Dienos rūpestis
Įspėjimas vairuotojui – taip pat bausmė
Kodėl eismo priežiūros pareigūnai tokie negailestingi ir baudžia net už menkiausią prasižengimą? Kodėl pirmą kartą jie neapsiriboja žodiniu įspėjimu? Kokiais atvejais pareigūnas turi teisę tik pagrasinti pažeidėjui pirštu? Į šiuos skaitytojų klausimus paprašėme atsakyti Eismo priežiūros skyriaus viršininką Saulių Švėgždą.
- Skirdamas baudą, Eismo priežiūros skyriaus pareigūnas turi vadovautis Administracinių teisės pažeidimų kodeksu, kuriame surašyti visi galimi Kelių eismo taisyklių pažeidimai. Tik 124 straipsnio su ženkleliu 1 šeštoje dalyje pasakyta, kad „Kelių eismo taisyklių pažeidimai, išskyrus numatytus kodekse, užtraukia vairuotojams įspėjimą arba baudą nuo 20 iki 40 litų.
Kitaip sakant, jei pareigūnas tingi informinti protokolą ar pasigaili vairuotojo, jis pats pažeidžia įstatymą.
Klaidinga manyti, kad įspėjimas yra paprastas pagrasinimas pirštu. Iš tikrųjų tai tokia pat bauda, kaip ir piniginės bausmės skyrimas. Todėl ji turi būti atitinkamai įforminta. Jei įspėtas vairuotojas vėliau vėl prasižengia, į tai yra atsižvelgiama skiriant piniginę baudą.
Pasitaiko atvejų, kai pareigūnas supranta ypatingą vairuotojo padėtį. Pavyzdžiui, žmogus skuba į laidotuves, veža ligonį, atvykęs iš kaimo į didmiestį, tada įspėja jį žodžiu ir leidžia važiuoti. Tokiu atveju policininkas pasielgia humaniškai, nors ir prisiima sau atsakomybę.
Įspėti galima dėl nežymaus automobilio gedimo, kuris neminimas kodekse. Būna, kad vairuotojas pats apgadina savo automobilį ir nepadaro kitam žalos, tarkim, atsitrenkęs į akmenį ar medį. Pasitaiko, kad vairuotojas pamiršta namuose dokumentus, tad jam galima surašyti tik įspėjimą.
Vienas labiausiai patyrusių Eismo priežiūros skyriaus patrulių Vaclovas Skapčius sakė, kad įspėjimo įforminimas užtrunka tiek pat laiko, kaip ir rašant protokolą, tad retas patrulis neskiria piniginės baudos. Dažniau pasitaiko žodinių įspėjimų, kai matoma, jog vairuotojas nepatyręs, pažeidimą padarė per žioplumą, kaltę supranta ir gailisi, yra mandagus.
Pašnekovas tvirtino, jog, pildydamas dokumentus, jis nustoja kontroliavęs situaciją kelyje, tad kartais taupydamas laiką apsiriboja žodiniu įspėjimu.
Naujausi komentarai