Ir sporto, ir tautinių tradicijų šventė Pereiti į pagrindinį turinį

Ir sporto, ir tautinių tradicijų šventė

2011-06-20 18:09
Ir sporto, ir tautinių tradicijų šventė
Ir sporto, ir tautinių tradicijų šventė / Tomo Urbelionio (BFL) nuotr.

Visai neseniai, birželio pradžioje Arklio muziejumi garsėjančiuose Niūronyse (Anykščių r.) jau 33-iąjį kartą surengta respublikinė žirgų sporto ir tradicinės kultūros šventė „Bėk bėk, žirgeli 2011!“.

Ši kiekvienais metais vis gausesnio dalyvių ir svečių būrio sulaukianti šventė ne tik populiarina žirgų sportą, bet ir suteikia ypatingą progą prisiminti ir pažinti gilias istorines šaknis turinčius lietuviškus amatus.

Šventėje nuobodžiaujančių nebuvo ir šiais metais. Laiką gerai leido įvairiausių pomėgių žmonės.

Beje, tai vienintelė Lietuvoje rengiama šventė, finansuojama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programos (Programa) priemonės „Techninė pagalba“ veiklos sritį „Nacionalinio kaimo tinklas“.

Dėmesys žirgų sportui

Sporto klubo „Vilartas“ vadybininkė Vilmantė Keršulienė šią šventę lygina su Sartų lenktynėmis ir pabrėžia, kad būtent tokie renginiai skatina visuomenę labiau domėtis žirgų sportu. Juk žirgai ilgus amžius buvo ištikimi lietuvių karių palydovai, arkliai – nenuilstantys žemdirbių pagalbininkai.

„Šventė visuomenei atskleidžia žirgų sporto įvairiapusiškumą. Tai ir konkūrai, ir lenktynės, ir ristūnai, ir Šetlando poniai... Šiemet mūsų svečiai – žemaitukai, nukeliavę iki Juodosios jūros“, - pasakoja V.Keršulienė ir priduria, jog kiekvienais metais šiame renginyje stengiamasi visuomenei pristatyti vis kitą žirgų veislę.

Kaip ir minėjo žirgų sporto mylėtoja, šiemet ypač daug žiūrovų dėmesio sulaukė istoriniame žygyje dalyvavę žemaitukų veislės žirgai. Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato raitosios policijos pasirodymą žiūrovai taip pat pasitiko labai šiltai.

Žirgų lenktynėse ypač daug rungčių skiriama vaikams. Galbūt ateitye iš jų, kurių širdyse įsižiebia meilė žirgams, išaugs tarptautinių žirgų lenktynių ar konkūrų nugalėtojai.

Svečius džiugino įvairūs reginiai

Šventės svečiams netrūko pramogų ir įdomių reginių. Štai sporto varžybų mėgėjai stebėjo Lietuvos virvės traukimo čempionato antrąjį etapą bei svarsčių kilnojimo varžybas.

Anykščių kultūros centro direktorė Dijana Petrokaitė džiaugėsi, kad renginys pavyko, nors ir kepino kaitri saulė, bet tai vistiek geriau už lietų.

„Labai džiaugiuosi teatralizuotu lietuvių darbų ir apeigų ciklu „Rugio dalia saulės rate“. Jame dalyvavo net 327 žmonės. Tačiau vaidinant paskutinę sceną dingo elektra, bet aktoriai vis tiek puikiai suvaidino, o žiūrovai jų darbą įvertino gausiais aplodismentais“, - pasakojo direktorė.

Anot jos, „Bėk bėk, žirgeli!“ yra tradicinis renginys, į kurį įnešti naujovių nėra lengva, tačiau šiemet pirmą kartą klojime vykusį romansų vidudienį „Sėsk brangioji ant suolelio“ publika priėmė labai šiltai, tad jį planuojama rengti ir kitais metais.

D. Petrokaitė pabrėžė, kad be paramos, gautos per Nacionalinį kaimo tinklą, būtų nepavykę surengti tokio renginio. „Tos lėšos labai pravertė organizuojant šventę. Mes labai džiaugiamės šia parama, be jos renginys būtų buvęs daug kuklesnis. Jau kelerius metus mes gauname „Nacionalinio kaimo tinklo“ paramą ir esame už ją labai dėkingi. Mes ją naudojame pagal paskirtį ir neišlaidaujame, kur nebūtina. Ši parama mums labai svarbi, tai – didelė paspirtis, už kurią esame labai dėkingi“, - teigė viena iš šventės organizatorių.

Niūronyse plečiamas amatų centras

Į Niūronis verta važiuoti ne tik žirgų šventės metu ar aplankyti vienintelio Lietuvoje Arklio muziejaus. Netrukus lankytojus kvies ir amatų centras. Arklio muziejaus direktorius Mindaugas Karčiamarskas džiaugiasi Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programos inicijuojamais ir jau vykstančiais ilgalaikiais pokyčiais.

Pasak jo, Niūronyse statomas amatų centras, nauja kalvė, įsteigtos juvelyro, puodžiaus darbo vietos, įrengta audimo klasė, galbūt netgi bus audinių saugojimo laboratorija.
„Puoselėjame senuosius bebaigiančius išnykti amatus, kviečiame lankų lenkikus, tikimės atgaivinti galbūt ir rimorystės (pakinktų, pavalkų, vadelių meistravimo) amatą“,- naujoves vardino M. Karčiamarskas.

Be to, Arklio muziejaus lankytojams kiekvieną dieną vasaros sezono metu pristatomi audimo ir drožybos amatai. Čia galima pamatyti ir kaip kepama duona, liejamos žvakės, paragauti tradicinių patiekalų, susipažinti su kalvio amatu...

Juozas Songaila pasakojo žvakes liejantis jau 30 metų. Ekologinio ūkio savininkas sukaupė apie 200 liejimo formų kolekciją ir neseniai gavo tautinio paveldo produkto sertifikatą. Vyro rankomis kurtos vaškinės žvakės paklausios ne tik tarp lietuvių, jas mielai perka ir užsienio svečiai.

J.Songaila norėtų savo patirtį perduoti mokiniams, tad šiam tikslui ateityje žada pasinaudoti ES teikiama parama. Jis jau yra parengęs mokymo programą, pagal kurią dabar mokosi neįgalieji, o gavęs europinę paramą žvakių liejimo paslaptis meistras pasiruošęs atskleisti ir žemdirbiams.

Anykštietė tautodailininkė Veronika Limkienė, sutikta Striukų sodyboje, nestinga išmonės ir kruopštumo – ji pina įvairiaspalves juostas, audžia audinius, kryželiu siuvinėja paveikslėlius, kuriuose įamžina Anykščių istoriją. Ji taip pat turi būrelį pasekėjų bei mokinių.

Tradicijas tęsiantis renginys sulaukė paramos

Šventę „Bėk bėk, žirgeli!“ organizuojančios Anykščių rajono savivaldybės darbuotojams kasmet tenka kelti jau pabodusį klausimą: „O kas už visa tai mokės?“ ir sukti galvas, iš kur gauti lėšų. Vien tik privačių rėmėjų skiriamų lėšų nepakanka. Šiemet viena žinomiausių ir populiariausių žirgų sporto švenčių šalyje galėjo ir neįvykti, jei ne galimybė gauti paramą pagal Programos priemonės „Techninė pagalba“ veiklos sritį „Nacionalinis kaimo tinklas“.

„Šis renginys atitinka „Lietuvos kaimo tinklo“ prioritetus, todėl jis ir yra finansuojamas bei įtrauktas į „Lietuvos kaimo tinklo 2011“ metų veiksmų planą. Užpildėme paraišką ir šiais metais gausime apie 40 tūkst. litų sumą šventei surengti“, - kalbėjo už renginį atsakinga Anykščių rajono savivaldybės darbuotoja Eglė Kaladytė.

Specialistė pabrėžė, kad ši finansinė pagalba labai pravertė ir paminėjo, jog Anykščių rajono savivaldybė paramą renginiui gavo pagal veiklos srities „Nacionalinis kaimo tinklas“ šeštąją kryptį „Ministerijos inicijuotų projektų, susijusių su žemės ūkiu, maisto ūkiu ir kaimo plėtra, įgyvendinimas“.

„Siekiama išsaugoti bei propaguoti žirgų sportą ir puoselėti aukštaičių krašto kultūros tradicijas. Kiekvienais metais „Bėk bėk, žirgeli!“ šventė sulaukia didelio dėmesio: joje lankosi įvairūs garbingi svečiai – politikai, užsienio šalių atstovai, užsienio ir Lietuvos turistai“, - renginio kuratorė E. Kaladytė vardijo kriterijus, kodėl šiai šventei rengti paramą skyrė „Nacionalinio kaimo tinklas“.

Šventės „Bėk bėk, žirgeli!“ rengėjai jau turi sukaupę didelę šio renginio organizavimo patirtį ir kiekvienais metais stengiasi tiek žirgų sportą, tiek kultūrinę ir sporto programą pristatyti patraukliai ir įdomiai, akcentuoti šiam kraštui būdingas etninės kultūros tradicijas. Visa tai šį renginį padaro dar unikalesnį.

Parama skiriama tik ne pelno projektams

Pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programos priemonės „Techninė pagalba“ veiklos sritį „Nacionalinio kaimo tinklas“ paramos lėšomis finansuojama iki 100 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų.

Tačiau parama teikiama tik ne pelno siekiantiems projektams, iš kurių pareiškėjai nesiekia gauti pelno arba gaunamas pelnas investuojamas į projekto veiklos plėtrą, tęstinumą. Tiesioginiai naudos gavėjai yra kaimo gyventojai.

„Lietuvos kaimo tinklo“ veikloje dalyvauti ir gauti paramą gali žemės ūkio ministro įsakymu patvirtinti tinklo nariai.

Jais gali tapti visos su KPP įgyvendinimu susijusios arba kitaip prie žemės, miškų ir maisto ūkio bei kaimo plėtros prisidedančios nevyriausybinės organizacijos, kaimo bendruomenės, vietos veiklos grupės, mokslo institucijos, verslo sektorių atstovaujančios organizacijos, savivaldybės, valstybės institucijos, įstaigos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų