- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras išleido Merkio rinktinės štabo dienoraštį, jį rašė partizanų vadas Adolfas Ramanauskas-Vanagas.
„Tai iki šiol nepublikuotas autentiškas ir pirminis šaltinis apie ginkluotą antisovietinį pasipriešinimą Lietuvoje, kurio fragmentai skelbti tik kelių istorikų darbuose“, – teigiama centro pranešime.
Dienoraštyje fiksuojami partizaninio karo įvykiai, netektys, kovotojų siekiai, viltys.
Štabo dienoraštis pradėtas rašyti vykdant Dainavos krašto partizanų vienytojo Dzūkų grupės vado pulkininko leitenanto Juozo Vitkaus-Kazimieraičio 1945 metų gegužės 7 dienos įsakymą.
Jame nurodoma, kad „kuopų ir batalionų vadai veda operacijų ir veiksmų dienoraštį, kuriame kiek galima suglaustai, bet pakankamai pilnai ir teisingai aprašomi visi partizaniniai veiksmai“.
„Dienoraščio tikslas: palikti teisingą kovų dėl laisvės vaizdą kaip medžiagą istorijai ir pagelbėti vėliau surasti tuos tyliuosius, mažai kam žinomus didvyrius“, – teigė J. Vitkus-Kazimieraitis.
Merkio rinktinės štabo dienoraštis rašytas nuo 1945-ųjų rugsėjo iki 1946-ųjų gruodžio A. Ramanausko ranka ir keliomis skirtingomis rašomosiomis mašinėlėmis.
Genocido centro išleista knyga iliustruota A. Ramanausko-Vanago ir jo bendražygių vėlesnio laikotarpio nuotraukomis, nes iki 1946 metų rudens Dzūkijos partizanų vadai saugumo sumetimais draudė kovotojams fotografuotis.
Knygos pabaigoje jos sudarytojas Algis Kašėta pateikia iššifruotus partizanų slapyvardžius, jų gimimo ir žuvimo datas bei vietas.
Dienoraštis saugotas Lietuvos SSR KGB archyve (dabar – Lietuvos ypatingasis archyvas) ir kaip daiktinis įrodymas buvo prisegtas prie 20 tomų sudarančios A. Ramanausko baudžiamosios bylos.
Partizaninis karas prieš Sovietų Sąjungos okupaciją Lietuvoje vyko 1944–1953 metais. Jame dalyvavo ne mažiau kaip 50 tūkst. žmonių, o visame pasipriešinimo judėjime kaip pogrindžio organizacijų nariai, rėmėjai dalyvavo apie 100 tūkst. Lietuvos gyventojų. Šiame kare žuvo per 20 tūkst. partizanų ir jų rėmėjų.
A. Ramanauskas-Vanagas partizanu tapo 1945 metais. Po poros metų jis ėmė vadovauti Dainavos apygardai, o 1948 metais paskirtas Pietų Lietuvos partizanų srities vadu. Dar po metų jis tapo Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio prezidiumo pirmininko Jono Žemaičio pavaduotoju, o 1950 metų pradžioje – Sąjūdžio Gynybos pajėgų vadu.
1952–1953 metais A. Ramanauskas-Vanagas pasitraukė iš aktyvios ginkluotos kovos ir su šeima slapstėsi iki 1956 metų, kai buvo sulaikytas. Po žiaurių kankinimų jam mirties bausmė įvykdyta 1957 metais.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vilniuje bus paminėtos B. Nemcovo nužudymo metinės
Šeštadienį Vilniuje, Boriso Nemcovo skvere Latvių gatvėje, rengiamas Maskvoje prieš šešerius metus nužudyto Rusijos opozicionieriaus pagerbimas. ...
-
Eismo sąlygas sunkina plikledis
Šeštadienio rytą dėl plikledžio sudėtingesnės eismo sąlygos šiaurės vakarų ir vakarų Lietuvoje – Mažeikių, Kretingos, Skuodo, Šilalės, Šiaulių, Radviliškio, Raseinių, Kelmės, Akmenės rajonuose. ...
-
Vasario 27-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Vasario 27-oji, šeštadienis, 9 savaitė. ...
-
Apie LGBT aštriai pasisakęs kapelionas atleidžiamas iš pareigų gimnazijoje54
Portalas kauno.diena.lt skelbė, kad Kretingos Pranciškonų gimnazijos kapelionas Paulius Vaineikis mišių metu nepasikuklino išsakyti savo požiūrio apie LGBT drastiškais pasisakymais. ...
-
Atnaujintas paveiktų šalių sąrašas: išvykstantiems iš Lietuvos – reikšmingas pokytis1
Penktadienį atnaujintą paveiktų šalių sąrašą, iš kurių atvykus taikomos griežtesnės izoliacijos sąlygos, papildė Jungtinės Amerikos Valstijos, šį sąrašą „paliko“ Ispanija ir Portugalija. ...
-
Optimisto diena: man viskas gerai!
Šiandien švenčiama Tarptautinė optimisto diena. Optimistai – tai pozityviai nusiteikę žmonės, pasitikintys gyvenimu, ateitimi, kurių neparklupdo jokios negandos. ...
-
Metai su COVID-19: ar antspaudas ilgam?1
Nuo praėjusių metų vasario 28-osios, kai Lietuvoje nustatytas pirmasis naujojo koronaviruso atvejis, iki šiandien ilgiau gyvenome užrakinti karantine nei laisvi. Kiek truks naujoji realybė? ...
-
Užsieniečiams informacija apie koronaviruso tyrimus bus siunčiama trumposiomis žinutėmis
Nuo šiol užsieniečiams informacija apie koronaviruso (COVID-19) ligos tyrimų rezultatus bus siunčiama trumpąja žinute. Atšaukiama viena iš Karštosios koronaviruso linijos 1808 funkcijų – gydytojų konsultacinė linija. ...
-
Pajūryje pavasaris ateina pamažu
Kitą savaitę klaipėdiečiams skėčių veikiausiai neprireiks. Kalendorinis pavasaris prasidės teigiama temperatūra, vis dažniau pasirodanti saulė pamažu tirpdys paskutinį sniegą ir ledą. Tačiau uostamiestį prisiminę vėjai dar neleis paslėpti &...
-
Apžvalga: svarbiausi penktadienio įvykiai Lietuvoje ir pasaulyje5
BNS pateikia svarbiausių penktadienio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą: ...