vo dau­giau sa­va ini­cia­ty­va. Taip pat rei­kė­jo ju­ri­di­nio pa­grin­do vyk­dy­ti tam tik­ras sta­ty­bas už­sie­nio vals­ty­bė­se“, – sakė jis.

Parlamentaro teigimu, LGGRTC planuoja įsteigti specialų skyrių partizanų palaikų paieškoms.

Anot V. Rakučio, išplėtus Genocido centro funkcijas efektyviau turėtų būti vykdoma ir istorinės atminties politika užsienyje.

Pagal priimtas pataisas, centras turės inicijuoti ir organizuoti okupacijų laikotarpiu žuvusių, dingusių be žinios, represuotų, persekiotų, nukentėjusių Lietuvos gyventojų, pasipriešinimo okupacijoms dalyvių, laisvės kovotojų palaikų paiešką.

Jis taip pat paskirtas atsakingu už palaikų identifikavimą, laisvės kovotojų ir jų giminaičių genetinių (DNR), biologinių mėginių bazės sukūrimą.

„Atsižvelgiant į tai, kad nuo tiriamo laikotarpio praėjo 70 metų ir dėl šios priežasties ieškomų asmenų gyvų giminaičių nelengva rasti, taip pat atsižvelgiant į tai, kad žuvusių/nužudytų laisvės kovotojų buvo apie 20 tūkst. ir dauguma jų palaikų nerasti iki šiol, jų paieškos užtruks dar ilgai, būtina kuo skubiau sukaupti ieškomų asmenų gyvų giminaičių DNR bazę“, – teigiama pataisų aiškinamajame rašte.

Anot jo, ši DNR bazė reikalinga ir tam, kad joje būtų galima saugoti rastų neatpažintų laisvės kovotojų mėginius, tikintis, jog ateityje pavyks juos identifikuoti.

Be to, Registrų centras įpareigotas Genocido centrui teikti informaciją apie giminystės ryšius.

Priimtos pataisos taip pat numato, kad LGGRTC turės inicijuoti, skatinti ir remti memorialinių kompleksų, paminklų statybą, atminimo ženklų, kino filmų, monografijų kūrimą Lietuvoje ir už jos ribų.

Išplėtus centro funkcijas kitąmet jam papildomai reikės 432 tūkst. eurų.

Partizaninis karas prieš Sovietų Sąjungos okupaciją Lietuvoje vyko 1944–1953 metais. Jame dalyvavo ne mažiau kaip 50 tūkst. žmonių, o visame pasipriešinimo judėjime kaip pogrindžio organizacijų nariai, rėmėjai dalyvavo apie 100 tūkst. Lietuvos gyventojų. Šiame kare žuvo per 20 tūkst. partizanų ir jų rėmėjų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Vega

Vega portretas
Matomai reikia įdarbinti vyriausybės ar seimo narių artimuosius. Taigi dėl to kuriamas naujas skyrius. Diedukų ir bobučių užimti etatai dėsto popieriukus iš vienos lentynos į kitą . Jiems pakelti subinę nuo kėdės jau sunku. Taigi naujas vadovas tą pamatė iš karto. Ir ką-buvo sudorotas labai greitai. Pasidomėti reikia ten sėdinčių pensininkų amžiumi ir giminystės ryšiais ir tuomet viskas bus aišku.

o

o portretas
isviso sis C buvo sukurtas nukentejusiems nuo sovietokupacijos zmonems padeti bet apgailetyna kad i ja isiremino butent buve tos sistemos populiacija su viso giminem iki siol islaikomi MM ir si biurokrat istaiga gebejo apsmeizt tokius kaip V Sladkevicius GEDA visai saliai kuria iki siol niekina kartu su visa tauta ir sie isverstaskuriai nesirupina nukentejusiais ju hebrai matai neatitiko A Jakubauskas /drektorius/kuri ciniskai civilmerga su beranusiniais pasalino gerbiama ir teisinga /totoriu kilmes/ zmogu nes pajuto tiesos gresme kedziu tvirtumui o tie nukenteje kurie negave ismoku ir tik beveik po 20m prisiteise ja gauna uz sios istaigos samoninga /klaida/ neatsako o trumpiau kreipkis vel i teisma nors tai ju pareiga ipareigot sodra grazint skola nukentejusiam kuriam netoli 90m reiskia greit mirs tai neduosim stai ir eurodemonkratinys nieko nepridursi;;;
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių