- Laima Žemulienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Smurto šeimoje griebiasi ne tik asocialūs asmenys. Kumščius į darbą paleidžia ir įžymybės, ir verslo ar politikos atstovai. Ką tik tai priminė žmoną Rozvitą "paauklėjęs" Seimo narys Egidijus Vareikis. Smurto, kaip ir alkoholio, problema Lietuvoje buvo ir lieka aktuali.
Tai – ne realybės šou
Praėjusį šeštadienį, Motinos dienos išvakarėse, išvydusi, kad tėvas muša mamą, pareigūnus į namus Bendorėlių gyvenvietėje šalia Vilniaus iškvietė politiko duktė Aistė. Seimo narys buvo išvežtas į Vilniaus psichikos sveikatos centrą. Problemų dėl alkoholio politikas turėjo ir anksčiau – prieš kelerius metus jis buvo sulaikytas prie vairo neblaivus Radviliškyje.
Apie smurtą šeimoje nepanoro prabilti ir politiko žmona R.Vareikienė.
"Čia – ne realybės šou, žmogui padėti reikia ne per laikraščius", – rėžė ji, tikriausiai turėdama omenyje vyro problemas dėl alkoholio vartojimo.
Drąsiai pakilo į kovą
Ne visos smurtą patyrusios moterys užsisklendžia savyje ir verkia vienumoje. Dainininkė Giedrė Balutytė neslepia kažkada patyrusi antrojo sutuoktinio smurtą. Namus ji paliko vidury žiemos su dviem dukterimis, mažoji buvo tik dviejų savaičių. Ryžtinga moteris nusprendė netylėti – apie tai ji prabilo viešai ir puolė į pagalbą panašaus likimo moterims.
Vilniuje, Mokytojų namų kiemelyje, G.Balutytė surengė akciją-koncertą "Mes galim!", raginančią moteris kovoti su smurtautojais. Ne kartą su savo motina – Seimo nare, praeityje populiaria estrados dainininke Ona Valiukevičiūte – važinėjo po Suvalkiją ir kalbėjosi su moterimis. Savo griežtu charakteriu ne vieną pastatė ant kojų. Iki šiol Giedrė į feisbuko paskyrą gauna moterų laiškų su pagalbos šauksmu.
Taip pat G.Balutytė bendradarbiauja su moterų krizių centrais. "Buvo padaryta pradžia ir manau, kad ji buvo labai sėkminga, atvėrė ne vienai moteriai akis. Toks ir buvo mano tikslas", – sakė G.Balutytė.
Gėda pasakyti, kad muša
Kaimuose, miesteliuose į Giedrę kreipiasi ypač daug moterų. "Kiek galiu, tiek gelbėju, palaikau morališkai. Nuvežame vaikų drabužėlių. Kartais moteriai ir dėl prastos finansinės padėties sunku išeiti. Žinoma, kad man, turinčiai tokią mamą, buvo lengviau", – neslėpė pašnekovė.
Ir Vilniuje, ir mažuose miesteliuose ji išgirdo daugybę moterų istorijų. Jos visos panašiai vienodos ir kartu – labai skirtingos.
"Smurto prieš moterį ratas gali užsidaryti tiktai aukai susizgribus. Smurtautojas niekada nesustos. Ne veltui juos vadinu ligoniais. Vienas – agresyvus, kitas – turintis psichikos sutrikimų, bet jis nesustos. Tiktai auka gali padėti tašką, – įsitikinusi G.Balutytė. – Ir svarbiausia, ką visoms kalu į galvą, – tu neprivalai jaustis kalta. Kaltas tas, kuris muša, o ne tu.
Tačiau moterys, dažnu atveju bijodamos padėti tą tašką, jaučiasi kaltos, jaučia gėdą prieš savo kaimą. Ypač provincijoje moterims gėda pasakyti, kad jas muša. Ne joms turi būti gėda – baisi gėda tam vaikinui ar vyrui, kuris drįsta prieš savo žmoną, vaikus ar mamą pakelti ranką."
Išeiti reikia ir dėl vaikų
Giedrė džiaugėsi, kad dabar jos gyvenime viskas gerai. Todėl prisiminti praeities košmarą nemalonu.
"Ko gero, mano būdas toks, kad su krokodilo oda esu gimusi, esu stipri, į mamą. Mano didžiausias atspirties taškas – tai vaikai, dėl kurių negalima pasiduoti. Man gaila ir netgi keista, kad moterys, turinčios vaikų, leidžia save mušti ir tam vaikeliui leidžia visa tai matyti.
Kad muša – baisu, žiauru, bet man baisiau, kad protinga moteris nuleidžia rankas – neturi jėgų išeiti. Jeigu jai negaila, kai jos septynerių metų vaikas mato, kaip ją ligonis tranko kiekvieną vakarą, o ji neturi jėgų išeiti, – atsiprašau. Tada ji negerbia savęs ir nemyli to vaiko. Taip, aš esu kategoriška, bet nepiktai", – sakė G.Balutytė.
Paabejojus, gal ta moteris neturi kur išeiti, Giedrė atrėžė: "Nesąmonė." Esą ar geriau, kad ją vieną vakarą užmuštų ir vaikus paimtų į vaikų namus?
Anot Giedrės, jei neturi mamos, eik pas kunigą. Jei nėra gero kunigo miestelyje, eik pas socialinę darbuotoją. Pašnekovė netiki, kad pasakius "Mane muša. Aš neturiu kur su vaiku prisiglaust" neatsiras nė vieno žmogaus, net bobutės, kuri tai moteriai pagelbėtų. Pati Giedrė turėjo kur išeiti.
"Mano mama gyveno šalia, man pasisekė. Ji tiesiog mane su vaikais "susirinko" ir išsivežė. Bet aš nebijojau apie tai kalbėti. Kai būdama nėščia pirmą kartą gavau į galvą, pradėjau apie tai kalbėti, nes nenorėjau, kad mano duktė iš pirmosios santuokos matytų tokius dalykus.
Susizgribau, kai mano kūdikiui – antrajai dukteriai – buvo dvi savaitės. Ir baisu buvo, ir skaudu, bet išgyvenau. Aš turiu puikių draugių, kurios man padėdavo, turiu mamą superinę, turiu vyresniąją dukterį – tada jai buvo aštuoneri, dabar – 13-a, tai mano draugė ir palaikytoja. Kai baigėsi skyrybų procesas ir to ligonio daugiau nebemačiau, labai atsitiesiau", – pasakojo G.Balutytė.
Smurto formulė: asmenybės sutrikimas plius alkoholis
Gydytojas psichiatras Mindaugas Šablevičius išskiria tris priežastis, kodėl moterys linkusios kęsti sutuoktinio smurtą ir nedažnai kreipiasi pagalbos.
– Kodėl vyrai muša savo žmonas, vaikus, motinas?
– Su psichikos liga smurtas susijęs apie 10–20 proc. Tai – asmenybės sutrikimas, kai žmogus sunkai kontroliuoja savo impulsus – tiek teigiamus, tiek neigiamus. Taigi smurtas būdingas asmenims, kurių prasta impulsų kontrolė, kurių kaltės ir atsakomybės jausmas neišvystytas. Taip pat jie nelabai galvoja, kokie bus padariniai – kaip kitas žmogus jausis patyręs jo agresiją. Visus šiuos bruožus sustiprina alkoholis, todėl dažnai smurtauja išgėrę žmonės. Susidaro toks derinys: minėti asmenybės bruožai plius alkoholis lygu smurtas.
– O kodėl moterys, kurias tvatija sutuoktiniai, niekaip nesiryžta jų palikti? Joms gėda kam nors pasakyti, kad jas muša?
– Nepasakyčiau, kad tai būtų psichikos sutrikimas. Yra moterys gelbėtojos, kurios tiki, kad savo gerumu, kokiais nors savais metodais joms pavyks pakeisti, "perdaryti" tą vyrą. Kita priežastis – ekonominė, ypač jei moteris finansiškai priklauso nuo vyro, gyvena jo būste. Ji bijo, kad po skyrybų nesugebės gyventi viena, – ją valdo baimė ir nepasitikėjimas savim. Principas paprastas: geriau toks ryšys, toks vyras, negu jokio.
Trečia priežastis gali būti žemas moters intelektas. Gal ji užaugusi asocialioje šeimoje ir tai jai atrodo kaip norma? Ji nelabai žino, kad šeimoje gali būti kitokie santykiai, kad gali būti kitaip.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Lietuva palaiko Lenkijos idėją vykdyti Baltijos jūros policijos misiją: būtume pajėgūs
Krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas palaiko Lenkijos siūlymą steigti specialias pajėgas Baltijos jūros infrastruktūrai saugoti bei sako, jog Šiaurės, Baltijos šalių bei NATO karinis laivynas būtų pajėgus tokią misij...
-
NKSC plečia tarptautinį bendradarbiavimą kibernetinių grėsmių paieškos srityje
Nacionalinio kibernetinio saugumo centras (NKSC) stiprins bendradarbiavimą kibernetinių grėsmių analizės srityje, trečiadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija. ...
-
Vilniaus rotušėje apdovanoti inovatyviausi šalies mokytojai
Sostinės rotušėje trečiadienio vakarą apdovanoti inovatyviausi šių metų Lietuvos mokytojai, pranešė Vyriausybės spaudos tarnyba. ...
-
Tiriant kabelių Baltijos jūroje pažeidimus sudaryta trijų valstybių pareigūnų tyrimo grupė
Atliekant ikiteisminį tyrimą dėl Baltijos jūros dugnu nutiestų interneto ryšio kabelių pažeidimų, Lietuvos, Suomijos ir Švedijos prokuratūrų bei teisėsaugos institucijų vadovai nusprendė sudaryti Jungtinę tyrimo grupę. ...
-
Iš Lietuvos deportuojamos verslininkės: mus siunčia namo, bet mes neturime namų3
Prieš penkerius metus Šiauliuose verslą įkūrusios vietnamietės Migracijos departamento sprendimu deportuojamos iš Lietuvos, nes neįdarbino lietuvių. Pusseserės pasakoja, kad turėjo verslą ir Šiauliuose, ir Vilniuje, tačiau...
-
G. Nausėda paskyrė D. Vedricką antrajai VPT vadovo kadencijai
Prezidentas Gitanas Nausėda Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktoriaus Darių Vedricką paskyrė dar vienai penkerių metų kadencijai. ...
-
Kalėdiniai Kauno siurprizai: ir šventinis miestelis, ir susitikimai bei pramogos
Šventinė nuotaika Kaune jau skleidžiasi, Vienybės aikštėje papuošta kalėdinė miesto eglė kviečia susitikti, pabendrauti. Šalia įsikūrė ir smaližius viliojantys kupolai. Čia bus galima susitikti ir su Seneliu Kalėda. Se...
-
Sostinės vaikų darželiuose nuo 2025 metų rugsėjo branginamas maitinimas2
Sostinės vaikų darželiuose nuo kitų metų rugsėjo 1-osios branginamas maitinimas. ...
-
Į saugotinų sąrašą įtraukta beveik 26,5 tūkst. Vilniuje esančių medžių1
Į saugotinų sąrašą įtraukta beveik 26,5 tūkst. medžių, pranešė Vilniaus miesto savivaldybė. ...
-
Vilniaus taryba nutarė skverui suteikti Mažosios Lietuvos vardą, aikštei – J. K. Glaubico
Vilniaus miesto taryba trečiadienį nutarė bevardžiam skverui sostinėje suteikti Mažosios Lietuvos pavadinimą, o aikštei – architekto Jono Kristupo Glaubico vardą. ...